IT alanında kendinize yer mi arıyorsunuz? Şimdi detaylarını vereceğimiz sertifikasyon eğitimleri ile bulut alanındaki bilgi ve becerilerinizi daha ileri taşıyarak IT iş dünyasında kendinize yer bulabilirsiniz.
IT dünyasında kesin olan bir şey varsa o da bulut konusunda yatırım yapmanın geç olmadığıdır. Bulut teknolojisinin her geçen gün IT ve iş dünyası için daha kritik hale gelmesi ile bulut becerilerine olan her geçen gün talep artıyor. Fakat doğru beceri ve bilgi ile rekabetçi iş dünyasında yer almak düşündüğünüzden zor olabilir. Eğer yeni bir iş veya terfi almanın yolunu gözetliyorsanız bulut alanına yönelik farklı sertifikalar edinerek şansızınızı artırabilirsiniz.

Sertifikalar işverenlere bulut konusunda doğru beceri, bilgi ve uzmanlığa sahip olduğunuzu endüstriyel kriterlere göre bilgi ve becerilerinizi belgelendirmenizi sağlar. Eğer daha genel bir belgeye ihtiyacınız varsa sağlayıcılar tarafından verilen anahtar kavramlar ve işlevsel uzmanlık ile ilgili detayların yer aldığı eğitimlere yönelmeyi tercih edebilirsiniz. Fakat ister kendi alanınızda uzmanlaşın isterseniz farklı bir pozisyona geçiş yapıyor olun AWS veya VMware gibi bir veya birkaç sağlayıcıya yönelik sertifikalar edinmeniz önemli bir avantajdır.
Hangi amaçla olursa olsun bulut ile ilgili sertifikalarla kariyerinizi bir adım ileri taşımanız mümkün. Şimdi sizler için derlediğimiz sertifika programların detaylara bakalım.

AWS Certified Solutions Architect
Amazon Web Services Certifications, IT profesyonellerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak AWS altyapısında uygulama tasarımı, dağıtımı, operasyonu ve yapısı konusunda eğitimler veriyor. Birincisi “associate” ve ikincisi “professional” olmak üzere iki aşamanın bulunduğu sertifikasyonda büyük veri ve ileri düzey ağ altyapısının yanında mimari, uygulama geliştirme ve operasyon konusunda çalışan profesyoneller hedef alınıyor. AWS Certified Solutions Architect sertifikasyonunun ilk aşamasına AWS konusunda bir veya birkaç yıl tasarım tecrübesi bulunanlar katılabiliyor. İkinci aşamaya için ise birinci aşamanın tamamlanmasının ardından edinilen sertifikayla iki yıl çalışmış olma şartı bulunuyor.
Kuruluş: Amazon
Nasıl hazırlanmalısınız: Amazon web sitesi üzerinden çalışma için ihtiyaç duyulabilecek materyalleri, alıştırma sınavları ve temel, ileri ve özel ders eğitimlerini sunuyor.

Certificate of Cloud Security Knowledge
Bulut altyapısına yönelik güvenlik sertifikasyonlarının anası olarak nitelendirebileceğimiz Certificate of Cloud Security Knowledge sertifikasyonu sağlayıcılardan bağımsız olarak sunulmakla birlikte bulut güvenliği alanında sağladığı uyumluluk sertifikasyonlarıyla biliniyor. Gerçekleştirilen test Cloud Security Alliance tarafından oluşturulan “Security Guidance for Critical Areas of Focus in Cloud Computing v3 (Bulut Altyapısında Odaklanılması Gereken Kritik Alanlar için Güvenlik Rehberi v3)” ve ENISA’nın “Cloud Computing Risk Assessment (Bulut Altyapısı Risk Değerlendirmesi)” kriterlerine göre yapılıyor.
Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki (EMEA) CIO’ların dijital dönüşüm ile ilgili yeniliklerin nasıl yönetileceği konusundaki kılavuz arayışının sürdüğünü söyleyebilmek mümkün. IDC farklı organizasyonlara yardımcı olmak başarıya ulaşan pratiklere dair edindiği bilgilerle dijital dönüşüm konusunda yardımcı olabilecek kaynaklar sunuyor.
Kuruluş: Cloud Security Alliance
Nasıl hazırlanmalısınız: CSA’nın Security Guidance for Critical Areas of Focus in Cloud Computing v3, ve ENISA’nın “Cloud Computing Risks Assessment” kriterlerine yönelik internet üzerindeki pek çok kaynaktan faydalanabilirsiniz.

