İş çıkışı trafiğini unutun ve sürücüsüz araçları paylaşmaya hazır olun!

İş çıkışı trafiğini unutun ve sürücüsüz araçları paylaşmaya hazır olun!

Geçtiğimiz yıllarda sürücüsüz araçlar üzerinde çalışan şirketlerin sayısında yaşanan patlamaya ve yollarda bizlerle birlikte ilerleyen sürücüsüz araçların haberlerine hepimiz birinci elden tanık oluyoruz.

Deloitte Türkiye Teknoloji Hizmetleri Lideri ve Danışmanlık Ortağı
Gökhan Arıksoy

Bu şirketler, sürücüsüz araçlar üzerinde çalışarak teknolojinin gelişmesine bire bir katkıda bulunurken, sokaklarımızda sürücüsüz araçların normal olarak karşılanacağı günleri çok daha hızlı bir şekilde günümüze yaklaştırıyor.
Bu araçlar, seyahat etme şeklimizi daha verimli, güvenli ve çevreye duyarlı kılacak şekilde değiştirecek. Bu yüzden bu araçlar elektrikli olur ve paylaşılırsa, bireysel olarak kullanılan ve fosil yakıtlarla çalışan araçların yarattığı verimsizliğin ve doğa tahribatının önüne geçebileceği için tüm dünyaya büyük bir kazanım olacağını düşünüyorum.

Otonom araçların sağlayacağı katkılar yalnızca doğayla sınırlı değil. Bu araçların hepsi yoruma açık olmayan ve ortak bir dille anlaşacağı için kazalar gözle görülür derecede azalacak. Trafik rahatlayacak, herkes kolayca park yeri bulabilecek.

Araç paylaşımı üzerine kurulu ve sürücüsüz araç geliştiren şirketler, bu senaryonun gerçek olması için ellerinden geleni yapıyorlar. Birçok uzmana göre bu senaryonun sunacağı faydayı insanlar, sürücüsüz araçların tam olarak trafikte yer almasından önce araç paylaşımında deneyimleyeceğini belirtiyor.

Tüm bu çalışma ve gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda ‘sürücüsüz araçlar sokaklarda yer alabilir mi?’ sorusu, ‘sürücüsüz araçlar sokakta ne zaman yer alacak?’ sorusuna dönüştü.
Bu sorunun cevaplanmasını engelleyen belki en büyük etmen ise kullanıcıların bu araçları kabullenip kabullenemeyeceği belirsizliği… World Economic Forum tarafından otonom araçlarla ilgili bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük araştırma, bu engelin zamanla azalacağına işaret ediyor. 10 ülkedeki 27 şehirden 5.500 tüketicinin katıldığı araştırmaya göre katılımcıların yüzde 58’i sürücüsüz bir araçta seyahat edebileceklerini belirtirken yüzde 69’u da sürücüsüz bir araçta kısmen seyahat etmek istediğini söyledi.

Biraz günümüzde olanlara dönelim. Uber ile benzer çalışma prensibine sahip olan ve Las Vegas’ta otonom araçlardan oluşan bir filosu bulunan Lyft, 5.000. otonom araç sürüşünün gerçekleştiğini duyurdu. Hatta bu sürüşlerin sonunda kullanıcıların ortalama puanı ise 5 üzerinden 4.96 olmuş. İnsanların alışması biraz zaman alacak olsa da bence bu çok güzel bir başlangıç.

Birleşmiş Milletler’e göre, dünyayı 2030’da 8,5 milyar, 2050’de ise 9,7 milyar kişi paylaşacak. Bu kadar insanın geleneksel yöntemlerle bir noktadan diğerine varmasına imkânsız demek sanırım yanlış olmaz. Bu noktada daha fazla yol yapmak veya daha fazla araba satmak kesinlikle bir çözüm değil.

Az önce bahsettiğim Lyft’in stratejiden sorumlu üst yöneticisi Raj Kapoor, Singularity Üniversitesi’nin Global Summit isimli etkinliğinde tam da bu konuyla ilgili çok güzel bir sunum yaptı. Sunumu sırasında otonom araçların sağlayacağı faydalarla ilgili çok güzel noktalara parmak bastı.

Değindiği noktaları özetlemem gerekirse:

• Trafikteki araçların yüzde 76’sında yalnızca bir kişi oluyor.
• Ulaşım için harcanan miktar, hane başına yılda 5.600 dolar azalacak.
• Başkalarıyla paylaşılan bu araçlarda insanlar telefonlarına bakmak yerine birbiriyle konuşma şansını elde edebilecek.
• Bu değişim bir günde olacak bir şey değil. Biraz sabırlı olmamız gerekiyor.
• Otonom araçların faaliyet gösterdikleri şehri öğrenmesi ve ona adapte olması gerekiyor.

Teknolojinin gelişmesiyle bizleri çok güzel ve konforlu günler bekliyor. Bu günleri her fırsatta daha da yaklaştıran tüm bireylere ve kurumlara buradan teşekkür etmek istiyorum.

Categories: GÖRÜŞLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*