Ofis alanınızı dijital olarak dönüştürmeye ne dersiniz?

Ofis alanınızı dijital olarak dönüştürmeye ne dersiniz?

Jones Lang LaSalle, kişiselleştirilmiş hizmetlere alışkın kurumsal çalışanlara dijital servisler sağlamak üzere mobil uygulamalar, IoT ve analitikler yardımıyla kiralık mülkler için oldukça başarılı bir formül geliştirdi.

Çiftlikten sofraya yemek hizmetinden evcil hayvan bakımı ve kuru temizlemeye kadar Google ve Facebook gibi Silikon Vadisi titanları tarafından işletilen kurumsal ofisler ticari emlak firmalarını oyunu ileri taşımaya zorladı. Bu durum başka hiçbir yerde Jones Lang LaSalle (JLL)’de olduğu kadar aşikâr değil. JLL mobil yazılımı sensörler, analitikler ve diğer teknolojilerle eşleştirerek günümüz çalışanlarının ihtiyaç duyduğu dijital kolaylıkları sunuyor.

Sekseni aşkın ülkede 83,000’den fazla çalışana sahip olan 7.5 milyar dolarlık firma kurumsal çalışanların oda sıcaklığını, aydınlatmasını kontrol etmesini ve konferans odaları ayırtmasını sağlayacak uygulamalar geliştiriyor, diyor JLL’in kurumsal çözümler global CIO’su Eddy Wagoner. Bu türden dijital hizmetleri esnek çalışma ortamlarıyla tamamlamak, açık oturma mekânlarından Starbucks tarzı lounge alanlarına kadar her şey dâhil olmak üzere, en çok arzu edilen çalışanları kazanma arayışında olan yenilikçi firmaların her zaman aklında, diye sürdürüyor konuşmasını.
JLL işini gerçekleştirebilirse kurumsal müşterilerinin en iyi yetenekleri kapmasına yardımcı olacak. “Yetenekleri kazanmaya yönelik savaşı kazanmak için çalışan deneyimini etkileyen şeyler üzerinde çalışmaya odaklanmalısınız,” diyor Wagoner.

Proptech ya da iflas
Proptech olarak da bilinen dijital emlak çözümlerinden rekabet avantajı etme arayışı JLL’in çaba sarf ettiği birçok cepheden sadece bir tanesi. 2017’de firma JLL’in proptech ayakizini artırmaya odaklanmış bir iş birimi olan JLL Spark’ı devreye soktu. Mart ayında söz konusu birim Stessa’yı bünyesine kattı; bu yatırımcıların emlak portföyleri hakkındaki bilgileri bir araya getirip analiz etmelerini sağlayan bir analitik startup’ıydı. JLL Spark bu ayın başlarında 100 milyon dolarlık bir girişim sermayesini devreye soktu. Hedefte ise diğer proptech startup’larının bulunmasına yardımcı olmak ve yatırım yapmak.

Bu arada Wagoner çalışanların akıllı telefonlarından çalışma ortamlarını kişiselleştirmek için kullanabilecekleri teknolojiler üzerine odaklanıyor. Onun ekipleri kullanıcıların bina boyunca konuşlandırılmış nesnelerin internet sensörlerine bağlanarak çeşit varlıkları kontrol edebilmesine yardımcı olan “çalışan deneyimi” inşa ediyor.

Sıcaklık, aydınlatma kontrolü ve konferans odası rezerv edebilmenin yanı sıra JLL uygulamaları çalışanların paketlerin doğrudan kendi masalarına veya ofisteki kendi seçtikleri bir konuma teslim edildiğinden emin olmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra bakım çalışmasını tamamlamak için bina yöneticilerinin çalışanları yönlendirmesine imkân tanıyabilir.
Birçok CIO benzer uygulamalar geliştiriyor fakat onlar tipik olarak özel araçlar veya uygulama siloları içinde yer alıyor. Bu tür uygulamalar diğer tedarikçi ve servis sağlayıcıların uygulamalarıyla entegre olmadıklarında sıkıntı yaşıyor, diyor Wagoner. “Yeni teknoloji inanılmaz ama insanlar süreçleri değiştirmeye veya çalışma biçimlerini adapte etmeye istekli olmadığında başarısızlık kaçınılmaz,” diyor Wagoner.