Certified System Administrator in Red Hat OpenStack
Red Hat’ın Red Hat OpenStack’taki Sistem Yöneticileri için sağlamış olduğu sertifikasyon profesyonellerin tasarım, geliştirme, dağıtım ve Red Hat OpenStack platformunda oluşturulan özel bulut ortamlarının yönetimi konusundaki becerilerini ölçüyor. Bu sertifikasyona sahip IT profesyonelleri Red Hat OpenStack konfigürasyonu ve kurulumu, kullanıcı ve proje yönetimi, Swift ve Cinder kullanarak depolama yönetimi yapabiliyor.
Kuruluş: Red Hat
Nasıl hazırlanmalısınız: Red Hat sertifikasyon sınavına hazırlanmanın en iyi yolunun gerçek dünyadaki deneyim olduğunu ifade ediyor. Uygulamalı şekilde, beceri ve uyumluluğun gerçek zamanlı olarak test edildiği sınavda adayların çalışan bir sistem üzerinde verilen görevleri yerine getirmesi gerekiyor.

Cloud Certified Professional
CloudSchool.com sağlayıcılardan bağımsız olarak her birisi birer günlük ders şeklinde ve bulut altyapısındaki belirli alanlara uyumluluğu hedefleyen farklı sertifikasyonlar sağlıyor. Sağlanan sertifikasyonlar arasında Cloud Architects (Bulut Mimarisi), Cloud Technology Professionals (Bulut Teknolojisi Profesyonelleri), Cloud Governance (Bulut Yönetimi) ve Cloud Security (Bulut Güvenliği) gibi sertifikasyonlar bulunuyor.
Kuruluş: CloudSchool.com
Nasıl hazırlanmalısınız: CloudSchool tarafından çalışma paketleri ve bunun yanında uzaktan çalışma atölyesi ve alıştırma oturumları sunuluyor.

Cloud Credential Council
Cloud Credential Council (CCC) bulut teknolojileri konusunda çalışan profesyoneller için eğitim ve sertifikasyon konusundaki standartları belirleyen uluslararası bir topluluk olma niteliği taşıyor. Bağımsız bir topluluk olan CCC özel sektör ve akademik enstitü, bulut sağlayıcısı, bulut tüketicileri, bulut simsarları, meslek kuruluşları ve dünyanın farklı bölgelerindeki uluslararası sertifikasyon kuruluşları gibi farklı kesimlerden gelen kişilerden oluşuyor. Sertifikasyonlar bulut altyapısına yönelik olarak tanımlama, tercih, oluşturma, operasyon ve yönetim konularında bulut tüketicilerini, bulut sağlayıcılarını, bulut çözümlerini ve hizmet sağlayıcılarını hedef alıyor. Şu an için CCC tarafından Cloud Technology Associate ile birlikte Professional Cloud Administrator ilk düzey Professional Cloud Solutions sonuncusu olmak üzere beş farklı profesyonel düzeyi ile sertifikasyon sağlanıyor.
Kuruluş: Cloud Credential Council
Nasıl hazırlanmalısınız: Cloud Credential Council tarafından web site üzerinden hazırlık için eğitim ve materyal sağlanıyor.

