Bitcoin kanser mi? Şüphesiz! İşte bunun 5 önemli nedeni

Bitcoin kanser mi? Şüphesiz! İşte bunun 5 önemli nedeni

Bitcoin, başka bir deyişle, sanal, merkezi olmayan para birimi, dünyayı değiştiriyor. Burası kesin! Fakat dünyayı iyilik için mi değiştiriyor? Yoksa sonunda tüm insanlığın yok olmasına neden olacak bir kanser mi?
İyi niyetli bir kanser; ama kanser şüphesiz. Aynı zamanda burada metaforik olarak konuşmuyorum. Bitcoin’in dünyaya sokuşturulan tam anlamıyla bir kanser olduğunu söylüyorum. Deli olduğumu mu düşünüyorsunuz? Peki.
İlk olarak kanserin nasıl yayıldığını görelim: kanserli hücreler başlangıçta normal hücrelerdir ama onların DNA’sı bir nedenden ötürü mutasyona uğrar. Bu bir kez gerçekleştiğinde hücreler çılgına döner. Kendi büyümelerini kontrol etmeyi bırakır ve tüm vücuda yayılırlar. Bitcoin’de de aynı durum söz konusu. Bu arada Bitcoin’in bir para birimi olarak çoğaldığını söylemiyorum (daha yaygın bir la alıyor) çünkü bu iyi bir şey olabilir. Bitcoin’in arkasında yatan Blockchain teknolojisinden de bahsetmiyorum. En son podcast’imde eski bir Bitcoin Armory mühendisi Andy Ofiesh, hantal doğası dolayısıyla Blockchain’in kurumsal taraf için uygun olmadığı iddiasında bulundu.

1. Gezegeni kirletiyor
Yeni Bitcoin’ler nasıl oluşuyor? Yeni Bitcoin’ler “madencilik” adı verilen bir süreçle ortaya çıkıyor (Andy ve ben Device Squad podcast’inin son bölümünde Bitcoin hakkında konuşuyoruz). Basitça anlatırsak, madenciler en düşük hash fonksiyonunu bulmak için yarışıyor. Bu, en son hash bulunduğundan beri gerçekleşen yakın zamandaki tüm (ama onaylanmamış) bitcoin işlemlerini temsil eden bir sayı. Seçkin olabilmek için sayının belirli sayıdaki sıfırlarla başlaması gerekiyor. O rakam bulunduğunda tüm yeni işlemleri bir bitcoin bloğu içerisine kilitliyor ki bu da önceki tüm işlemlerin kalıcı kayıtlarına ekleniyor. Bunun için blockchain (blok zinciri) deniyor. Bu yaklaşık her 10 dakikada bir gerçekleşiyor.
Peki, madencilik nasıl oluyor? Madencilik tipik olarak yüksek hızlı ekran kartları kullanan oldukça pahalı, oldukça hızlı bilgisayarları gerektiriyor. Ve şimdi bitcoin’in artan fiyatı dolayısıyla madencilik rekabeti oldukça yoğun. Bundan dolayı madenciler düzenli olarak bir hash fonksiyonu bulabilme şanslarını arttırmak için daha hızlı bilgisayarlar topluyor. Ek bir not: bitcoin madenciliği uygulaması PC oyun topluluğuna da zarar veriyor zira imalatçılar kartların fiyatlarını arttırarak yükselen bitcoin fiyatlarının avantajından yararlanıyor. Daha kötüsü daha hızlı bir teknoloji çıktığında bu ekran kartlarının modası neredeyse anında geçiyor. Peki, ‘eskimiş’ makineler nereye gidiyor? Çoğu öylesine atılıyor ve çöpü boyluyor. Çevreye daha duyarlı madenciler vergi iadesi için bunları hayır için satılmak üzere ikinci el mağazalara bırakabiliyor.

2. Enerji tüketiyor
Tuhaf bir şey fark ettiniz mi? “1000 watt güç kaynağı”ndan şu sonuca varabilirsiniz; bu şeyler sadece bitcoin madenciliği için çokça enerji harcadığından (tahminen 1000 watt değerinde) madenciler “soğuk kış günlerinde fazladan ısınma elde ediyor.”
Bitcoin madenciliği çok fazla enerji tüketiyor. Çok fazla. Ve bu miktar rekabetin her zamankinden daha ateşli hale gelmesi, bu yüzden de bitcoin madenciliği için kullanılan makinelerin giderek hızlanması yüzünden artıyor. Digiconomist’in Bitcoin Enerji Tüketim Endeksine bakacak olursanız ne demek isteğimi anlarsınız. Bitcoin’in fiyatı fırlarken, tüketilen enerji miktarı da aynı oranda artıyor. 7 Mayıs itibariyle Bitcoin’ın tahmin yıllık elektrik tüketimi 65.45TWh oldu. Bir önceki yıl ise aynı ramak 12TWh idi. TWh de neyin nesi? Bu Terawatt saat. Yani şunu daha anlaşılır hale getirelim. Bu rakam yaklaşık olarak tüm 10.56 milyon nüfuslu Çek Cumhuriyeti’nin elektrik tüketimine eş değer! Esasında Digiconomist’e göre tek bir Bitcoin işlemi dünlük 28.7 Amerikan hanesine yeterli olacak elektrik kullanıyor. grist’ten meteorolog Eric Holtaus’un tahminlerine göre “2020 Şubatında bitcoin ağı bugün tüm dünyanın kullandığı kadar elektrik harcayacak.”

