Büyük perakendeciler harekete geçti! Tüketici güveni 2016 yılında yeni boyutlara ulaşırken, teknoloji perakende ve e-ticaret başarısına büyük katkıda bulundu. Önümüzdeki yıl perakende için en iyi teknoloji öngörülerini aşağıda okuyacaksınız!
Tüketiciler, 2016 yılında tatil günlerinde, perakende büyüme tahminlerini (Wall Street Journal, 2005 yılından bu yana en hızlı büyüme oranını bildirdi) ve tüketici güvenini aşarak, tatil günlerinde cüzdanlarını boşalttı. E-ticaret üzerinde 110 milyar dolar satış yapıldı. Teknoloji, tarama, satış noktası ve gönderimden, ödeme, tedarik zinciri, ödemeler ve çok daha fazlasına kadar hem fiziksel mağazalarında ve çevrimiçi alışveriş yolculuğunun her aşamasında ve açısında perakende başarısına katkıda bulundu. Büyük perakendeciler önümüzdeki yıl teknoloji önceliklerini gerçekleştirmeyi uzun zamandır planladıklarından, 2017’de de durum değişmeyecek. Burada, uzmanların en iyi teknoloji tahminlerinden bazılarını inceliyoruz:

1. Alternatif ödeme yöntemleri büyümeye devam edecek
Dijital cözümleme sağlayıcısı Digimarc’ın CTO’su Tony Rodriguez, her cepte bir akıllı telefon olmasıyla, gelişmiş barkodların ve görüntüleme teknolojilerinin ürün taraması için yaygınlaşmasıyla, daha hızlı alternatif ödeme yöntemlerinin perakende sektöründe büyümeye devam edeceğini söylüyor. “Sam’in Kulübü zaten koridorda ödeme imkânı sağlarken, Amazon ödemesiz mağaza vizyonuna yöneldi, bu nedenle diğer perakendecilerin marka sadakati yaratacaklarını umdukları alışverişlerde kısayol arayacağını öngörüyor” diyor. “Perakendecilerin ve markaların, gelişmiş ürün ambalajı ve kolay ödeme için başka seçeneklerle önderlik etmesini bekliyoruz.”

2. Mağaza personeli yüksek teknoloji merkezi haline gelecek
Mobil platform Tulip Perakende Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bill Zujewski, perakendede 1 numaralı yatırımın, mağaza personeli ve bunları bilgi ve ilişki kurucu bir odak haline getirmek olduğunu söylüyor. Perakendeciler, tüm ürün envanterine ve ürün ayrıntılarına erişebilecek mobil çözümlere yatırım yapmaya başladı, ancak artık yeterli değil – mağaza ortaklarımızın müşteri beklentilerini tahmin edebilmeleri veya aşmaları gerekir.
“Bir müşteri mağazaya girdiğinde satış personeli, müşterinin son satın alımları, sadakat ödülleri düzeyi, çevrimiçi tarama geçmişi, etkinlik günlüğü ve alışveriş tercihleri de dâhil olmak üzere parmak uçlarındaki değerli verilere dayanan ürün teklifleriyle bilgilendirilecek ve bilgilendirilecektir” diye konuştu. diyor.

3. Chatbot’lar öncelikli bir perakende kanalı haline gelecek
Bulut platformu Boxever’in CEO’su ve kurucusu Dave O’Flanagan, yeni veri akışlarıyla ve kanallar arasındaki entegrasyonla geliştirilen AI destekli chatbot’ların süreçlere dâhil edilmesi temel bir değişim olacak diyor. “Chatbot’lar, kurdukları ilişkiler ve destekleyebilecekleri senaryolar kadar değerlidir, dolayısıyla sofistike seviyeleri onları var edecek veya yok edecektir” diyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin markaların düşündüğü gibi duyarlı chat botlarından heyecanlı olmadıkları tespit edildi; bu nedenle perakendeciler, markalarının ve müşterileri arasında daha anlamlı bağlantılar kurmak için mesajlaşma uygulamalarını geliştirme konusunda dikkatlerini çekmek zorunda kalacaklar.

