Teknoloji şirketinde çalışarak daha sağlıklı olmanız mümkün mü?

Teknoloji şirketinde çalışarak daha sağlıklı olmanız mümkün mü?

Şirketlerde, nesnelerin interneti teknolojisinin şirket kültürü ile birlikte çalışanları nasıl daha sağlıklı hale getirdiğini biliyor musunuz? İşvereninizin size sağlayacağı imkânlar ile yaklaşık dört haftalık süreç içerisinde özlediğiniz ağrısız ve sızısız bir bünyeye kavuşabilirsiniz.
Pek çok teknoloji şirketinde çalışanlar gibi artıları ve eksileri ile uzaktan mesainizi yürütüyor olabilirsiniz. Eğer böyle birisiyseniz stresli, sıkça seyahat ettiğiniz ve gönüllü olarak kullanmış olduğu cihazlara sıkı sıkıya bağlı bir karakter ve kariyerinizde geri bıraktığınız süre içerisinde sırt ve boyun arıları ile boğuşuyor olmanız muhtemeldir. Üstelik sağlığınıza gereken önemi vererek test, tetkik ve fiziksel tedavi konusunda çok çaba sarf etmenize rağmen üretkenliğinizi ileri taşımada yetersiz olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz.

Teknoloji çalışanı olarak yaşadığınız sağlık problemlerinin mucizevi bir tedavisi olduğunu söyleyebilmek mümkün. İşverenin, iş arkadaşlarının ve ailenizin desteği ile normal şartlar altında tıbbi tedavi süreçleri ile sonuca ulaşamadığınız sağlık problemlerinizi köklü bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.
İşvereninizin size sağlayacağı imkânlar ile yaklaşık dört haftalık süreç içerisinde özlediğiniz ağrısız ve sızısız bir bünyeye kavuşabilirsiniz. Size sağlanacak fitnes takip cihazı ile her gün adımlarınızı takip ederek sağlıklı bir yaşam için olması gereken minimum hareketlilik seviyesini izleyebilirsiniz. Hatta attığınız adımların sosyal bir kampanyanın parçası olmasını sağlayarak sağlıklı bir bireyin olmanın ötesine geçip iyilik meleği olabilirsiniz. Nihayetinde fiziksel ve zihinsel olarak iş gücünüzün iyileştirilmesi konusunda mükemmelliğe giden adımları atmak sizin ve işvereninizin elinde.

Kişisel olarak fitnes takip cihazındaki ilerlemeleri önemsemeniz, özellikle çalışma kültürünüzdeki rekabetçi ruh ile eşleşiyorsa beklenmedik sonuçlara kavuşabilirsiniz. Kısa bir süre sonra kilo verdiğinizi, sırt ağrılarınızın azaldığınızı ve kendinizi daha zinde hissettiğinizi göreceksiniz.
Masa başında mesaisini geçiren birisi olarak söylediklerimizi yaşayan tek kişi siz değilsiniz. En azından öyle olmaması gerekiyor. Her geçen gün sayısı artan bu profildeki çalışanların kendilerini daha iyi hissetmesi için işverenlerin tetikleyici rol oynaması önem taşıyor.
Sağlık ve zindelik konularında öncelikli hedefler
Her gün masa başında mesaisini bitiren çalışanlar için kötü duruş, fazla kilo, sırt ve boyun ağrıları kaçınılmaz sonlardır. Bazı uzmanlar bu şekilde çalışan kişiler için yanlış oturuşun yaşam süresini kısalttığını görüşünü savunmaktadır.