Cloud Genius
Cloud Genius sertifikasyon programı Cloud Technologies, Cloud DevOps, Cloud Architecture and Design sertifikasyonlarını sunuyor. Bootcamp tabanlı program büyük oranda tecrübeye dayalı öğrenmeye odaklanıyor. Haftada iki kez katılım gerektiren derslerde takım çalışması ile gerçek zamanlı projeler üzerinde çalışma imkanı sunuluyor. Ayrıca program kapsamında bulut teknolojileriyle ilgili sağlam bir temel, Ruby ve Chef konusunda temel programlama ve geliştirme pratikleri sağlanıyor.
Kuruluş: Cloud Genius
Nasıl hazırlanmalısınız: Her sertifika en az 24 saat ders (Haftada iki kez olan dersler 3 saat ve toplam kurs süresi 4 hafta) katılımı gerektiriyor. Buna ek olarak program direktörleri video dersler, grup projeleri ile ilgili çalışmalar sunuyor ve öğrendiğiniz bilgilere dair pratikler yapılmasını sağlıyor.

Cloud Institute Certifications
Cloud Institute Certifications programı ABD hükümetinin daha iyi ve daha hızlı şekilde bulut adaptasyonu gerçekleştirmesini sağlama konusunda çalışmalar yapan ABD Ticaret Bakanlığının National Institute of Standards and Technology (NIST) tespitleri ve tavsiyeleri doğrultusunda çalışıyor. Program kapsamında güvenlik ve gizlilik ile ilgili detaylar da ele alınıyor. Şu anda internet üzerinden Certified Cloud Architect ve Certified Cloud Professional olmak üzere iki farklı sertifikasyon programı sunuluyor.
Kuruluş: Cloud Institute
Nasıl hazırlanmalısınız: Bulut enstitüsü sertifika adaylarına NIST tarafından yayınlanan içerikleri takip etmesini tavsiye ediyor. Enstitü tarafından tavsiye edilen bir diğer nokta ise adayların kurumsal bulut teknolojisi, SOA tasarımı ve geliştirmesi, bulut ile ilgili hizmetler ve uygulamalar ve/veya depolama merkezli hizmetler konusunda tecrübe edinmesi yönünde tavsiyede bulunuyor.

CloudU
Rackspace, CloudU sağlayıcılardan bağımsız olarak bulut altyapısının temelleri konusunda IT profesyonellerine ve kurumsal yöneticilere temel bilgiler sağlayan bir sertifikasyon programı olarak tanımlıyor. CloudU içeriklerine her profesyonel tarafından her zaman erişim sağlanabiliyor. Fakat bulut altyapısı konusunda resmi bir sertifikasyon talep etmeniz halinde tüm dersleri tamamlamanız gerekiyor.
Kuruluş: Rackspace
Nasıl hazırlanmalısınız: Her CloudU dersinin notlarına çalışarak sertifikasyon için hazırlanın. Her 10 CloudU dersini tamamladıktan sonra sınavları gerçekleştirin. Toplamda 50 sorundan oluşan 50 soruluk final sınavını tamamladıktan sonra sertifikaya hak kazanabilirsiniz.

CompTIA Cloud Essentials
CompTIA, Cloud Essentials sertifikasyonu bulut altyapısının temelleri konusundaki konuları kapsadığını belirtiyor. Programa katılan kişilerin hem süreç hem de teknik olarak bulut altyapısının temellerini öğrenebilmesi mümkün. Buna ek olarak sertifikasyon kapsamında bulut ortamına t aşınma ve bulut altyapısının kontrolü detayları üzerinde duruluyor.
Kuruluş: CompTIA
Nasıl hazırlanmalısınız: CompTIA çalışma ve materyal konusunda imkanlar sunuyor. Zorunlu olmamasına rağmen CompTIA tarafından katılımcıların IT hizmet ortamında en az 6 ay çalışmış olmasının faydalı olduğunu belirtiyor.

Exin Cloud Computing Foundation
Exin tarafından Cloud Computing Foundation ve Cloud Technologies Advanced olmak üzere iki farklı sertifikasyon düzeyi sunuluyor. Program kapsamında ana bulut altyapısı konseptleriyle birlikte planlama, satın alma ve yönetim süreçleri üzerinde duruluyor. Bulut çözümleri konusunda çalışan profesyonellerin sertifikasyon programını tamamlaması halinde geliştirme, sağlayıcı ve sistem değerlendirme ve bulut altyapısının ana sistemlerle entegrasyonu konusundaki temel noktalara hakim olma konularında yetkin olması hedefleniyor.
Kuruluş: Exin
Nasıl hazırlanmalısınız: Exin sınava hazırlanma rehberi, örnek sınav ve e-kitap gibi katılımcılara destek olacak farklı materyaller sunuyor. Tüm materyallere Exin’in web sayfası üzerinden erişim sağlayabilmek mümkün.

