İşletmeler veri merkezlerini neden Güneydoğu Asya’ya kaydırıyor?

İşletmeler veri merkezlerini neden Güneydoğu Asya’ya kaydırıyor?

Güneydoğu Asya bir veri merkezi kaynağı olarak parlak dönemini yaşıyor. Veri merkezleri Singapur ve komşularında filizleniyor; peki asıl bölgeyi sağlayıcılar için bu kadar çekici yapan şey ne?

Google, Amazon, Microsoft ve Equinix gibi çokuluslu organizasyonların tümü veri merkezlerinin konumu için bölgeyi favori hedef olarak belirliyor. Esasında 2018’de nadiren bir ay bu türden bir duyuru yapılmaksızın geçti. Bu trend önümüzdeki yıl da devam edecek gibi görünüyor. Ocak başında Alibaba Group’un bulut bilgiişlem kolu Alibaba Cloud Endonezya’daki ikinci veri merkezinin duyurusunu yaptı; bu aynı ülkeye yaptığı ilk veri merkezinden sadece on ay sonra geldi.
Peki, Güneydoğu Asya’yı veri merkezleri için çekici bir lokasyon yapan şey ne? Bunu öğrenmek için okumayı sürdürün.

Veri merkezleri iş operasyonlarının çekirdek bir bileşeni, uzak depolama için kullanılan merkezi veri ambarlarını içeriyor, veri ve bilginin işlenmesini üstleniyor.
Günlük aktivitelerimizin çoğu bizim şu veya bu şekilde veri merkezleriyle etkileşim kurmamıza neden oluyor: enerji faturalarından sağlık kayıtlarına organizasyonların yönettiği tüm enformasyon yüksek ihtimalle veri merkezlerinde saklanıyor.

Veri merkezi arızası işletmelere gelir kaybı ve tazminat anlamında milyonlara mal olabilir ve bu veri ambarlarından birinde olabilecek bir bozulma bir firmaya tamir edilemez zararlara ve itibar kaybına neden olabilir; tabi yerli yerinde etkin bir yedekleme stratejisi bulunmuyorsa.
Visa’nın başına gelen de bu; Haziran 2018’de 5,2 milyon işlem başarısız oldu size veri merkezlerinden bir tanesindeki bir switch arıza yapmıştı.

Bulut hizmetleri, Nesnelerin Internet’i ve büyük veri analitiklerinin artan kullanımıyla birlikte veri merkezlerinin inşası son yıllarda dünya genelinde hızla arttı.
Veri merkezleriyle bağlantılı önemli sorunlardan bir tanesi onların ürettiği yoğun miktardaki kirlilik…

Söz konusu veri ambarları her gün 24 saat yaşıyor ve sürekli açık kalıyor, sunucuların zamanın yüzde 100’ünde çalışması gerekiyor, kullanılmasalar veya kısmen kullanılsalar dahi. Bu yoğun miktar elektrik kullanımını ortaya çıkartıyor ki elektriğin üretilmesi için çoğunlukla fosil yakıtlardan yararlanılıyor.
Sürdürülebilir ve çevre dostu olabilmek için veri merkezlerinin verimliliği temin etmesi ve onlara güç sağlayan yenilenebilir ve yeşil enerji miktarının artırılması gerekiyor.

Güneydoğu Asya’daki veri merkezleri
Mülti milyar dolarlık Güneydoğu Asya veri merkezi pazarı ciddi bir büyüme potansiyeline sahip ve önümüzdeki dört yıl içinde değerini iki katından daha fazla arttırması bekleniyor.
Technavio’nun öngörüsüne göre bölgedeki veri merkezi pazarının 2017-2021 döneminde istikrarlı olarak yüzde 13.88’lik bir yıllık bileşik büyüme oranına (CAGR) sahip olacak.
Sadece bu değil, daha geniş Asya kıtası 2021 itibariyle dünya genelinde en büyük veri merkezi pazarı olarak Avrupa’yı geride bırakmaya hazırlanıyor.

APAC Dijital Gerçeklik CFO’su Krupal Raval verdiği röportajında AWS ve Google gibi büyük kurumsal devlerin veri merkezlerini Güneydoğu Asya’da yeniden konuşlandırmasının nedeni olarak bölgede artan dijitalleşme olduğunu söylüyor ki bu da genişlemeyi destekleyebilen güçlü bir bulut altyapısını gerektiriyor.

“Daha fazla marka ve işletmenin operasyonlarını Güneydoğu Asya’da genişletmesiyle birlikte bu firmalar için fırsatlar büyüyerek artıyor. Söz konusu genişleme ise veri depolama gereksinimiyle geliyor, dolayısıyla bu tür sağlayıcıları Güneydoğu Asya’ya çekiyor,” açıklamasını yapıyor.
“Bu dikkate alındığında veri merkezleri müşterileri ile arasındaki bağlanırlığı azami düzeye çıkarmak için müşteri ve işletmelere daha yakın olmak için konumlarını değiştiriyor; bu da daha düşük gecikmelerle daha güçlü bir bağlantı manasına geliyor,” şeklinde sürdürüyor konuşmasını.
Bugün veri merkezlerinin yeniden konumlanmasında Güneydoğu Asya’yı böyle çekici bir pazar haline getiren anahtar bileşenler IT altyapısı, sunucu pazarı ve kesintisiz güç kaynakları (UPS’ler).
2016’da Güneydoğu Asya’nın IT altyapı pazarı 6.28 milyar dolar değerindeydi ve UPS segmentinin 2021’de 490 milyon dolarlık bir pazar değerine ulaşması bekleniyor.
Bu faktörlerin yanı sıra bulut tabanlı servislere olan talepteki artış veri merkezi pazarı büyümesini teşvik eden anahtar bir etken.

