Bilgi işlemin üretkenlik avantajları günümüzde ofisten çıkıp büyük ölçüde ve hızla mobil iş gücüne doğru göç ettiğinden, önde gelen analiz şirketi IDC’nin yaptığı en son araştırmayı okurken çok şaşırdığımı söylemeliyim. Bu araştırmaya göre kurumsal tabletlerin yalnızca yüzde 19’u “taşıt içindeki destek ekipmanlarla” (telefon tutucu, tablet tutucu ekipmanlarla) kullanılabilme özelliğine sahip ve şirketlerin yalnızca yüzde 23’ü cihazlarını taşıt içinde de ofisteki gibi rahat bir şekilde kullanılabilir hale getirmeyi düşünüyor. Ofisteki çalışanınıza bir bilgisayar verip ona bilgisayarı etkili biçimde kullanabilmesi için gerekli olan çalışma masasını vermez miydiniz? Bu, aslında böylesine doğal bir gereklilik. Peki, mobil çalışanınıza üretken olabileceği aracı sağlıyorsunuz da yolda çalışırken güvenli ve emniyetli bir şekilde üretkenliğini koruyup daha da ileriye götürmesine neden izin vermiyorsunuz?

Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Avrupa Mühendislik ve Proje Yönetimi Genel Müdürü Rob Blowers

Birçok işletmenin, çalışanlarını dayanıklı mobil cihazlarla donatmaktan elde edebileceği en yüksek faydayı sağlayamıyor olabileceğini düşünüyorum çünkü çalışanlarının ihtiyacı olabilecek özelleştirme gereksinimlerini göz önüne almayı başaramıyorlar. Bu özelleştirmeler, sadece son değerlendirmelerde gözle görülür bir fark yaratabilecek “taşıt içindeki tablet/telefon tutucu sehpa veya benzeri ekipman” çözümleri değil. Bunlar; cihazın taşınması ve kullanılmasıyla ilgili özelleştirmeler ile cihazın güvenliğini veya içeriğini yönetmek için gereken özel yazılımların yanı sıra cihazla en etkili biçimde çalışabilmek için gereken özel çevre birimleri de olabilir.

Avrupa’nın önde gelen işe dayanıklı notebook ve tablet sağlayıcısı Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Avrupa, aslında özelleştirmeyle ilgili bu güçlüklerden yola çıkarak, duruma özel iş gereksinimlerini karşılamak için kendi özel tasarım çözümleri ekibini kurdu. Ekip, müşteriyle yakın işbirliği içinde çalışarak, şu anda piyasada bulunmayan yeni mobil çözümleri tasarlıyor, modelini oluşturuyor, test ediyor, değiştiriyor, üretiyor, uyguluyor ve destekliyor. Bu yaklaşımı benimseyen Panasonic, uygulanan çözümlerin mobil çalışanın çok özel ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor. Böylece başarı öykülerinin de çoğalmasını garantiliyor.

Otomotiv çözümleri
Dünyanın lider otomotiv üreticilerinden birinin, amiral gemisi otomobil üretim merkezi için yeni bir seri sonu deneme çözümü istemesi, Panasonic’in dayanıklı ve çok yönlü bir Otomotiv Mobil Test Çözümü (AMTS) tasarlamasını sağladı.

Ekip, otomotiv üreticisiyle iki yılı aşkın bir süre boyunca, onların ihtiyaçlarına yanıt veren bir cihaz tasarlamak, modelini oluşturmak ve test etmek için el ele verdi. Çözümün, üretim hattındayken arabaya kolayca bağlanabilmesinin yanı sıra üretim hattı mühendisleri tarafından taşınması ve kullanılması önemliydi.
Panasonic AMTS, 7 inç kapasitif çoklu dokunmatik ekrana sahip Panasonic Toughpad FZ-M1 tabletini temel alan, otomotiv endüstrisi için yeni nesil araç üretim ve deneme çözümü olarak öne çıkıyor.

Fast food’a hızlı erişim
Bir fast food zinciri, personelin sipariş almadan önce oturum açması için Panasonic Toughpad FZ-G1 tabletlerine parmak izi okuyucusunun geriye dönük olarak eklenmesine ihtiyaç duydu. Böylece ekip, cihazın okuyucuyla güçlendirilmesi için USB giriş yuvasını kullanarak bir çözüm tasarladı.

