Blockchain yasal dünyayı nasıl değiştiriyor?

Blockchain yasal dünyayı nasıl değiştiriyor?

Yasal mesleklerde olanlar için blockchain ve onun şubeleri muhtemelen önümüzdeki yıllarda da gözde başlıklar olmaya devam edecek. Zira blockchain yasal profesyonellerin uğraşmak zorunda olduğu her türden ikincil endüstriyi değiştirmeye geliyor.
Blockchain, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin arkasında yatan teknoloji, finansın çok ötesinde geniş bir kullanım imkanı sunuyor. Onu en basitinden merkezi olmayan dijital bir kayıt defteri olarak düşünebiliriz. Bit torent’lerin ve dosya paylaşımına aşinaysanız, bu temelde aynı konsepte sahip. Bu çok sayıda farklı kullanıcı tarafından saklanan bozulmaz bir veri tabanı gibi. Dolayısıyla olası herhangi bir yetkisiz değişiklik kabul görmüyor.

İşte bu nedenden ötürü blockchain hassas veriler saklayan tüm endüstriler için mükemmel. Yasal işlemler endüstrisi de farklı değil. Esasında blockchain yasal profesyonellerin uğraşmak zorunda olduğu her türden ikincil endüstriyi değiştirmeye geliyor. Örneğin blockchain taşınmaz kayıtlarını kaydetmek üzere emlak sektörüne uygulanırsa, o takdirde boşanma davalarından iflas işlemlerine, cinayet vakalarına kadar her şeyi etkileyebilir.
Bu itibarla blockchain en iyisini daha güçlü bir arayüzü desteklediğinde yapar ve böylelikle gelecekteki teknolojilerin blockchain’i kullanması olası ve biz onu fark etmeyeceğiz bile. Nihayetinde Netflix yapay zeka ve otomatik öğrenme kullanıyor ama bizim tüm gördüğümüz karşımıza çıkan harika tavsiyeler.

21. yüzyıla hukuku getirmek
Avukatlar ve resmi mesleklerde çalışanları düşündüğümüzde genel olarak inovasyon için herhangi bir boşluk kalmamış biçimde oturmuş eski bir meslek görme eğilimi var. Fakat bu klişe doğru değil ki yasal endüstri içerisinde blockchain’in kullanımını teşvik etmek için bir Global Yasal Blockchain Konsorsiyumu oluşturuldu.
Bunun hakkında düşünmeye başladığınızda, yasal endüstri içerisinde blockchain için her türden potansiyel kullanım imkânları bulunuyor. Söz gelimi telif hakları yasasının karmaşık dünyasını ele alın. Blockchain parçaları yayınlandığından sanatçıların otomatik olarak ödeme almalarını temin edebilir. Ceza hukukunda ise bir delil toplanıp analize gönderildiğinde gözaltı zincirinin takibi için kullanılabilir.

Savcının gözaltı zincirini başlatıp başlatamamasına bağlı olarak davalar kazanıldı veya kaybedildi ve kaybolan deliller ya da kazara zarar görmeleri hakkındaki hikâyeler duymak alışılmamış bir şey değil. Tüm bu verileri saklamak ve standart hale getirmek için blockchain’i kullanmak kâğıt iziyle aynı güvenliği sağlayabilir ama çok daha az zahmetle. Bu özellikle browser kayıtları veya dijital dokümanlar gibi dijital deliller için doğru.

Daha akıllı kontratlar
Yasal sisteme gelebilecek hiçbir yıkıcı değişiklik miktarı firmalar arasındaki kontratlardan şahitler ve kurbanların yazılı ifadelerine kadar onun yasal dokümanlar üzerindeki bağımlılığını sona muhtemelen erdirmeyecektir. Fakat bağlayıcı olması gereken bir dokümanın imzalanması ve saklanması gerekir ki bu zaman alan bir süreçtir ve insan hatalarına açıktır.
Blockchain teknolojisi buna bir son verebilir; dokümantasyon sürecini daha erişilebilir yaparak ve hatta potansiyel olarak ilk elden bir avukatın dâhil olması gereksinimini ortadan kaldırarak. Bu her değişimin bireysel olarak avukatlar için iyi olmadığını gösteriyor her ne kadar bir bütün olarak endüstri için iyi olsa da. Bu görevleri otomatik hale getirmek zamanın başka bir yerde harcanabilmesine fırsat tanıyor.
Bununla birlikte bu kontratların kendileri yasal gözetime gereksinim duyabilir. Yerel ve uluslararası kanunların blockchain’lere ve onların topladığı verilere nasıl uygulandığı konusunda uzmanlaşmış avukatların sayısı hızla artıyor. Yapay zeka ile birlikte blockchain, yasal endüstri gözlemcilerinin dudaklarındaki en gözde başlıklardan biri.

