İşte Office 2019’un en yeni özellikleri

İşte Office 2019’un en yeni özellikleri

Microsoft, Office 2019’daki yenilikler konusunda sessizliğini korumaya devam ediyor. Ancak sizler için Office 365’teki bazı detaylara bakarak Office 2019’daki yeni özelliklerin neler olabileceğinin izini sürmeye çalıştık.
Office yazılımının abonelik gerektirmeyen bir sonraki sürümünün yayınlanmasına az bir zaman kaldı. Yapılan açıklamalara göre Office 2019’un bu yılın ikinci yarısında yayınlanması bekleniyor. Microsoft tarafından “kalıcı lisans” olarak tabir edine yöntemle kullanıcılara sunulacak yeni sürümü bir kez ödeme yaparak satın almak mümkün olacak. Office 2019’un Office 365’in aksine yayınlandıktan sonra bir sonraki sürüme kadar kapsamlı bir güncelleme almaması şu an için muhtemel görünüyor.

Microsoft’un Office 2019’u kalıcı lisansla satacağını duyurması şu anda aylık veya yıllık abonelik ile satın alınabilen ve sürekli olarak güncelleme alan Office 365’ten tamamen farklı olmasıyla dikkat çekiyor. (Farklı Office sürümleri, Office 2019’un lisanslama seçenekleri, yayınlanma tarihi ve hangi Windows sürümleri tarafından destekleneceği konusundaki detaylar için Microsoft’un web sayfasını kontol edebilirsiniz.)

Microsoft, Office 2019’da hangi özelliklerin bulunacağı konusunda pek fazla detay vermiyor. Office genel müdürü Jared Spataro tarafından yayınlanan blog yazısında Office 2019 ile yeni yazım özellikler, formüller ve Excel tabloları, PowerPoint için animasyon özellikleri geleceği ifade edilmesi yeni sürümde neler gelebileceğine dair bilinen nadir detaylar arasında bulunuyor.
Fakat Office 2019’un Office 365 tabanlı olacağı ve Office 365’ten izler taşıyacağını öngörebilmek mümkün. Microsoft Office 2019 için ayrı bir kod tabanı oluşturmadığından dolayı Office 365’te olmayan herhangi bir özelliğin Office 2019 olacağını söylemek oldukça zor.

Office 2019’un Office 365 tabanlı olacağı felsefesiyle yapılan her Office 365 güncellemesinin detaylarını kontrol ederek ve güncellemeler hakkında Microsoft’un yorumlarına bakarak Office 2019 ile hangi yeni özelliklerin geleceğini tahmin etmeye çalıştık. Birazdan okuyacağınız detaylarda Office 2019’deki muhtemel yeniliklerin Office 365’te ne şekilde iz bırakmış olabileceğine ve nasıl çalıştığına yer verdik. Öngörülerimizin yüzde 100 doğru olduğunu iddia edemesek de gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğu bize göre aşikâr.
Microsoft’un sürekli olarak Office 365’i güncellediğini düşünerek olması halinde önümüzdeki Office 365 güncellemelerde Office 2019’da olacak yeni özelliklere dair işaretleri Office 365’te bulabilirsiniz. Aynı bakış açısı ile Office 365’in daha önceki güncellemelerine bakarak Office 2019’da olmasını beklediğiniz yeni özelliklere dair fikir yürütebilmeniz de mümkün.
Office 2016 duyurulduğu zamanda Word, PowerPoint ve OneNote için ortak çalışma araçları ile birlikte kullanıcılara sunulmuştu. Bu sayede OneDrive, OneDrive İş veya SharePoint Online üzerinde depolanan dosyalarla gerçek zamanlı olarak ortak çalışma imkânına kavuşmuştu. 2017 yılının Temmuz ayında gerçek zamanlı çalışma özelliği Office 365’e de geldi. Dolayısıyla aynı özelliği Office 2019’da da bulunacağını öngörürüz.