Google Certified Professional Cloud Architect
Google Certified Professional Cloud Architect sertifikası Google Cloud ürünü kullanarak tasarım, geliştirme ve yönetim çözümleri ortaya koymak isteyen profesyonelleri hedef alıyor. Sınavın Google’ın test merkezlerinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Google’a göre sertifikasyon programına hazırlanmanın en iyi yolu bulut ortamına dair tecrübe edinmek.
Kuruluş: Google
Nasıl hazırlanmalısınız: Google, pratikte Google Cloud hizmeti ile ilgili tecrübe e edinmenin sertifikasyon programı için önemli olduğunu belirtiyor. Ayrıca Cloud Architect sınav rehberi ve eğitim içerikleri ile sınava hazırlanabilmek mümkün.

IBM Certified Cloud Solution Architect v2
IBM, IBM Certified Cloud Solution Architect v2 başta olmak üzere tamamlanmaları halinde IBM’in bulut altyapısında tasarım, plan, mimari ve yönetim özelliklerinin nasıl kullanılabileceği konusunda detayların öğrenilebileceği farklı sertifikasyon programları sunuyor. IBM, mimari sertifikası programının asıl hedefinin “güvenilir, geçerli, bilgi ve becerilerin uygun şekilde ölçümünü sağlamak; IBM’e kişilerin ve organizasyonların becerilerin edinilmesi ve doğrulanması konusunda yöntem sağlamak ve IBM ürünleri ve çözümlerini önerecek, satacak, sunacak ve/veya kullanacak üst düzey becerilere sahip sertifikalı profesyoneller edinmek” olduğunu ifade ediyor.
Kuruluş: IBM
Nasıl hazırlanmalısınız: IBM’in bulut altyapısının yanında bulut altyapısının çalışması konusunda temel bilgiye sahip olmanız önem taşıyor. Diğer taraftan bulut konusundaki bilginizi sertifikasyon sınavını geçerek ortaya koymanız şart.

Salesforce Sertifikasyonları
Salesforce yönetici, geliştirici ve mimarlar için farklı sertifikasyon seçenekleri sunuyor. The Certified Technical Architect programı Salesforce platformundaki tasarım çözümleri için en iyi sertifikasyon programı olma niteliği taşıyor. Geliştirme süreci, dağıtım tasarımcısı ve etki alanı mimarisi sertifika sağlanan yetkinlikler arasında yer alıyor.
Kuruluş: Salesforce
Nasıl hazırlanmalısınız: Salesforce.com’a göre sertifikasyon testleri yazılı kaynaktan öğrenmekten çok gerçek tecrübelere dayanıyor ve her sertifikasyon alanına hazırlanmak için farklı yollar bulunuyor. Salesforce profesyonellerini hedefleyen kişiselleştirilmiş programlar ile sertifika sahibi olabilmek de mümkün.

VMware Sertifikasyonları
VMware destek seviyesinden uzman seviyesine kadar tüm kullanıcı seviyelerini hedefleyen bulut altyapısına özel sertifikasyonlar sunuyor. Sertifikasyon programlarında bulut yönetimi ve otomasyonu, hibrit bulut gibi farklı bulut teknolojileri ve uygulamaları ile ilgili sertifikasyonlar sağlanıyor. Ayrıca mimari, yönetim ve mühendislik konusunda da program seçenekleri bulunuyor.
Kuruluş: VMware
Nasıl hazırlanmalısınız: VMware tarafından sağlanan materyaller ile sertifikasyon sınavına hazırlanabilirsiniz. Bulut ve sanallaştırma konusunda tecrübe edinmeniz sertifikasyon sınavında size büyük kolaylık sağlayacaktır.