Android’de veri kullanımını azaltmanın 14 kolay yolu

Android’de veri kullanımını azaltmanın 14 kolay yolu

Android’inizin veri kullanımında ince ayar yapmak size ve işvereninize birçok avantaj sağlayabilir. Öncelikle telefon faturasında önemli bir düşüş kaydedebilirsiniz; üstelik fazla ödün vermenize de gerek yok. O zaman ne bekliyorsunuz?
Şu günlerde mobil veri nakit demek ve eğer telefonunuzu onları akıllı bir biçimde idare edecek şekilde optimize etmezseniz paranızı sokağa atıyorsunuz.

İster aylık bir pakete sahip olun ister kullandığınız veri kadar fatura alıyor olun, esasında servis sağlayıcınızın ağı üzerinden transfer ettiğiniz tüm sanal bilgiler için ödeme yapıyorsunuz. Şayet aylık paket kullanıcısıysanız veri kullanımınızı azaltmak size daha ucuz bir hizmet alma imkânı sağlayabilir; ikinci durumda ise tasarruf ettiğiniz her bir megabyte doğrudan aylık faturanızı düşürecektir.

İyi haber şu ki günlük kullanım deneyiminizde pek bir değişiklik yaşamadan mobil veri kullanımınızı aşağı çekmek oldukça kolay. Küçükten başlayan ve sonunda nükleer seviye Android Veri Tasarrufu seçeneğiyle biten buradaki adımları izleyin, arından cüzdanınızın veya firmanızın takdirinin, dolduğunu göreceksiniz.

1. Veri kullanımınızı teşhis edin
Problemi düzeltebilmenizden evvel önce onu anlamalısınız. Bu sebeple sistem ayarlarınıza yönelerek başlayın ve Ağ/Internet bölümü altında “Veri kullanımı” başlığını bulun. Üzerine dokunun ve beliren ekranda ‘Mobil veri kullanımı’nı seçin.
Burada son 30 gün içinde tam olarak hangi uygulamaların mobil verilerinizi harcadığının ayrıntılı bir dökümünü göreceksiniz (ekranın üst tarafındaki tarihlere tıklayarak önceki aylık kullanım döngülerini de inceleyebilirsiniz.) Önde gelen suçluların çoğu muhtemelen sosyal medya uygulamaları, web browser’lar ve akışkan müzik ya da video içeren uygulamalar olacaktır. Bu türden nesneleri aklınızın bir kenarında tutun; bunlarla nasıl baş edeceğinizin ayrıntılarına bakacağız.

Birkaç megabyte’dan daha fazla mobil veri kullanmış başka herhangi bir şeyle karşılaşırsanız, yakından bakmak için üzerine dokunun. Bu size uygulamanızın ön plandaki veri kullanımını (diğer bir ifadeyle ekranınız üzerinde aktif olarak yaptığınız şeylerin sonucu) ve arka planda ya da sizin aktif müdahaleniz olmaksızın gerçekleşen veri miktarını verecek.

2. Lüzumsuz arka plan işlemleriyle savaşın
Mobil verinizi neyin tükettiğini artık bildiğimizde şimdi sıra sorunu çözmeye geldi. Gereksiz arka plan veri kullanımlarını arayarak ve bunları kısıtlayarak başlayacağız. Sosyal ve haber uygulamaları bunların en kötüsü olma eğiliminde zira onlar yeni haber güncellemelerini çekebilmek için gün içinde belirli aralıklarla kontrol ederler. Bu davranışı önleyebilirsiniz; çoğu durumda muhtemelen farkı hissetmeyeceksiniz bile.

Teker teker, telefonuz üzerindeki sosyal medya ve haber uygulamalarını açarak ayarlarında veri tasarruf seçenekleri arayın. Söz gelimi Twitter Android uygulamasında “Veri kullanımı” adlı bir bölüm bulacaksınız. Üzerine dokunun ve sadece ona aktif olarak baktığınızda güncelleme yapması için “Veri senkronizasyonu” yanındaki kutucuğun işaretini kaldırın. (Bu sizin bildirim alma yeteneğinizi etkilemeyecek. Aslında onlar uygulama ayarlarının “Bildirimler” bölümünde ayrı olarak kontrol ediliyor.)

