CIO’ların işten ayrılması için 7 nedeni açıklıyoruz

CIO’ların işten ayrılması için 7 nedeni açıklıyoruz

Ucu bucağı olmayan vaatler, rol değişiklikleri ve daha fazlası… Dijital dönüşümün hızlı bir şekilde yaşandığı kurumsal alanda CIO’ların stratejilerini yönetme ve kariyerlerini daha ileri taşıma konusunda yaptıkları hamleler veya karşılaştığı davranışlar dikkat çekiyor.
Şu anda Rackspace şirketinin CCO pozisyonunda yer alan Jay Ferro, Amerikan Kanser Derneği’nin CIO’su olarak gerçekleştirdiği dijital dönüşümün ardandan ISP EarthLink IT ve şirketin kurumsal ürün stratejilerini yönetmiş olduğu CIO ve CPO pozisyonu için görevinden ayrıldı. Ferro, EarthLink’te CEO Joe Eazor ile kurumsal ürünler geliştirme konusunda destek olan dönüşüm stratejisi üzerinde çalıştı.

Ferro, EarthLink’te çalışırken EarthLink ve Windstream karar alarak birleşti. Birleşmenin ardından Ferro’ya ürün ile ilgili hedeflerin bulunmadığı farklı bir pozisyonda teklif edildi. Yapılan teklifi “Birleşmenin ardından ortaya çıkan organizasyonun kendisinin ilgisini çekmeyen bir yöne doğru yönelmemesinden dolayı” kabul etmeyen Ferro, bu kararla birlikte bir önceki şirketi olan TransPerfect CIO pozisyonunda göreve başladı.

CIO’ların bir şirkette çalışma süresi ortalama 4 yıldır. Fakat kurumsal stratejideki veya roldeki büyük değişiklikler Ferro için bu süreyi bir hayli kısaltmış. CIO’lar stratejilerine gereken önemin verilmemesi veya ihtiyaç duydukları bütçeyi edinememeleri durumunda işlerinden ayrılabilmektedir. Ayrıca kurumsal kültüre uyum sağlayamama veya işlerini gerektiği şekilde yapamama gibi durumlardan dolayı işlerinden ayrıldığı durumlar da olabilmektedir.
Şirketlerin dijital çağda daha hızlı hareket etmesi nedeniyle dijital dönüşümde başarısız CIO’ların katıldığı kervan büyümeye devam ediyor. Fakat bu konuda henüz kesin bir kanıt yok. Çoğu şirketin dijital stratejisini şekillendirdiği mevcut zaman diliminde CIO’lar için başarısızlık tanımı yapmak için oldukça erken olduğunu söyleyebilmek mümkün. Ancak iddiaların fazla olması durumunda başarısız etiketinin vurulması söz konusu olabilir.

Egon Zehnder şirketinde global CIO uygulama lideri olan Chris Patrick, çalkantılı durumlarla karşılaştığını fakat bunların kayda değer hadiseler olmadığını ifade ediyor ve ekliyor: “Yapılan iş her geçen gün daha zor ve daha karmaşık hale geliyor ve teknoloji becerilerinin ötesinde liderlik ve iş ile ilgili detayları çabucak kavrama yetisi gerektiriyor.”

CIO olmak hiç bu kadar zorlu ve güzel olmamıştı. İşte size CIO’ların görevden ayrılma kararı aldıran veya CIO’lara kapı gösterten 7 neden:

2’si 1 arada rollerin getirdiği zorluklar
Bazı şirketler CDO pozisyonları ile dijital altyapıyı kurumsal IT altyapısından ayırmayı; bazıları ise hem dijital hem de kurumsal IT altyapısını CIO’larına emanet etmeyi tercih edebiliyor. Hem dijital altyapının hem de kurumsal IT altyapısının tek bir noktadan yönetildiği 2’si 1 arada rollerin yüksek risk, yüksek getiri, daha iyi fırsatlar, erken terfi, çabucak başarıya ulaşma, kısa süre içerisinde başarısızlıkla atfedilme gibi durumları beraberinde getirdiği gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.
Patrick, her geçen gün daha fazla CIO’dan organizasyon IT altyapısını ve dijital ürün ve hizmet yeniliklerini bir arada sürmesi beklendiğine dikkat çekerek söz konusu beklentilerin bu pozisyondaki kişileri zor bir duruma sürüklediğini belirtiyor.