Söz konusu çalışan profilindeki kişilerin sağlık problemleri yaşamasının vasat bir durum olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Ancak uzaktan ve masa başında çalışan kişilerin sahip olduğu imkânlar da bulunuyor. Nitekim bu kişiler teknolojiyi oldukça iyi kullanması nedeniyle esnek saatlerde ve farklı yerlerde çalışarak konuya olumlu tarafından bakacak olursak büyük ölçekli şirketlerin önemli hedeflerine ulaşmada çalışanlarına teknolojiye olan güvenini göz önünde bulundurabiliriz. Teknoloji çalışanlarının esnek çalışma saatlerinde ve lokasyonlarda işlerini yürütebiliyor olmaları kendi egzersizlerini planlayabilmelerini ve diyetlerini uygulayabilmelerini mümkün hale getiriyor.
Peki ama teknoloji şirketlerinin çalışanlarının yaşam standartlarını en iyi düzeye taşırken hangi noktaya yer alıyor? Bu süreç şirketler tarafından odaklanılan noktaların değişmesi ile başlıyor. Örneğin bazı teknoloji şirketleri “dünyanın daha iyi bir yer olmasına ve çalışan hayatlarının iyileştirilmesi” misyonunu kendileri için hedef olarak belirliyor. Silikon Vadisi’nde bu ve buna benzer misyonda olan pek çok şirket olduğunu söyleyebilmek mümkün. Sonuç mu? Sağlıklı ve zinde bir günden başka ne bizi daha mutlu edebilir?

Beklenmedik faydalar
Milenyum nesli iş tercihlerinde yaşam kalitesine önem vermeleri ile bilinirler. Fakat milenyum neslinin bu konuda artık yalnız değil. X kuşağı ve Baby Boomer gibi kuşaklardan olan çalışanlar da genel olarak iş veren tarafından çalışanlara daha iyi şartlar sunulması gerektiği görüşünü savunuyor. Özellikle Kuzey Amerika’da sağlık hizmeti maliyetlerinin oldukça yüksek olması üst düzey yöneticilerin bu tür programlara ilgi duymasında etkili oluyor.
İşverenler tarafından yürütülen sağlıklı yaşam programları pek çok üst düzey teknoloji şirketinde beklenmedik faydalar sağlaması ile dikkat çekiyor. Hatta bazı durumlarda uygulanan programların sağladığı faydalar çalışanın birey olarak sağladığı faydaları aşarak çalışanın ailesine dahi önemli faydalar sunabiliyor. Aile içerisindeki sorumluluklar ayrı olmasına rağmen genellikle kadınlar aile bireylerinin sağlık durumlarını iyileştirmede önemli rol oynuyor. Sonuç olarak işverenler tarafından yürütülen sağlık programları kadın çalışanların ailelerine önemli düzeyde fayda sağlıyor.
İşverenler farklı kuruluşlarla ortak programlar geliştirerek çalışanların sağlığını iyileştirmeye yönelik programlarını bir adım ileri taşıyabilirler. Bu programlara dâhil olan çalışanlar spor, egzersiz ve sağlık konusunda farklı koçlardan aldıkları desteklerle hem kendilerinin hem de ailelerinin daha sağlıklı olmasını mümkün hale getirebilirler.

Maliyet ve fayda analizi
Çalışanlara sunulan ve farklı kuruluşlarla geliştirilen ortaklık programları ile iyileştirilen sağlık programlarının büyük ölçekte maliyeti bulunmuyor. Nitekim herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılması durumunda sağlık hizmetleri için ödenen paranın ve bu süreçte yaşanılan verimlilik, iş gücü kaybı gibi konuların çok daha maliyetli olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle şirketlerin çalışan sağlığı konusundaki programlara yaptığı harcamaların çok daha olumlu sonuçlar ortaya koyduğu aşikâr.

Teknoloji dışında farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler de çalışanların sağlığına yönelik programlar ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Tüm sektörlerde öncelikli olan nokta çalışanların karşılaştığı sağlık problemleri nedeniyle ortaya çıkan verimlilik ve iş gücü kaybını en aza indirmek öncelikli hedefler arasında yer alıyor.

Yakın gelecekte çok daha fazla sayıda şirketin çalışanlarına bu tür imkânlar sağladığını görebiliriz. Daha mutlu, daha sağlıklı ve verimli günler bizi bekliyor.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*