Word, PowerPoint ve OneNote üzerinde gerçek zamanlı ortak çalışma özelliğini kullandıysanız bu özelliğin tüm uygulamalarda Excel ile benzer şekilde çalıştığını fark etmiş olmanız muhtemeldir. Bir çalışma sayfasında ortak çalışma özelliğini kullanmak için ekranın sağ üst köşesinde yer alan paylaş butonunu tıklamanız yeterli. Bu sayede ortak çalışma için diğer kişilere davetiye göndererek süreci başlatabilirsiniz.
Diğer kullanıcıların davetinizi kabul etmesi ve sizinle eş zamanlı olarak çalışma sayfası üzerinde yaptığı değişiklikler farklı işaretçi renkleriyle (eş zamanlı olarak çalışmaya dâhil olan her kişiye ait farklı bir renk bulunuyor) görebilirsiniz. Sizin işaretçiniz de aynı şekilde diğer ekranlarda farklı bir renkte görülür. Katılımcılardan herhangi birisi bir hücreye herhangi bir veri girmesi halinde değişikliği anında ekranınıza aktarılır. İşaretçinizi diğer katılımcının işaretçisinin üzerine getirmeniz halinde üzerinde bulunduğunuz işaretçinin ait olduğu kullanıcının adını görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede kimin hangi değişiklik üzerinde çalıştığını takip etmeniz mümkün. Tüm bunlar kullanıcıların vasat internet bağlantısı olmaması halinde eş zamanlı, düşük hızdaki internet bağlantısı olması durumunda birkaç saniye gecikmeli olarak gerçekleşir.
Office 365 üzerindeki ortak çalışma özelliklerinin Office 2019’da yer alacak ortak çalışma özelliklerine benzer olabilir.

Excel için yeni tablolar ve formüller
Jared Spataro’nun Office 2019 hakkındaki blog yazısında “Yeni formül ve tablolar Excel üzerinde yapılan analizleri daha güçlü hale getirecek.” İfadesine yer vermesi Office 2019’un Excel uygulamasında bazı yenilikler olacağının işaretlerini veriyor. Fakat Office 2019’da Excel uygulamasında hangi formül ve tabloların olacağına dair net bir detay bulunmuyor.
2016 yılının Şubat ayında yayınlanan kapsamlı Office 365 güncellemesiyle Excel uygulamasına gelen komutların Office 2019’daki yeni komutların bir kısmını oluşturacağını söyleyebiliriz. METİNBİRLEŞTİR ve BİRLEŞTİR komutları Office 365 güncellemesi ile gelen ve farklı metinlerin komut diziliminde ekstra ifadelere ihtiyaç duymadan birleştirilmesini sağlayan yeni komutlar arasında yer alıyor. Benzer şekilde ÇOKEĞER ve İLKEŞLEŞEN komutları belirli şart ile kullanıma yönelik diğer iki yeni komut olarak dikkat çekiyor. Son olarak MAXIFS ve MINIFS komutları verilerin farklı şekilde filtrelenmesini ve hesaplanmasını sağlayan yeni komutlar arasında yer alıyor.

Yeni tablolar ile ilgili olarak Excel 2019’da olması beklenebilecek özellikler arasında yine 2016 yılının Şubat ayında Office 365 güncellemesi ile gelen Huni grafikler yer alıyor. Bu tablo ile örneğin, satış sürecinin farklı aşamalarında durumu kolay bir şekilde görüntüleyebilmeniz mümkün. Genel olarak huni grafiklerindeki veriler aşağı kategorilere doğru azalırlar. Huni grafiklerin kullanımı konusunda daha detaylı bilgi edinmek için Microsoft tarafından yayınlanan blog gönderilerine göz atabilirsiniz.

Office 2019 ile Excel’e gelebilecek bir diğer grafik türü Kasım 2016’da Office 365 güncellemesi ile gelen harita grafikler olabilir. Harita grafiklerini belirli bir ülkedeki, bölgedeki, şehirdeki veya alandaki verileri karşılaştırmak için kullanabilirsiniz.