Daha az anlaşmazlık
Emlak ve otomotiv sektöründe blokchain tabanlı bir sistemi kullanmanın en büyük avantajı emlak, araç ve binaların geçmişini daha kolay bir şekilde takip edilmesini sağlamasıdır. Dijital bir kayıt defterinin yasal işlemlerde ne kadar güvenilir olduğunu görmek üzere sadece iki komşunun mülk sınırı ya da bir park alanının sahipliği konusundaki anlaşmazlığı için kaç kez mahkemeye gittiğinize bakmanız yeterli.
Teknoloji aynı zamanda geçmiş malikler ve emlak değerlendirmeleri üzerinde daha büyük bir şeffaflık da sağlayabilir. Söz gelimi emlak sektöründe her bir ev blockchain’de muhtemelen kendi kaydına sahip olacak ve biz buradan ne zaman inşa edildiğini, yıllar içinde hangi fiyatlardan satıldığını ve kombisine en son ne zaman servis bakımı yapıldığını görebileceğiz.
Bu artırılmış şeffaflığın aynı zamanda diğer suç vakalarında da bir sonucu olacak. Mesela sigorta sahtekârlığı yapmak çok daha güçleşecek çünkü tüm veriler blockchain üzerinden ulaşılabilir olack. Tüm veri ulaşılabilir olduğundan firmalar sıradışılıkları görmek için onları toplu olarak analiz edebilecek.

Kennedys araştırma ve geliştirme bölümü başkanı Karim Derrick, “En fazla sahtekârlık müşterilerin kendi veritabanlarına sahip olmasından kaynaklanıyor ve çok az otomatik etkileşim olduğundan dolandırıcılar bu veritabanları arasındaki boşluklarda çalışıyor. Blockchain sigortacıların kayıtlarını açık etmeden diğerleriyle paylaşmasına imkân sağlayacak. Bu da mutabakat fırsatı sağlayarak sahtekârların onların arasındaki bilgi eksikliğinden faydalanmasını güçleştirecek.”

Resmi işler için en önemli konulardan bir tanesi veri alanları ve veri koruma üzerine odaklanmaktır ki blockchain teknolojisi bunu daha da önemli hale getiriyor. Aynı zamanda o kuralları ve mevzuatı çiğneyen insanların daha kolay tespit edilmesini sağlayan daha açık bir sistem sağlıyor.
Her bir bankacının tüm işlemlerini kaydetmesi ve diğer herkese (umutsuzca onları yakalamaya çalışan insanlar dâhil) açık etmesi halinde bankacılara ne kadar daha fazla güvenebileceğimizi hayal edin. Dolandırıcılık ve bilgi sızdırma hemen bir gecede ortadan kaybolabilir.
Yine de sürekli değişen mevzuat ortamı ve Avrupa Birliği’ndeki genel veri koruma yasası (GDPR) söz konusuyken hiçbir şey kesin değil ve her şey zaman içinde kendini gösterecek. Resmi mesleklerde çalışanlar için blockchain ve onun dalları önümüzdeki dönemde gündemde kalmaya devam edecek.
Sonuç itibariyle Blockchain de diğer teknolojiler gibi. Büyük bir potansiyele sahip ama öncelikle onu anlamalı ve toplumumuzu nasıl etkileyeceğine dair son kararı verebilmemizden evvel potansiyel sonuçlarını tanımlamamız gerekiyor. Lakin bir şey kesin. İzlenmesi gereken bir konu.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*