Yapay zekâ üst düzey finans uygulamalarını ele geçirdi!

Yapay zekâ üst düzey finans uygulamalarını ele geçirdi!

Geleceğimizi nasıl şekillendireceğine dair detayları konuştuğumuz yapay zekâ teknolojisi farkında olarak veya olmayarak geleceğimize aktif yön veriyor. Özellikle sürekli olarak tekrarlanan operasyonlar yapay zekânın etkin bir şekilde kullanıldığı alanların başında geliyor.
Yapay zekânın herkesin ilgisini çeken bir kavram olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Teknoloji dünyasının popüler alanlarından birisi haline gelen yapay zekâ konusundaki gelişmeler şirketlerin organizasyon yapılarında üst düzey yapay zekâ yöneticilerine yer verilmesi, geleceğimizi süper zeki bilgisayar tehdidine karşı sürekli stratejiler geliştirilmesi gibi hamlelerde kendini gösteriyor.
Geleceğimizin yapay zekâ ile nasıl şekilleneceğine dair detayların konuşuluyor olmasının ötesinde yaşanılan gelişmelerle yapay zekâ teknolojisinin geleceğimize aktif olarak yön verdiğini söyleyebilmek mümkün. Nitekim yapay zekanın kamu, sağlık, savunma ve kurumsal pek çok farklı uygulaması bulunuyor.

Yapay zekanın önemli uygulamalarının olduğu ve yeni uygulamaların her geçen gün daha fazla ön plana çıktığı sektörler arasında finans sektörü de yer alıyor. Bond Buyer haberine göre en önemli üç kredi derecelendirme kuruluşu risk değerlendirmelerinde yapay zekâ teknolojisinden faydalanıyor. Sürekli olarak tekrarlanan ve insanlar tarafından sürdürülmesi zorlaşan operasyonlar yapay zekanın etkin bir şekilde kullanıldığı alanların başında geliyor.
Dev teknoloji şirketleri yapay zekanın geliştirilmesine yönelik en iyi uygulamaları ortaya koymak için güçlerini birleştirmek adına ortak çalışmalar yürütüyor.

Thomson Reuters’in belediye bono değerlendirme Başkanı Thomas Ryan, Bond Buyer’da yayınlanan makalesinde yapay zekânın finans sektöründe kullanılabilecek ideal bir çözüm olduğunun altını çiziyor. Üst düzey yapay zekâ uygulamalarının yüksek ücretlerle sürekli olarak tekrar eden düşük nitelikteki görevlerin bilgisayarlar tarafından gerçekleştirebilmesi mümkün hale getirdiğini ifade eden Ryan, belirli bir CUSIP numarasını etkileyebilecek değişiklikleri belirlemek adına yapay zekâ teknolojisinin bir günde 350 bin haber makalesi analizi ve binlerce yerel ve ulusal kaynak üzerinde tarama yapabildiğine dikkat çekiyor.

Finans sektörünün oldukça özel bilgi gereksinimleri bulunuyor
Google News aramamalarınızın ne kadar karmaşık olduğunun önemi yok. Çünkü bu kadar büyük hacimdeki veriyi tarayabilmek için tek bir kişinin veya uzman bir ekibin çalışması gibi bir ihtimal bulunmuyor. İnternetin kendisi her geçen gün artan yapısıyla kritik bilgilerin tespit edilmesini çok daha zorlu hale getirmesiyle bu durumun önündeki en büyük engeli oluşturuyor.
Yapay zekâ konusunda araştırmalar yapan Bitvore Corp. Başkanı Jeff Curie, gerçekte bir arama motorunun arama sorgusu için milyonlarca sonuç gösterebileceğini fakat gösterilen tüm sonuçların bilmek istenen gerçek detaya yönelik olmayacağını vurguluyor ve ekliyor: “Belirli bir bilgi için arama yapıldığında mevcut arama araçlarıyla istenilen sonuçlara ulaşmak oldukça zor.”
Finans sektörünün oldukça özel bilgi gereksinimleri bulunuyor. Örnek olarak belediye bonolarını düşünebilirsiniz. SEC verilerine göre ABD genelinde binlerce şehir tarafından oluşturulan 3,7 trilyon dolar değerinde belediye bonosu bulunuyor. Bu bonoların risk değerlendirmesini etkileyebilecek pek çok etkenin izlenebilmesi için bir araştırmacının sahildeki belediye başkanı skandalı, şehirdeki öğretmen faciası gibi arama sonuçlarını filtrelemek adına belirli detayları tanımlaması gerekiyor. Tüm bu detaylar herhangi bir şehirdeki riskin daha düşük veya daha yüksek olduğu konusunda belirleyici olabilecek nitelik taşıyor.

Daha önceleri bu görevler üst düzey eğitime sahip araştırmacılardan oluşan takımlar tarafından yapılıyordu. Şimdi yapay zekâ teknolojilerini kullanan çalışanlar tarafından tüm bu görevler çok daha iyi ve verimli şekilde gerçekleştiriliyor.
Yapay zekâ kusursuz performans konusunda önemli bir altyapı
Dijital hedeflere ulaşabilmek için şirketlerin tüm her şeyi kurumsal altyapıya entegre etmeyi mümkün hale getiren daha hızlı ve daha esnek ERP sistemleri kullanması gerekiyor.
İnsanlar ve yapay zekâ arasındaki ilişkinin öneminin şüphe götürmez bir gerçek olduğu kritik noktalar arasında yer alıyor. 2016 yılında White House tarafından yayınlanan “Yapay Zekânın Geleceğine Hazırlanmak” başlıklı raporda yer alan gözlem insanlar ve yapay zekâ arasındaki ilişkinin önemini doğruluyor: “Örnek olarak satranç oyununu ele alalım. İnsan yardımı olması halinde daha zayıf bir bilgisayar genelde daha güçlü bir bilgisayarı mağlup edebilir. Bu durumun insanlardan daha iyi performans ortaya koyan en güçlü bilgisayarlarda dahi geçerli olduğunu söyleyebilmek mümkün.”

Aynı raporda yer alan bir diğer örnek ise sağlık alanından. Patalojistler dokuda yer alan kanserli hücreleri yüzde 3,5 hata ile tespit edebilirken sadece yapay zekâ teknolojisi kullanılması durumunda yüzde 7,5 hata ile tespit yapılabiliyor. Fakat insan ile yapay zekânın birlikte çalışması durumunda ise hata oranı yüzde 0,5’e kadar düşüyor.
Curie, yapay zekânın kusursuz performans veya üretkenliği artırmak konusunda önemli bir altyapı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Teknoloji bazı mesleklerin yerini alacak olabilir fakat üretkenlik konusunda yeni fırsatlar yaratarak yeni pozisyonların ortaya çıktığını göreceğiz. “
Finans sektörünün kredi risklerinin doğru şekilde değerlendirilmemesinden kaynaklandığı düşünülen krizden çıkışının üzerinden sadece 10 yıl geçti. Yapay zekâ ile finans sektöründeki kritik bilgilerin çok daha iyi bir şekilde değerlendirilmesini mümkün hale geliyor. Yapay zekanın etkisiyle günümüz ekonomisinin değerlendir ve kabul et döngüsüne yöneleceğini söyleyebiliriz.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*