Asya veri merkezi sağlayıcısı sıralamasının başında Equinix, SUNeVision (iAdvantage), NTT Communications ve Global Switch yer alıyor.
Bölgede veri merkezi yeniden konumlandırma duyuruları arasında Facebook da yer alıyor. Asya’daki ilk veri merkezini Singapur’da kurmaya hazırlanan Facebook Eylül 2018’de bu merkez için 1 milyar dolar harcayacağını duyurdu. Tesisin 2022’de açılması planlanıyor.
Singapur zaten bölgedeki cazip veri merkezi lokasyonlarından ve Endonezya da Google, Alibaba ve Amazon gibi çokuluslu şirketleri çekerek önde gelen bir veri merkez yatırım odağı olma konusunda pozisyonunu güçlendiriyor.

Nikkei Asian Review’a göre Google’ın hareketi bulut hizmetleri yatırım odağı anlamında Singapur’a alternatif olarak Endonezya’ya artan ilgiyi yansıtıyor. Bunun nedeni de iyi bir fiber bağlanırlığa sahip olması.
Amazon’un ülkeye 10 yıl içinde 14 trilyon rupi (924 milyon dolar) yatırım yapması bekleniyor; öncelikli olarak bulut hizmetlerine odaklanarak.
Bu yönelimler Endonezya hükümeti tarafından hoş karşılanıyor ki onlar aynı zamanda Dijital Ekonomi Vizyonları üzerinden 2020’de ülkeyi ASEAN’ın en büyük dijital ekonomisi yapma hedefi taşıyor.
Malezya ve Tayland da Güneydoğu Asya veri merkezi konumları sıralamasında önemli pozisyonları ellerinde tutuyor.

Singapur’un durumu
Daha önce bahsedildiği üzere Güneydoğu Asya veri merkezi pazarında Singapur bölgenin en cazip bölgesi haline geldi.
Cushman & Wakefield’ın Ocak 2017 tarihli raporuna göre Singapur Asya Pasifik veri merkezi pazarındaki en güçlü pazar.
Amazon Web Services (AWS), Google gibi sağlayıcıların yanı sıra şimdi Facebook ve Alibaba Cloud’un veri merkezi altyapılarını bu ülkeye genişletme duyurularıyla birlikte Singapur gezegen çapında en olgun veri merkezi pazarlarından biri halini aldı.
Facebook’un yeni tesisi Tanjong Kling’de (burası daha önce Veri Merkezi Parkı olarak biliniyordu) konumlanacak, 170,000 metrekarelik bir alana yayılacak ve sosyal medya devine göre yüzlerce kişiye iş sağlayacak.

Peki, toplam yüzölçümü sadece 719,9 kilometrekare olan bir ülke Equinix veya AWS gibi önde gelen veri merkezi operatörlerinin temel hedefi oldu?
“Singapur’u birkaç nedenden ötürü seçtik; güçlü altyapısı, fiber erişimi, yetenekli yerel iş gücü ve harika kamu partnerleri dahil,” diye açıkladı Facebook yeni veri merkezi duyurusunun ardından bir blog gönderisinde.
Hiç şüphesiz ülkenin düşük vergi ortamı da onu büyük işletmeler için çekici bir konum haline getirdi.
Dünya genelinde en iyi 10 iş konumu arasında yer alan Singapur’un uluslararası hizmetler ve ihracatlar için sıfır GST vergisi hatırı sayılır oranda yabancı yatırımcısı kendisine çekiyor.
Bir DataSource raporu da Singapur’un favori olmasının “güçlü ağ altyapısına, önde gelen APAC pazarları için bağlantı çeşitliliğine, profesyonel iş ortamına ve politik istikrara” dayandığını açıklıyor.

2017 dördüncü çeyrek itibariyle Singapur’un kolokasyon veri merkezi pazarı şunlardan oluşuyor: 33 veri merkezi sağlayıcısı, 42 bağımsız operasyonel veri merkezi, 2.6 milyon fit kare veri merkezi alanı, ~76,000 rack/kabinet ve 2017 itibariyle 934 milyon dolarlık kolakasyon hizmetleri gelirleri.
Singapur hâlihazırda kolokasyon operatörleri arasında toplam 370 MW IT enerji tüketimine sahip. IT enerji sarfiyatının yaklaşık 59 MW’ı veri merkezi kullanımı için kullanılabilir durumda ve 103 MW üç ila altı ay içinde IT tüketimine çevrilebilir.
Global Switch CEO’su John Corcoran, tüm bölgedeki artan taleple birlikte firmasının Aya Pasifik’teki ayakizine önemli yatırımlar yaptığını açıkladı.
“Mevcut portföyümüze baktığımda gelirlerimizin ve karımızın kabaca üçte ikisi Avrupa ve İngiltere’de üretiliyor ve üçüncü sırada da Asya Pasifik geliyor,” şeklinde konuşuyor Corcoran.
“[…] Londra, Paris, Amsterdam, Frankfurt ve Madrid dâhil olmak üzere Avrupa’nın Tier 1 pazarlarında zaten ilk beşteyiz. Fakat aynı zamanda Asya Pasifik’te de Tier 1 ‘de ilk beş içinde olmak istiyoruz ve hâlihazırda söz konusu pazarlar Sydney, Singapur, Şangay, Hong Kong ve Tokyo.”

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*