Çoğu sosyal medya ve haber uygulamasında ne sıklıkta güncelleme veya senkronizasyon yapılacağına dair benzer seçenekler bulacaksınız. İlk adımda fazlaca arka plan verisi tüketiyor gözüken bir uygulamayla karşılaştıysanız ama ayarları altında veri kullanımını kontrol edecek belirgin bir yok bulunmuyorsa (Facebook gibi, aşırı veri tüketmesiyle biliniz ama arka plan aktivitesini devre dışı bırakmanız için herhangi bir yol sunmaz) kontrolü sistem seviyesinde ele alın: Sistem ayarlarınızın Uygulamalar bölümüne yönelin ve ilgili uygulama satırına dokunun. ‘Veri kullanımı’na dokunun ve ardından “Arkaplan verisi” yanındaki seçimi devre dışı bırakın. Bu uygulamanın Wi-Fi haricinde arka planda veri kullanımını önleyecektir.
(Bu arada sağduyulu olduğunuzdan emin olun: Bir mesajlaşma uygulaması gibi bir şeyin arka plan verisini devre dışı bırakacak olursanız söz konusu uygulama arka planda mesajları alamayacaktır. Bu muhtemelen isteyeceğiniz bir şey değil. Bir uygulamanın arka planda yeni bilgilere erişim yeteneğini kapatmanın sonuçlarını dikkatlice düşünün ve olası ödünlerin sizin için sorun olmayacağından emin olun.)

3. Otomatik oynat çılgınlığını durdurun
Videolar en fazla veri tüketen oburlar arasında ve çok sayıda firma siz ona bakmadığınızda dahi o videoları oynatma gibi kötü bir alışkanlığa sahip.
Örneğin sosyal medya uygulamaları siz gönderiler arasında ilerlerken videoları otomatik oynatmaya bayılır. Ama bunu değiştirmek çok zor değil.
Facebook’un Android uygulamasında ana menüyü açar ve “Veri Tasarrufu” satırına giderseniz, medyaların kendi başına oynamasını sağlayan bir seçenek göreceksiniz. Twitter’da da uygulamanın ayarlarındaki “Veri Kullanımı” bölümü altında benzer bir seçenek bulacaksınız. Bununla birlikte zaman çizelgenizdeki resim ön izlemelerini devre dışı bırakmak için ve mobil ağdayken yüksek kaliteli videoları tamamen devre dışı bırakma için veri tasarruf seçenekleri bulacaksınız.
Çoğu sosyal medya uygulaması benzer seçeneklere sahip; bazıları biraz kurcalamayı gerektirse de. Siz onlar arayın ve veri hisselerinizin çöpe gitmesini önleyin.

4. Mobil web deneyiminizi sıkıştırın
Bir sonraki adım basit bir çözüm: browser’ınızın daha az veri tüketmesini sağlamak. Google’ın Chrome Android browser’ı sayfaları Google’ın sunucuları üzerine yönlendiren bir seçeneğe sahip. Bu şekilde siz onlara erişirken sayfalar sıkıştırılıyor. Bu önemli bir oranda veri tasarrufu sağlayabilirken aynı zamanda daha hızlı gezinmenizi de sağlıyor.
Bunu denemek için Chrome ayarlarına girin ve orada “Veri Tasarrufu” maddesini bulun. Üzerine dokunun ve ayarın açık olduğundan emin olun.
Daha fazla veri tasarruf aracı isterseniz Opera Mini’yi deneyin. Bu browser kendine has uzak sayfa sıkıştırmayı sunuyor ve tasarruf için ekstra kontrollere sahip.
Chrome’un Veri Tasarrufu özelliği mobil veri kullanımınızı önemli oranda düşürebilir. Opera Mini’nin eşdeğeri ise veri tasarruf davranışını özelleştirmenize izin veriyor.

5. Müzik uygulamalarınızı optimize edin
Sabah yürüyüşünüz için Google Play Music mi kullanıyorsunuz? Uygulamanın ayarlarına gidin ve “Mobil ağdaki kalite” seçeneğini arayın. Buradaki ayarı “Düşük” veya “Normal”e getirin, ardından bakı bakalım daha veri dostu bir ses kalitesi kulaklarınız için kafi mi.
Hâlâ ayarlardayken “Sadece Wi-Fi’de download et” seçeneğinin aktif olduğundan emin olun ve “Akışkan müziği önbelleğe alın” seçeneği hakkında dikkatlice düşünün. Bu seçenek uygulamanın dinlediğiniz her bir şarkıyı download etmesine neden olacak ki bu parçanın yerel olarak saklanacağı ve gelecekte onu tekrar dinlediğinizde ekstra veri gerektirmeyeceği manasına geliyor.
Aynı şarkıları tekrar tekrar dinleme eğilimindeyseniz, bu seçeneği aktif yapmak önerilir. Çok sık tekrar dinleme yapmıyorsanız muhtemelen bunu devre dışı bırakmak daha iyi olacak ki böylelikle gereksiz yere veriyi download etmezsiniz (özellikle düşük kalite akışkan medya ayarlarından birini kullanıyorsanız.)

