Akılı ev teknolojilerinin gerçek dünyadaki sınavı!

Akılı ev teknolojilerinin gerçek dünyadaki sınavı!

2016 yılının son aylarında Mirai örümceğinin web kameraları ve nesnelerin interneti teknolojisine sahip diğer cihazları etkileyerek silahlandırılmış akıllı cihazlar kavramının hayatımızda yer almaya başladı.
Akıllı ev teknolojisinin bir anda yeterince akıllı hale gelebileceğini veya bu ekosisteme dâhil cihazlar için fazlaca akıllı olduğunu söyleyebiliriz. IT yöneticileri ve ileri düzey kullanıcılar evlerinin emirlerine amade olması konusundaki detaylara önem veriyor. Fakat her teknolojinin yeni zafiyetleri ortaya çıkarması dikkat çeken detayların başında geliyor. Nitekim yaşanılan ihlaller ve kullanıcıların güvenlik konusundaki hassasiyetleri nedeniyle akıllı ev ekosisteminin var olduğu ev ağlarına kurumsal düzeyde güvenlik konseptlerinin uygulanması önemli bir ihtiyaç olarak karşımızda.
Akıllı evinizi güvenli hale getirmeniz ve eviniz için en iyi ürünleri nasıl seçebileceğinize dair en önemli ipuçlarını derledik. Hedefimiz akıllı TV’nizin veya termostatınızın Rus kaynaklı bir örümcek saldırısının parçası olmasından sizi korumak.

Sesli kontrol noktaları akıllı ev teknolojilerindeki temel aşama olması günümüz teknoloji altyapısındaki önemli noktaların başında geliyor. Sesli kontrol cihazları hem akıllı ev teknolojileri için temel olması hem de her cihazın her sesli kontrol cihazı ile çalışmamasından ileri gelen adaptasyon problemlerini beraberinde getirmesi nedeniyle üzerinde durulması gereken detaylar arasında yer alıyor.

Günümüz teknoloji dünyasında sesli kontrol altyapısını sunan üç önemli sağlayıcı bulunuyor: Apple, Amazon ve Google Home. Sağlayıcılar tarafından sunulan seçeneklerin tamamında akıllı telefon ve muhtemel olarak cihazınızı akıllı ev ağınıza dahil ederek ayarların yapılabilmesi için web uygulamalarının kullanılması gerekiyor.
Hangi sağlayıcıyı tercih edeceğinizi belirledikten sonra evinizi hangi akıllı ev cihazlarıyla donatabileceğiniz üzerinde düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu noktadan sonra farklı ürünlerin tercih etmiş olduğunuz platformla nasıl çalışabileceği konusuna odaklanmanız gerekiyor. Nest akıllı termostat, akıllı TV’ler, video aktarım cihazları ve müzik içeriği servisleri, ev güvenliği ve akıllı kapı kilitleri, Phillips Hue akıllı aydınlatma lambaları ve Linksys Velop Wi-Fi erişim noktaları akıllı ev teknolojisi ortamında kullanabileceğiniz cihazlar arasında yer alıyor.
Kurumsal ve son nokta güvenliği konusunda bugüne kadar edinilen tecrübeler sayesinde ev ortamında kullanılacak akıllı cihazların ve ev ağının nasıl güvenli hale getirilebileceği, nasıl korunabileceği, telefonunuz kaybolduğunda ve çalındığında neler olabileceği ve farklı cihazların ağ ortamına nasıl dâhil edilebileceği konularında pek çok detay biliniyor.

Cihazlarla ilgili incelemeleri takip edin
İster küçük bir eviniz, ister kocaman bir malikâneniz olsun alacağınız akıllı ev cihazları ile ilgili incelemeleri takip edin. Akıllı evinize kazandırmak istediğiniz özellik konusunda farklı üreticilerin cihazlarını değerlendirmeyi ihmal etmeyin.
Her ürün için yapılan özel testleri ve kullanıcı yorumlarını inceleyin. Her ürünün gündelik rutinde nasıl kullanıldığını bilerek kullanım ve entegrasyon kolaylığı, güvenlik ile ilgili kriterlerin sağlanması gibi konuları detaylı olarak irdeleyin.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*