Çeviri, yazım ve dil bilgisi, araştırmacı
Şu anda neredeyse tüm kelime işleme yazılımları Word’e benzer özellikler ile sunuluyor. Peki ama Microsoft bu durumu nasıl bir adım daha ileri taşıyabilir? Son iki yılda Office 365 güncellemelerine bakacak olursak yazma eyleminin ötesinde yazma sürecine odaklanmak bu konudaki tek çıkış yolu olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda Office 2019’un yayınlanmasıyla birlikte önemli değişiklikler görmemiz ihtimaller arasında yer alıyor.
Office 2019’da şu üç özelliğin olmasını bekleyebiliriz: Çeviri, Yazım ve Dil Bilgisi, Araştırmacı. Çeviri özelliği adından da anlaşılacağı üzere farklı diller arasında çeviri yapma imkanı sağlıyor. Bu özellik Microsoft’un tüm Office uygulamalarına yapay zeka entegrasyonunu gerçekleştirme planlarının bir parçası olarak sunuluyor. Microsoft yapay zeka altyapısı ile sunduğu yenilikleri “Bilişsel Hizmetler” etiketi altında sunuyor.

Office 365’te çeviri özelliğinin çalışma şeklinin Office 2019’da da aynı şekilde kalacağını söyleyebiliriz. Şu andaki durumda Word üzerinde kelime veya kelime gruplarını çevirmek için seçim yaptıktan sonra sağ tıklayarak “Çevir” komutuna tıklamanız yeterli. Bu eylemden sonra ekranın sağ tarafından bir sekme açılarak bu özellliği kullanabilmeniz mümkün.
Açılan sekmede üst kısımda çevirisini yapılmasını istediğiniz metin, alt kısımda hangi dilden hangi dile çeviri yapılacağına dair seçenekler ve alt kısımda çevirilmiş metnin detaylarını görebilirsiniz. Çevirisi yapılan metni dokümanınıza doğrudan ekleyebilir veya kopyalayarak yapıştırabilirsiniz. Çeviri özelliğinin kusursuz çeviri yaptığını söylemek şu an için güç olsa da büyük oranda işlevini yerine getirdiğini söyleyebiliriz.

Tüm dokümanı çevirmek için sekmeler bölümünden Gözden Geçir > Çevir > Belgeyi Çevir seçeneklerini takip etmeniz gerekiyor. İlgili menülere tıkladıktan sonra açılacak pencerede hangi dilden hangi dile çeviri yapılacağını seçerek Çevir butonuna tıklamanız yeterli. Bütün dokümanı çevirmek için Çevir butonuna tıklamnızın ardından yeni bir pencerede dokümanın çevirilmiş hali açılacaktır.

Araştırmacı, Word üzerinde çalışırken internetten araştırma yaparken kullanabileceğiniz oldukça iyi bir hizmet. Sıradan bir internet araştırmasından farklı olarak Microsoft tarafından güvenilir olarak değerlendirilen ve Microsoft Academic Search kriterlerine uygun kaynaklardan arama imkanı sunuyor. Arama sonuçları içerisinde güvenilir olduğu değerlendirilen Wikipedia ve Bing sonuçları da yer alıyor.
Araştırmacı özelliğini kullanmak için Başvurular > Araştırmacı menülerini takip ederek Araştırmacı sekmesinin açmanız gerekiyor. Açılan sekmenin üst kısmındaki bölüme arama yapmak istediğiniz kelimeyi girerek aşağı tarafta listelenen sonuçlar arasından ihtiyacınız olan kaynaklara erişebilirsiniz.
Word’ün Araştırmacı özelliği arama yapılan içeriği dokümana ekleme durumunda doğrudan referans olarak belirtmesinden dolayı son derece kullanışlı. Öğrenci ve akademisyenlerin bu özellik ile çalışmalarını daha verimli şekilde yürüteceği şüphe götürmez bir gerçek.
Editör sekmesi Word 2019’daki yeniliklerden bir diğeri olarak karşımıza çıkacak. Mevcut Word sürümündeki Yazım ve Dilbilgisi özelliğinin yerini alacak bu yenilik işlevsel olarak herhangi bir farklılık sunmuyor. Bu özelliği Gözden Geçir > Yazım Denetimi menülerini takip ederek kullanabilirsiniz.