4. Nesnelerin İnterneti tedarik zinciri verimliliğini artıracak
Accenture Digital’in bir parçası olan Accenture Mobility’den Andrew Hopkins, IoT’nin perakendecilerin fiziksel ve dijital dünyaları bağlamasına, mağazanın içinde ve dışında tüketicilerle gerçek zamanlı etkileşimi kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. “Bağlı cihazlar ve ürünler, perakendecilerin daha karmaşık bir tedarik zinciri, giderek önemli dijital kanallar ve gelişen müşteri talepleri karşısında operasyonlarını optimize etmelerini sağlayacaktır” diye açıklıyor.
Bazı örnekler: Yöneticiler fiyatlamayı gerçek zamanlı olarak ayarlamak için akıllı etiketler kullanabilir; IOT özellikli sensörler mağaza yöneticilerinin aydınlatma ve sıcaklık ayarlarını izlemelerine ve ayarlamalarına izin verir; işletmeler envanter izleme veya fiyatları değiştirme gibi manuel fonksiyonları otomatikleştirmek için sensörleri kullanabilir. “Bu, satış ortaklarımıza müşteriyle etkileşimde bulunmak için harcayacakları daha fazla zaman tanıyarak mağaza içi deneyimini daha da iyileştirecektir” diyor.

5. Sosyal medya daha fazla alışveriş dostu olacak
Perakendeciler, tüketici tarafından üretilen içeriği, fotoğraf paylaşımı ve hashtag’leri sevmeyi öğrendi. Şimdi, Spredfast’in CMO’su Jim Rudden, daha fazla perakende ticaret yapan ve teknolojiye yatırım yapan daha fazla perakendeci görmeye başlayacaklarını söylüyor. “Fotoğraflarda gördükleri ürünleri aramak ve satın almak için sayfa veya siteyi bırakmak yerine, tüketiciler içeriğe kolayca tıklayıp doğrudan satın alabilecekler” dedi. “Tüketici tarafından üretilen içerikler yepyeni bir hayata başlayacak.”

6. Dijital yakınsama büyük bir gelişme olacak
“2017 ve sonrasında gerçekleşen e-ticaret, ses arayüzlerini, AI’nın gücünü ve alışveriş deneyimini destekleyen gerçekçi, kişiselleştirilmiş avatarları kullanarak çeşitli dijital teknolojilerin yakınlaşmasına odaklanmaya başlıyor” diyor SapientNitro Global Perakende Stratejisi Başkanı Shirley Romig. “Kişisel tüccarınızla telefonda konuşmayı ve kızınızın mezuniyetine giymek için aradığınız çeşitli elbiseleri hemen görmeyi hayal edin” diyor.
“E-ticaret, AI destekli online, kişisel alışveriş yapan kişilere eğitim verecek şekilde gelişecek. Favori mağaza satış noktaları gibi tercihleri bilen bir asistan olarak düşünün: “Ürün sayfaları üzerinden aşırı derecede sıralama yapmak yerine yakında AI ile cep telefonunuzla görüşebilirsiniz ve o tüm angarya işleri yapar.”

7. 2017 perakende API’nin yılı olacak
Tedarik zinciri teknolojisi sağlayıcısı project44’ün CEO’su Jett McCandless, API’lerin Uber, Google Haritalar ve Pandora gibi tüketicilere uygulamalar geliştirerek endüstrilere devrim yaptığını belirtti. Endüstrinin API’lerin yaygın olarak anlaşılması ve uygulanması ancak şu anda perakendeyi yakalamaya başladı. “Perakende CIO’lar bu teknolojinin envanter optimizasyonuna olan etkisini, müşteri dağıtım beklentilerini belirleme ve toplantı yapmayı, bugünün sürekli tüketici taleplerine ve tedarik zinciri ağının tamamında gerçek zamanlı görünürlük kazandırmaya olan etkisini anlamalı” diyor.

8. Mobil ödeme UX’i daha kesintisiz hale gelecek
Perakendeciler, tüketicilerin kesintisiz bir alışveriş deneyimi yaşamak istediklerini biliyor ve mobil ödeme teknolojileri bu boşlukları kapatmak için mücadele ediyor. Kişisel kimlik platformu Credntia’nın CEO’su ve kurucu ortağı Cody Winton, 2017’de ödeme platformlarında UX’te daha fazla tutarlılığın yanı sıra artırılmış güvenlik önlemleri ve dijital doğrulama çözümlerinin kullanılacağını belirtiyor. Winton, “Daha uyumlu ödemeler süreci oluşturmak ve Fintech alanındaki platformlar ve çözümler arasında bölünmeyi kolaylaştırmak için çaba sarf edilecektir” dedi. “Örneğin, satış noktasında dijital olarak taranan bir lisansın veya pasaportun girilmesi, tüketicilerin, fiziksel bir cüzdana ihtiyaç duymak yerine, mobil cüzdan veya bankacılık uygulaması ile dijital kimlik bilgisi yönetimi uygulaması arasında rahatça geçiş yapmalarını sağlayarak sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaratacaktır” dedi.