Değişim hızı konusunda gerçeğe aykırı olan beklentiler
Bazı CIO’lar CEO’ların yazılım geliştirme sonuçlarını 6 ile 12 ay yerine 6 ile 8 hafta içerisinde görmek istemesi gibi hızlandırılmış süreçlerin yaşandığı durumlarda zayıf noktalarının farkına varabiliyor. Gerçekçi olmayan beklentilerin olduğu ortamda yer alan CIO’lara başarısız damgasının vurulması veya kapının gösterilmesi söz konusu olabiliyor. Patrick, adil olsun veya olmasın çoğu zaman teknoloji yol haritasını ve stratejisini elinde bulunduran kişinin başarısız etiketi vurulmaya en yakın kişi olduğunu ifade ediyor.

Değişime karşı bürokratik direnç
Heidrick & Struggles şirketinin ortaklarından Matt Aiello, değişime karşı olan direnci kıramamanın CIO’ların işten ayrılma nedenleri arasında yer aldığının altını çiziyor. Aiello, dijital dönüşüm gerçekleştirmek için çalışan müşterilerinden birisinde CIO’nun şirket içerisinde hızlı bir değişimin istenmemesinden dolayı görevinden ayrıldığını söylüyor ve ekliyor: “Tesla Model S kullanmak istediklerini söylüyor fakat daha çok kaykay sürüyormuş gibi davranıyorlardı. Ayaklarına pranga bağlayıp koşmaya çalışıyor gibilerdi.”

Strateji konusunda uyuşmazlık
CIO’lar dijital dönüşümün ne olduğu konusundaki uyuşmazlıklar olması durumunda görevlerinden ayrılmayı tercih edebiliyorlar. Aiello, bazı görüşlere göre dijital dönüşüm müşterilerle bağlantı kurma, gelir sağlama; bazı görüşlere göre ise maliyetleri düşürme ve operasyonel verimliliği geliştirme anlamı taşıdığına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Bu görüşlerden birisini benimseyen CIO’dan diğerini uygulanmasını istemek ilgili kişinin yeni fırsatlar aramaya başladığı süreci beraberinde getirir.”
Görüşme esnasında sonraki 60 günlük süreçte neler olabileceğine dair detayları iyi kavramak adına iyi dinleme becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Aiello, üst düzey yöneticilerin aynı yolda yürümemesinin dijital dönüşü stratejilerinin başarısız olmasındaki en önemli neden olduğunu vurguluyor.

Oltaya takılmak – ya da başarının kurbanı olmak
Bazı durumlarda oltaya takılması için CIO’lara dijital değişimi sürdürebilme imkanı sunulabilir.
Information Officiers Practice şirketinin global yönetim direktörü Gerry McNamara, Korn Ferry müşterilerinden birisinin konaklama şirketinin fazlaca problemli IT sistemleri için bir CIO işe aldığını ve işe alınan CIO’nun dijital dönüşüm sürecine destek vereceğinin düşündüğünü söylüyor. İşe alınan ve COO’ya raporlayan CIO’nun IT sistemlerini kararlı ve güvenilir duruma getirdiğini ve işini oldukça iyi yaptığını ifade eden McNamara, operasyonel tarafın CEO’ya bağlanmasının ardından CEO’nun dijital süreci takip etmek için doğrudan kendisine raporlayan CDO’yu işe almasıyla birlikte CIO’nun kendi bütçesini, altyapısını ve çalışanlarını kullanan bir şirkette çalışmak istememesi nedeniyle işten ayrıldığını anlatıyor.

Durgunluk
Patrick, bazı CIO’lar için sonun erken gelmeyebileceğini ifade ediyor. Müşterilerin kendileri ile 10 yıl çalışacak birilerini aradıklarını söyleyen Patrick, pek akla yatkın bulmadığı bu düşünce konusunda şunları dile getiriyor: “Açıkçası, 10 yıl boyunca birilerinin aynı yerde olmasını istediğimi hatırlamıyorum. Sorun şu ki, IT organizasyonun aynı kişi tarafından uzun süre yönetilmesi durumunda ve özellikle organizasyonun tepesindeki kişi varisler yetiştirmemiş ise atalet durumuna dönüşebilecek bir durgunluk ortaya çıkabilir. Uzun süredir aynı pozisyonda bulunan bir CIO kariyerini ilerletmeye son vermiş veya başka bir yere gitme konusunda kendisini engellenmiş hissediyor olabilir.”

Sık iş değiştirme
Bahsetmiş olduğumuz durumun aksine 12 ile 24 ay arasında bir şirkette çalışan CIO’lar normalin dışında bir imaj oluşturabilir. Kısa süre içerisinde bulunduğu pozisyondan ayrılan CIO’ların ast ve üst ilişkileri bakımından çalıştığı kişilerle diyalog probleminin olduğu düşünülebilir. Patrick, 4 ile 5 yıl civarındaki sürenin değişim için ideal olduğunu ve geleceği bu süreye göre planlamak gerektiğini söylüyor.

Categories: KARİYER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*