Word, Excel ve PowerPoint için otomatik kaydet
Office 2019’daki geliştirilen özelliklerden birisinin otomatik kaydet olduğunu söylersek bu detaya pek fazla ilgi göstermemeniz muhtemel. Ancak belki de en çok zaman kazandıracak ve üretkenliğe doğrudan etki edecek özelliklerden birisinin otomatik kaydetme olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. Sistemin aniden kapanmasından, elektrik kesilmelerinden, kilitlenmelerden etkilenmeyeceğini bilerek çalışmak önemli bir rahatlık. Office 2019’daki otomatik kaydetme işlevinin şu anki otomatik kurtarma işlevinden farklı şekilde sunulabilir.
Otomatik kaydetme özelliği için bir dipnot: Bu özellik sadece OneDrive, OneDrive İş veya SharePoint Online’da depolanan dokümanlar üzerinde çalışır. Bu nedenle Microsoft sürekli olarak bu hizmetlerin kullanılmasına sizi teşvik etmeye çalışır.

Otomatik Kaydet işlevi Office 2016’da bulunan otomatik kurtarma işlevinden çok daha farklı ve iyi bir özellik olmasıyla ön plana çıkıyor. Nitekim otomatik kurtarma özelliği gerçek zamanlı olarak dosyalarınızı kaydetmediğinden dolayı çalışmalarınızı kolaylıkla kaydedebilmeniz söz konusu olabilir. Üstelik otomatik kurtarma özelliği her zaman beklendiği gibi çalışmaz. Bu nedenle her kullanımda yaptığınız çalışmanın son haline erişemeyebilirsiniz.
Office 365 üzerinde otomatik kaydetme işlevi varsayılan olarak aktif şekilde kullanılıyor. Office 2019 üzerinde de aynı özelliğin sunulacağını ve otomatik kaydet özelliği ekranın sol üst köşesindeki buton ile kapatılıp açılabiliyor.

Bazı kullanıcıların yaptıkları değişikliklerin kaydedilmesinden çekinerek veya kalıcı değişiklik yapılmasını istememesinden dolayı otomatik kaydetme işlevini kapatmayı tercih edebilirler. Ancak bu tür durumlar için otomatik kaydetme özelliğinin sunduğu etkileyici bir imkan bulunuyor. Otomatik kaydet özelliğini kullanarak kaydedilen dosyanın daha önceki sürümlerine giderek ve yan yana iki sürümü karşılaştırarak çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Dilerseniz eski dosyadan yenisine kopyala-yapıştır yapabilir, öncesi sürümü aynı şekilde kullanmayı tercih edebilirsiniz.
Sürüm özelliğini kullanmak için açtığınız dosyanın üst kısımdaki dosya adına tıklayarak sürüm tarihçesini görüntülemeniz gerekiyor. Ekranın sağ tarafında açılacak sürüm tarihçesi sekmesi ile dilediğiniz dosya sürümünü açabilir, karşılaştırma yapabilir ve içeriğin yeniden yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz sürüm tarihçesi paneline ekranın sağ üst köşesindeki sürüm tarihçesi butona tıklayarak kısayoldan erişebilirsiniz.
Jared Spataro’nun Office 2019 konusundaki blog yazısında PowerPoint’in yeni sürümünde Dönüşüm ve Yakınlaştırma gibi yeni görsel efektler geleceğini ifade ediyor. Bu konuda fikir yürütmek için Office 2016’nın yayınlanmasından sonra Office 365’e eklenen Designer’daki özelliklere göz gezdirebiliriz.