Bu seçeneklere sahip tek ses uygulaması Play Music değil elbette. Spotify, Pandora ve diğer çoğu müzik ve podcast servisleri benzer kontrollere sahip. Olabildiğince en yüksek veri verimine sahip olacak biçimde ayarlandıklarından emin olmak için telefonunuzdaki bu uygulamaların ayarlarına bakmayı unutmayın.

6. YouTube’u mobil veri diyetine sokun
Akışkan medya hakkında konuşmuşken YouTube uygulamasını açın ve ayarlardan Genel bölümüne geçin. Orada “Mobil veri kullanımını kısıtla” seçeneğini göreceksiniz. Aktif yapın ve artık siz ne zaman mobil ağı kullanırsanız daha düşük kalite kullanacağından daha az veri transferi yapmış olacak. Aynı ekranda “Otomatik oynat” seçeneğini bulun ve devre dışı bırakıldığından emin olun.

7. Medyaları önceden download edin
Mobil veri akışında kesintiye gitmenin en iyi yolu ondan kaçınmaktır ve birçok multimedya uygulaması kolayca yapabilmenizi sağlıyor. İstediğiniz içeriği önceden download ediyorsunuz, henüz Wi-Fi’ye bağlı iken, böylelikle yerel olarak kaydedilecek ve mobil veri kullandığınız zaman indirmeye gerek kalmadan sizi orada bekliyor olacak.
Ayrıca YouTube Red/Google Play Music’e üye olursanız, daha sonra izleyebilmek için YouTube’dan videoları indirme özelliğine sahip olursunuz. Başlamak için YouTube uygulamasının ayarlarında “Arkaplan & download’lar” bölümüne bakın (aktif bir üyeliğiniz olduğunu varsayıyoruz; şayet üye değilseniz o bölüm sizde gözükmeyebilir.)

8. Offline gezinti
Verileri önceden download ederek başka neler yapabilirsiniz? Google Maps. Navigasyona ihtiyacınız olduğunu bildiğinizde, halen Wi-Fİ bağlantısına sahipken öncede Mapps uygulamasını açın. Gideceğiniz şehri bulun ve “Daha fazla Bilgi”ye dokunarak açılan menüden “Download”u seçin.

9. Play Store güncellemelerine dikkat
Uygulama güncellemeleri harika! Ama diğer taraftan onlar sıklıkla çok büyüktür; şayet dikkatli olmazsanız mobil verinizi inanılmaz oranda harcayabilir. Telefonunuzdaki Play Store’u açarak bunun gerçekleşmemesini sağlayın. Ayarlara gidin ve “Otomatik güncelleme” seçeneğinin sadece kablosuz ağlara göre ayarlandığından emin olun.

10. Uygulama ve web sitelerinin hafifletilmiş sürümlerini deneyin
Daha fazla servis artık uygulamalarının hafifletilmiş sürümlerini sunuyor; bunlar yeterince iyi bir deneyim sunarken özellikle daha az veri kullanacak şekilde tasarlanmış uygulamalar. Mobil veri kullanımınızı dert etmiyor olsanız dahi bunlardan bazılarını sıradan alternatiflerine tercih edebilirsiniz.

Google bu amaçla “Go” markalı uygulamalardan oluşan bir aileye sahip. Bu yazı hazırlanırken sadece iki tanesi yaygın biçimde ulaşılabilir durumdaydı: Google Maps Go ve Files Go. (Diğerleri; Gmail Go, Google Assistant Go ve YouTube Go, şimdilik sadece Andorid Go cihazları için mevcut.) Facebook ana uygulamasının ve Messenger uygulamasının hafifletilmiş bir sürümlerini sunuyor. Bu arada Skype da Android istemcisinin “lite” sürümünü geliştirme aşamasında.
Twitter da Android uygulamasının hafifletişmiş sürümünü Filipinler’de test ediyor; dünyanın geri kalanı içinse firma veri duyarlı kullanıcılara hafifletilmiş mobil web sayfasının avantajını kullanma tavsiyesinde bulunuyor. CNN ve NPR da web sayfalarının süper hafif, metin merkezli sürümlerini sunuyor; bu hiç şüphesiz veri ölçeğinizi küçültecek.

