Veri saklama ve kurtarma için 8 önemli ipucu

Veri saklama ve kurtarma için 8 önemli ipucu

Günümüzde küçük işletmeler için de büyük işletmeler kadar çok veri depolama seçeneği var. Ancak çok fazla veri depolama seçeneğiyle, işletmeniz için doğru olanı nasıl seçersiniz? Bir felâket durumunda kritik verilerinizin kullanılabilir durumda olmasını nasıl sağlayabilirsiniz?
Veri depolama uzmanları, küçük ve orta ölçekli işletmelerin elektronik bilgiyi korumak için en iyi yollarla ilgili önerilerini paylaşıyorlar.
1. Şirketiniz ile ölçeklenebilir bir çözüm bulun
“Üç beş yıl önce depolama koşullarınızın ne olduğunu bilmiyordunuz, artık bunu bilebildiğiniz için çok şanslısınız” diyor Zadara Depolama pazarlama Başkan Yardımcısı Kevin Liebl. “Ancak, bugün depolama alanını doğru olarak boyutlandırmaya odaklanmak yerine, en azından birkaç depolama siparişinizde öngördüğünüzden daha büyük ve ölçeklendirme özelliği olan bir çözüm seçmeye odaklanın.”

2. Hibrit bir çözüm kullanın
Best Integration Technologies’in kıdemli mühendisi Ed Meadows, “Yerel ve bulut yedeklemenin bir kombinasyonu verilerin güvenliğini garanti etmenin en iyi yoludur” diyor. “Yerel yedeklemeler gerektiğinde hızlı kurtarma süreleri sağlar ve bulut yedeklemeleri sizi yerel yedeklemelerinizi yok edebilecek daha yaygın felaketlerden korur.”

3. Ancak, kargaşa istemezseniz, veriyi buluta yedekleyin
Meadows “Bütçenin bilinçli olması ve yalnızca tek bir yedekleme yöntemi seçebilmesi için bir bulut yedeklemesi yapmanız gerekir” diyor. “Kurtarma süreleri büyük miktarda veri için yerel kadar hızlı değil, ancak verilerinizi yok edebilecek daha fazla tehdide karşı korunuyorsunuz” diyor. “Bulut yedeklemelerine başlama maliyeti normalde satın alma maliyeti olmadığından önemli ölçüde düşüktür ve zaman içinde yedekleme maliyetinizi yayarak basit aylık faturalandırma elde edersiniz.”
DataStreamX CEO’su Mike Davie, “Bulut tabanlı çözümler arayın” diyor. “İki yıllık bir süreçte biraz daha pahalı olsalar da, hiçbir şey bir KOBİ’yi, kurum içi bir çözümün başarısızlığı nedeniyle verilerinizi kaybetmekten daha hızlı bir şekilde yok etmez. Görev kritik veri varlıklarımızın güvenliğini sağlamak için birden fazla bölgede yedekleme verilerimiz için AWS S3 kullanıyoruz “dedi.

4. Depolama sağlayıcılarını dikkatle inceleyin
Diğer işletme sahiplerinden ve müşterilerinden öneriler alın. Veri güvenliği hakkında da bilgi edinin. Travelers sorumlusu Brian Kearney, “Üçüncü bir şahısla sözleşme imzaladığınızda, gerekli güvenlik seviyesini ve yedeklemelerinizi sunması gereken zaman dilimini belirtin” diye belirtiyor.
Ayrıca, taahhütte bulunmadan önce fiyatlandırma ve teknik destek hakkında bilgi edinin. Amaç, felaket olduğunda, bilançonuzu bozmayacak, sizin için orada olacak, verilerinizi hızlı bir şekilde geri yükleyebilecek, güvenli bir veri depolama çözüm sağlayıcısı bulmaktır.

5. Verileri düzenli olarak yedekleyin
“Elektronik veri en az haftada bir yedeklenmeli ve aynı olaydan etkilenmeyecek uzak bir yerde saklanmalıdır” diyor Kearney.

6. Eski dosyaları arşivleyin
ShareArchiver CEO’su Mazhar Lateef, “Maliyetlerden tasarruf etmek, 3 yıldan eski dosyaları arşivlemek ve veri depolama maliyetlerini düşük tutmak için karma bir bulut modeli kullanmak” diyor. “Eski veya kullanılmayan verileri arşivlemek, şirketinize her yıl binlerce değilse yüzlerce veri depolama biriminde her yıl tasarruf sağlayabilir. Bu yüksek veri hacimlerini sunucularınızdan daha düşük maliyetli bir depolama aletine veya bulut servislerini kullanırsanız maliyetler düşürülür ve yedekleme performansı çok artar” diyor.

7. Veriyi kolayca geri alabildiğinizden emin olun
Acronis’in Başkan Yardımcısı Frank Jablonski “Yedeklerin hayati bir yönünün kurtarma olduğunu” söylüyor. Bu nedenle, depolama sağlayıcılarına bir felâket durumunda nasıl ve ne kadar çabuk veri kurtarabileceğinizi sorun. Ardından, veri ve uygulamaları çevrimiçi hale getirmenin ne kadar süreceğini test edin. Bir uygulamanın kurtarma süresinin uzunluğu sizi şaşırtabilir. Test sırasında bunu bulmak, gerçek uygulama sırasında bulmaktan daha iyidir.
Benzer şekilde, “bir depolama çözümü seçerken verilerin nasıl kullanılacağı hakkında dikkatlice düşünün, böylece depolanmış olan ancak bunu kullanması gereken farklı insanlara ve uygulamalara erişilemeyen verilerle karşılaşmazsınız” diyor, Snowflake Computing Ürün ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Jon Bock. Örneğin, elinizdekiler raporları ve analizleri besleyecek verilerse, modern SaaS veri ambarları ve veri platformları hem verileri depolayabilir ve işleyebilir, hem de bulutunuzu sizin için iyi bir seçim haline getirir.

8. Afet planı hazırlayın ve düzenli olarak güncelleyin
CommVault Çözüm Pazarlama Direktörü David King “Veriler söz konusu olduğunda, her zaman verdiğim en büyük tavsiyelerden biri, her türlü veri felaketi için bir plan hazırlamak ve planınızı düzenli olarak güncellemek” dedi. “Şirketler meydana gelebilecek zararları bilseler de, genellikle işlerini etkileyebilecek farklı türdeki veri felaketlerini (insan hatası, donanım ve yazılım sorunları, fidye yazılımı, doğal bilgi) dikkate almazlar”.

Categories: STRATEJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*