Kulağa takılan giyilebilir cihazlar pazarda devrime hazırlanıyor!

Kulağa takılan giyilebilir cihazlar pazarda devrime hazırlanıyor!

Akıllı saatler, en büyük giyilebilir bölümlerden biri, ancak kitlesel pazarda güçlenmeyi beceremediler. IDC yaptığı açıklamada, giysi olarak kullanılabilen veya kulağa takılan giyilebilir cihazların, önümüzdeki beş yıl içinde tüm giyilebilir modeller arasında en hızlı büyüyenler olacağını söyledi.
IDC, “işitilebilir ürünler” olarak adlandırılan cihazların, her yıl yüzde 43 oranında büyüyeceğini belirtti. Küçük bir rakamdan başladılar: 2016’da 700 bin cihaz sevk edildi. IDC, giysilerin yılda yüzde 77 oranında büyüyeceğini ve 2016 yılında 1,3 milyon giyim eşyası sevkiyatı seviyesinden başlayacağını ekledi.
İşitilebilir ürünler ve kıyafetler birlikte, 2021’de takılabilir cihaz pazarının yalnızca yüzde 11’ini oluşturacak, IDC’nin “temel” saatler dediği giyilebilir saatlerin ve akıllı saatlerin gerisinde kalacaklar.

Günümüzde, bu iki saat grubu, giyilebilir pazarın yaklaşık yarısını oluşturuyor ve toplam 102 milyon toplam giyilebilir ürünün 2016’da yaklaşık 49 milyon adet sevkiyatını oluşturuyorlar. IDC, 2021’de saatlerin sevkiyatının 152 milyona çıkacağını öngördü.
IDC, son iki yılda, akıllı saatler ve daha temel modellerin yanlış değerleme yüzünden, pazarda yerini bulamadığını söylüyor. IDC analisti Ramon Llamas, “Çoğu potansiyel müşteri saatlerin birden fazla işlev gerçekleştirdiğini gördü, ancak hiçbiri çok sayıda görev gerçekleştirmek için doğru düzgün çalışmıyor” dedi.

Trendin, çocuk saatleri, atletik saatler, lüks ve moda saatler gibi niş parçalara bölmek olacağı söyleniyor. TAG Heuer Connected akıllı saatini lüks kategorisinde bin 500 dolara satıyor.
En büyük saat bölümlerinden biri, ebeveynler için yer izleme özelliğini sunan çocuk saatleridir. IDC analisti Jitesh Ubrani, “ABD’de bu kadar tanınmış değiller ancak Asya’da pazar payları büyük” dedi.
Kulaklıklar, fitness izleme ve koçluk gibi giyilebilir kategorilere ayrılırken, diğerleri gürültü önleme ve gelişmiş ses gibi özelliklere sahip olacak. Here One kulaklıkların üreticisi Doppler Labs, gürültü önleyici kulaklıklar kavramını daha küçük bir form faktörüne taşıyor.

Ubrani, ayrıca işitilebilir ile gerçek zamanlı dil çevirisi yapma ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Bir örnekte, İngiltere merkezli yeni bir şirket olan Mymanu, bu yılın başlarında 37 dile tercüme edebilen Clik kablosuz kulaklık setlerini duyurdu. Fiyatın 190 dolar olduğu bildirildi.
Akıllı giysiler hâlâ gelişmekte olan bir pazar, ancak Llamas kıyafetlerin sporu izlemek ve çalışanlarla iletişim kurmak için tasarlandığını söyledi. Bir örnekte, tehlikeli bir duruma müdahale eden ilkyardım ekibi, kalp atış hızını veya komutlarını dış kıyafetiyle iletebilir.
Şubat ayındaki Mobil Dünya Kongresi’nde deniz kurtarma personeli için ceketin suyun içine batırıldığını tespit edebilen ve daha sonra bu bilgiyi uzak bir yere iletebilen dış giysi gösterildi.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*