11. Anlamsız kaçaklardan kurtulun
Şimdi telefonunuzda artık kullanmadığınız uygulamaları düşünmenin ve onları kaldırmanın tam zamanı (önceden kurulu olarak geldiyse ve kaldırılamıyorsa devre dışı bırakın); özellikle mobil verinizi tüketenler listenizin üst sıralarında yer alıyorlarsa.
Bu türden şeyleri telefonunuzda tutmak kullanılmayan bir uydu alıcısının elektrik prizinde takılı olarak durması gibi bir şey. Her küçük bir bit üst üste ekleniyor; hiçbir sebep yokken neden kaynaklarınızı sızdırsınlar ki?

12. Hesap senkronizasyonunu inceleyin
İş elbiseleriniz üzerinizdeyken sistem ayalarınızın “Kullanıcı ve Hesaplar” bölümüne gidin, ana Google hesabınızı oradan da “Oto-senkronu etkinleştir”i seçin.
Telefonunuzun senkronize ettiği tüm o şeyleri gördünüz mü? Muhtemelen bunlardan bazıları hiç kullanmadığınız servislerle ilgili. Mesela Google Drive, Google Play MOvies ya da Google+’ı hiç kullanmıyorsanız ilgili satırın yanındaki anahtarı kapatın. Böylece telefonunuzun gün boyunca daha az şeyi denetlemesini sağlamış olursunuz. (Şunu söylemeden edemeyeceğim, “App Data” ve “Contacts” gibi telefon seviyesi servisleri en iyisi kendi haline bırakmaktır.)
Telefonunuz bağlı birden fazla Google hesabı mı var? Bu adımı her biri için tekrarlayın; hesap listenizde gözüken tüm üçüncü parti uygulamalar için de aynını yapın.

13. Lüzumsuz veri kullanımına karşı katı olun
Yukarıdaki tüm seçenekleri denediniz ama yine de daha az veri kullanabilecek gibi hissediyorsanız deneyebileceğiniz bir uç seçenek daha mevcut ve o etkili bir tanesi.
Android 7.0 Nougat ile birlikte Android ekranda açık olmadığı ya da aktif bir biçimde kullanılmadığında çoğu uygulamanın mobil veriyi kullanmasını önleyen Veri Tasarrufu adlı sistem seviyesi bir araca sahip. Bu uygulamaların arka planda hiçbir şey yapamayacağı anlamına geliyor; veri toplamak, yeni mesajlar hakkında bildirim yapmak. Tabi Wi-Fi’e bağlı değilseniz ( veya manuel olarak onları istisnalar listesine ekleyebilirsiniz.) Hatta ön planda aktif olarak kullandığınız uygulamalar dahi daha düşük veri kullanımı için sık sık davranışlarını ayarlamaya zorlanacak.
Bu katı bir önlem tabi ama mobil veri kullanımınız konusunda çaresizseniz geçici bile olsa düşünmeye değer. Söz konusu özelliği sistem ayarlarınızın Ağ & Internet bölümü altında “Veri kullanımı” etiketli alanda bulabilirsiniz.

14. Bırakın Google mobil verinizi yönetmenize yardımcı olsun
Son olarak Google yakın zamanda mobil veri yönetiminin tüm ağır yükünü sizin yerine idare edebilen Datally adlı bir uygulama çıkardı. Ücretsiz olan bu uygulama veri kullanımınızı (uygulama, gün ve hatta saat bazında) analiz etmek için tek bir yer sağlıyor. Aynı zamanda uygulama bazında veri kullanımını kısıtlamak için basit aç-kapa anahtarlarıyla ve belirgin kontrollerle Android’in Veri Tasarrufu fonksiyonunu da buradan yönetebiliyorsunuz. Uygulama hatta kolay ayarlamalar için bir uygulamanın anlık veri kullanımını görüp yönetebileceğiniz bir yol dahi sunuyor.

Datally bununla birlikte bölgenizdeki kaliteli Wi-Fi ağlarını bulup öneride bulunabiliyor; Pixel veya Nuexus telefonunuz ya da herhangi bir Project Fi cihazınız varsa, Play Store’da sadece Google hesabınızla bağlantılı uyumlu bir cihaza sahip olduğunuzda gözüken Google’ın Connectivity Sevices uygulaması bir adım daha ileri gidiyor: Ulaşılabilir olduklarında sizi otomatik olarak halka açık kaliteli Wi-Fi ağlarına bağlıyor ve dahili VPN’i ile verilerinizin güvenliğini sağlıyor.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*