3. Ticareti önlüyor
Bitcoin meraklıları, merkezi olmayan bir para biriminin hüküm sürdüğü bir dünya hayal etmeyi seviyor; herhangi bir banka ya da merkezi otoritede tutulmayan ve insanların kendisi tarafından yönetilen! Kulağa hoş geliyor, değil mi? Az bekleyin. Bitcoin tamamen çılgınca bir fikir olduğundan fiyatı kaşla göz arasında binlerce değer inip çıkıyor. (Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffet ona “fare zehiri” demişti ve Bill Gates de imkânı olsa ona karşı bahse girebileceğini söylemişti.) Dahası ona yatırım yapan çoğu insan Bitcoin’in nasıl işlediğinden bihaber birisi protokoldeki bir değişikliği duyurduğunda, ya da SegWit2x’in iptal edilmesi gibi duyurulan bir değişikliğin gerçekleşmediğinde tersi de doğru. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz değil mi? Elbette hayır. Andy bana açıklayana dek ben de bilmiyordum.
Kısacası Bitcoin’in aşırı volatilitesi hiç kimsenin onu bir şeye harcamayacağı manasına geliyor zira yarın fiyatı iki katına çıkabilir (kim bir pizzaya 40 dolar ödemek ister ki?) Aynı zamanda kimse yarınki değeri bugünkünün yarısı olabileceğinden onu kabul etmeyecek. Herkes sadece fiyatı fırlar gider umuduyla onda kalıyor.
Bununla birlikte Bitcoin’i kabul eden firmalar mevcut. İroniktir, listede bloomberg.com, Domino’s, Microsoft ve San Jose profesyonel futbol takımı the San Jose Earthquakes yer alıyor.

4. Suçu kolaylaştırıyor
Her şey bir kenara Bitcoin’in her zaman cazip olacağı bir grup mevcut; fiyatı ne olursa olsun. BU grup suçlular. Özellikle hacker’lar. Siber güvenlik firması Malwarebytes’a göre 2016 yazında ise fidye yazılımlar o kadar yaygındı ki dünya genelinde firmaların yüzde 40’ı hedef alındıklarını açıkladı. Hatırlayacağınız üzere geçen yılın WannaCry fidye yazılım saldırısı bilgisayarınızı teslim aldı ve dosyaları geri alabilmeniz için Bitcoin ödemesi talep ettiler. Hacker’Lar neden Bitcoin istiyor? Çünkü banka veya kredi kartı firması dâhil olmadığından Bitcoin ciddi orandan gizlilik sağlıyor. Esasında Bitcoin sadece bir rakamla tanımlanan sanal cüzdanlarda saklanabiliyor.
“Bir yasadışı olay varsa bu hemen her zaman bitcoin’i içerdiği manasına geliyor,” iddiasında bulunuyor The Guardian’dan Simon Usborne. Karanlık web (kimliklerin kolaylıkla gizlenebildiği yoğun bir biçimde şifrelenen paralel bir internet) pratik olarak onun üzerinde yürüyor. Bu tür karaborsalardan bir tanesi AplhaBay’de kullanıcılar uyuşturucu, fahişe ve daha birçok şey satın alıyor (Temmuz 2017’de adli makamlarca kapatıldı). Karanlık web’e (her neresi olursa olsun) sinsice girecek kadar cüretkârsanız, paranızı takip edilemez yapmak için kullanabileceğiniz bir Bitcoin para aklama sistemi bulacaksınız.
Bitcoin fiyatı ne kadar yükselirse dünya genelinde bir takım yeni fidye yazılımlarının ortaya çıkması için daha fazla teşvik oluşuyor. Fakat hepsi bu da değil! Bitcoin korsanlık, kumar, yasadışı silah alışverişi, para aklama, adını siz koyun, gibi gizliliğin önemli olduğu herhangi bir yasadışı uygulama için biçilmiş kaftan.

5. Suçlusu yok
Son olarak dünya nihayetinde Bitcoin’in çok kötü bir şey olduğuna karar verirse, onun tüm o enerji tüketmesi, suçu kolaylaştırması için suçlanabilecek tek bir sorumlu dahi yok. Bitcoin’in sözde yaratıcısı Satoshi Nakamoto, muhtemelen hiç var olmadı! Bu doğru. Onun kim olduğunu, ya da var olup olmadığını bilen yok. O bu anlamda Banksy gibi. Diğer taraftan hiçbiri kendi isimlerinin kansersi canavarlıkla anılmasını istemeyen bir grup insanı temsil ediyor olması daha olası. Veya o dünyayı yok etmek üzere gönderilmiş bir uzaylı da olabilir. Dünya bunu hiçbir zaman bilemeyecek.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*