Wagoner, JLL’in çalışan deneyimi uygulamaları çeşitli müşterileri için özelleştirdiğini ifade ediyor. Söz gelimi katı güvenlik ve mevzuat gereksinimleri dolayısıyla JLL bankalar ve yaşam bilimleri kurumları için ısmarlama yazılım inşa etmek zorunda. “Her gün birisi yeni bir açık keşfediyor ve tehdit düzeyi çok yükseldi,” diyor Wagoner. “IoT hakkında düşünmeye başladığınızda bir güvenlik arka kapısı yaratmadığınızdan emin olmak zorundasınız.”
HP yazıcıları ve PC’lerinin iş edildiği temel güvenlik. Güvenlik ihlallerinin en büyük organizasyonlar ve hükümetlerin en hassas verilerini etkilemeyi sürdürmesi yüzünden, sizin de temeliniz bu olmalı.

Bu itibarla Wagoner JLL’in merkezi bir mağaza oluşturduğunu (Apple App Store’u düşünün), müşterilerin buraya erişerek çalışan deneyimi uygulamalarını indirdiğini söylüyor. Müşteriler yeni çalışanları kolayca beyaz listeye ekleyebilir ve işten ayrılanları da aynı kolaylıkta kara listeye alabilir.

Wagoner’in inovasyon felsefesinin anahtarı bir başkası yapmadan “kendi camını kır”maya istekli olmak. “Bu benim için bütünüyle farklı bir düşünce yapısı oldu,” diyor Wagoner. “Dijitalleşmenin kurumsal Amerika’yı vuruyor, onu benimserseniz sizi daha önce var olduğunu hiç düşünmediğiniz yeni iş hatlarına götürecek.”

Veri ve IoT ile iş değeri sağlamak
Wagoner’in bir diğer teşebbüsü olan RED, veri gölleri ve IoT sensörleri müşterilerine mülklerine dair daha derin anlayışlar sağlayan bir analitik platformu. Söz gelimi platform bina yöneticilerinin iş emirlerini daha verimli bir biçimde tamamlamasına yardımcı olabilir. Mühendisleri ve diğer servis çalışanlarını doğru yere doğru zamanda yönlendirerek zamanen iyi biçimde değerlendirilebilir, şeklinde konuşuyor Wagoner.

RED daha fazla veri biriktirdikçe JLL’in belirli bina yönetim sistemlerinin ne zaman sorun çıkartabileceğini tahmin etmesine yardımcı oluyor. Bu sayede herhangi bir aksaklık yaşanmadan evvel tamir edilebilir veya değiştirilebilirler. O aynı zamanda JLL’in kullanıcıların ofis alanını nasıl kullandığını daha iyi anlamasına da yardımcı oluyor. Buradaki güçlük kullanıcı firmaların ofis alanlarından azami düzeyde yararlanmak için yapmaları gereken değişiklikleri duyduklarında zor zaman geçirmeleri. Bu bir değişim yönetimi meselesi; CIO’ların aşina olduğu bir şey.
Cushman & Wakefield ve CBRE dâhil olmak üzere JLL’in rakipleri de yeni işler bulmak için dijital teknolojilerden yararlanıyor. Ocak 2017’de CBRE interaktif 3D haritalama teknolojisini geliştiren Floored’u satın aldı. Bu teknolojiyle aracılar potansiyel müşterilerle emlak tasarımında “gezinebiliyor”. Cushman & Wakefield ise benzer teknolojiler için MetaProp NYC, EX3 Labs ve Slalom Consulting emlak teknolojisi firmalarıyla ortak çalışıyor.
JLL 3D görselleştirme teknolojisine beş yılı aşkın bir süre önce Blackbird’le girdi. Bu uygulama kat planlarını demografi, vergi teşvikleri ve ulaşıma erişim gibi gerçek zamanlı verilerle birlikte veriyor. “Şikago şehrini onunla gezinebilirsiniz,” diyor Wagoner. JLL yakın zamanda bu becerileri InSite’la inşa etti. İş yeri tasarımı, planlama ve bütçeleme uygulaması olan InSite işletmelerin konum karşılaştırması yapmasına ve yeni alanları 3D görselleştirmeler üzerinden tasavvur etmesine yardımcı olmak üzere tasarlandı.

Bu tür yenilikler karşılığını veriyor ki JLL geçenlerde Blackbird için bir patent aldı. JLL’in proptech’i benimseme hızı gösteriyor ki Blackbird firmanın patentini alacağı son araç olmayacak.
“Bu farklı düşünmekle alakalı ve insanları heyecanlandırmak, emlak IT’sini bir arka ofis fonksiyonu olmaktan çıkartıp gelir yaratmak için yaptığımız bir yatırıma dönüştürmekle ilgili,” diyor Wagoner.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*