Kesintisiz çalışma
Avrupa’da bir posta hizmeti sağlayıcısı, aynı anda en fazla dört cihaza kadar rafa monte edilebilir bir şarj ünitesi istediğinde; tasarım ekibi bu önemli ihaleyi kazanmak için birkaç ay içinde bir çözüm oluşturdu, test etti ve uyguladı.

AA devriye araçlarının donatımı
Yol yardım şirketi AA, 3000 devriye aracının mobil teknolojisini yükseltmek istediğinde; Panasonic’in uzman ekibi, sekiz farklı araca takılabilen cihazlar için ince bir araç yerleştirme çözümü tasarladı, uygulama ve çarpışma testlerini yaptı. Bu çalışmalar, AA devriyelerinin karar verme sürecinde önemli rol oynadı.

Panasonic Özel Tasarım Çözümleri ekibi, tepeden tırnağa yeni ve ince bir montaj çözümü yarattı. Araçların gösterge paneline monte edilmek üzere tasarlanan bu cihazda yuva kısmının, operatör veya aracın kaldırım tarafının karşısına denk gelebilmesi için döndürülebilmesi önemliydi. Tasarıma dâhil edilen diğer önemli gereklilikler, mobil ağlara bağlantıyı artırmak için doğrudan geçişli anten ve müşterilerin yerini tespit etmek için haritaya harici bir GPS modülü bağlantısıydı. Ayrıca LAN ve VGA gibi cihazdaki birden fazla bağlantı noktasına erişim de dâhil edildi.

Yuva, tablete mandal ve kilitleme seçenekleriyle tek elle kolayca ekleme yapılabilmesi için tasarlandı ve 30 binden fazla ekleme-çıkarma testinden geçti. Gerektiğinde raf parçalarının kullanılabilmesi için tasarımda standart VESA 75 montajları kullanıldı.

Panasonic daha sonra, yerleştirme çözümünün Panasonic Toughpad tabletler kadar dayanıklı olduğundan emin olmak için uygun olan tüm çarpışma güvenliği, baş darbesi ve titreşim testlerini gerçekleştirdi.

Panasonic böylece AA ile montaj çözümünü üç aydan fazla bir sürede 3 bin araca yüzde 99,8’lik “ilk seferde başarı oranı”yla yüklemek üzere anlaşmaya vardı.

Ülke içi destek
Panasonic Toughbook mühendisleri, ülkedeki müşterileri, cihazları etkin bir şekilde kullanıp yönetebilmeleri için, özelleştirilmiş çözümlerle de destekleyebilir. Bunlar, cihazlar için belirli kurumsal imajlar ve kurtarma bölmeleri oluşturmanın yanı sıra farklı düzeylerde BIOS programlama ile sürücü entegrasyon paketlerinin özelleştirilmesi ve uygulanmasını da içerir.

Android’i kucaklamak
Buna ek olarak Panasonic, COMPASS (Bütün AndroidTM Hizmetleri and Güvenliği) adını verdiği, AndroidTM tabanlı dayanıklı tablet ve el terminali cihazları için bir dizi yönetim ve güvenlik hizmetini piyasaya sürdü.

Panasonic COMPASS, kurumların dayanıklı AndroidTM tabletlerini ve el terminali cihazlarını güvenli bir şekilde kullanıp yönetmek için ihtiyaç duyduğu her şeyi sunuyor. Panasonic COMPASS, şirketin cihazlarının uygulama, yönetim ve güvenlik anlamında “işe hazır” olduğuna dair kurumlara güvence vermek üzere tasarlandı. Böylece kurumlar, güven içinde AndroidTM işletim sistemi tarafından sunulan esnekliğin avantajından yararlanabilecek. Panasonic Toughpad halihazırda 4.7, 5, 7 ve 10.1 inç ekrana sahip, piyasada lider çeşitli AndroidTM dayanıklı tablet ve handheld cihazları sunuyor.

Cihazlarınızı özelleştirin
Özetle, doğru teknolojinin kullanılması, birçok endüstride mobil iş gücünün üretkenliğini olumlu anlamda dönüştürebilir. Ancak gerçek ödülü almak için, kurumlar iş gücünün özel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı. Böylece son özelleştirmelerin, üretkenlikten en yüksek seviyede faydalanabilmelerine ve yatırımlarının geri dönüşünü alabilmelerine yarayacağından emin olabilirler.