PowerPoint üzerindeki Animasyonlar sekmesi slaytlar arasında veya slayt içerisinde animasyonlar oluşturma için mükemmel araçlar sunuyor. Fakat hiçkimsenin PowerPoint’teki animasyon özelliğinin kullanılması kolay olduğunu düşünmediği gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. Office 2019 ile PowerPoint’e gelmesi beklenen Dönüşüm ve Yakınlaştırma efektleri Animasyonlar sekmesine ihtiyaç duymadan görsel efekt oluşturmayı mümkün hale getirebilir.
Bu özelliği kullanmak için mevcut slaytı kopyalarak kopyaladığınız slayt üzerinde animasyonlarınızı eklemeniz, sonrasında Dönüşüm uygulayarak her iki slayt arasında farklı efektlerle geçiş yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ekleyeceğiniz bu efekt ekranda tek bir slayt dönüşümü olarak görülecektir.

Yakınlaştırma efekti ile sunumunuzdaki herhangi bir tablo içeriğine kolaylaıkla yakınlaşabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için sunumunuzu hazırlarken Ekle sekmesindeki yakınlaştırma seçeneğini seçerek küçük resimler üzerinden kolaylıkla geçiş yapacağınız küçük resimler elde edebilirsiniz.
Microsoft’un yapay zeka özelliklerini Office uygulamalarına kazandırma planlarına dair işaretleri Designer üzerinde de görebilmek mümkün. Hazırladığınız slayta metin ile görsel eklediğinizde Designer eklediğiniz içeriğe göre sunumun geri kalan kısmının ne şekilde devam edebileceğine bakarak size en uygun tema tavsiyesinde bulunabiliyor.

PowerPoint için hızlı başlangıç
PowerPoint ile gelecek bir diğer yapay zeka özelliği Hızlı Başlangıç. Bu özellik sayesinde sunum hazırlarken sahip olduğunuz içerik yardımıyla boş bir slayt sayfasından daha fazlasına sahip olabilirsiniz.

Sunumunuzun konusunu yazarak, size sunulan alt başlıklar arasındaki listeden seçim yaparak farklı kaynaklar üzerinden edinilen bilgilerle taslak bir sunum dosyasına sahip olabilirsiniz. Bu sayede üzerinde daha az çalışarak daha iyi bir sunum dosyası oluşturabilirsiniz.
Hızlı Başlangıç özelliğinin her konu için aynı sonucu vermesini beklemenin yanlış olacağı şüphe götürmez bir gerçek. Hızlı Başlangıç özelliğini kullanmak için yeni bir sunum oluşturduğunuzda Hızlı Başlangıç butonuna tıklayarak ilgili aşamaları takip etmeniz yeterli.
Microsoft’un dijital ortamda yazının kullanımına büyük destek veriyor. Sağlanan özellikler ile dokunmatik cihazlarda mümkün olan en fazla sayıda uygulama ile kalem ile not alma imkânı sağlanıyor. Sunulan yenilikler sayesinde stylus, parmak veya Mouse yardımıyla not almak, işaretleme yapabilmeniz mümkün. Office 365 üzerinde not alma konusunda önemli yenilikler sunan Microsoft, bu özellikleri Office 2019’da da sunmayı planlıyor.

Yapılan açıklamalara göre sunulan özelliklere “basınç hassasiyeti, dönme etkisi ve yazı ile cevaplama” gibi yeniliklerin eklenmesi söz konusu olacak. Microsoft’un Office 365’te sunduğu farklı özelliklerin Office 2019’a geldiğini görebiliriz. Bu özellikler sayesinde dokümanların kalem yardımıyla düzenlenmesi, büyütme ve küçültme gibi bazı özelliklerin kalemle kullanılabilmesi, efekt ve şekil çizimlerinin yapılması Office 2019’daki uygulamaların tamamında mümkün olabilir. Office 365’teki yazarak cevaplama özelliğinin Office 2019’a gelmesi özellikle el yazısının fazla kullanıldığı dokümanlarda önemli kolaylıklar sağlayabilir.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*