Hızla değişen teknoloji dünyasında kendinizi oldukça yeterli bulmak kariyerinizde sorunlar yaşamanıza neden olabilir. İşte size farkında olmadan kariyer sürecinizde dibe vurmanıza neden olabilecek 20 nedeni açıklıyoruz.

Hızla değişen teknoloji dünyasında kariyerinizin geleceğini olumsuz etkileyecek etkenler varsa kısa ve uzun vadeli planlar yapmanız zor olabilir. Yeni teknoloji becerileri edinmeniz ve yeni bağlantılar kurmanız kariyerinizi garanti altına almanız için kritik detaylardır. Peki, ama kariyerinize bir çırpıda son verecek kazalar yaşamanız mümkün olabilir mi? Farkında olmadan, kariyerinizde dibe vurmanıza neden olabilecek etkenler üzerinde düşündünüz mü? Teknolojinin size kurduğu tuzakların ne kadar farkındasınız?

Kariyerinizi tehlikeye sokabilecek detaylar konusunda farklı IT profesyonelleri, insan kaynakları uzmanları ve geliştiriciler ile kurşun geçirmez bir kariyer için neler yapılması gerektiği ve farkına varılmayan tuzaklar konusunda görüştük.

Gemiyi terk etmek
Kariyeriniz üzerinde düşünmek zorunda kalmak kadar korkutucu bir şey yoktur. Kariyerinizi daha ileri taşıma konusundaki belirleyici soru kariyerinizin iş değiştirerek mi yoksa sadece işten ayrılarak mı ilerlemiş olmasıdır.
Box CIO’su Paul Chapman, eşitsizlik ve değer görememe karşısında nasıl tepki gösterildiğinin kariyerin ne şekilde ilerleyeceğini belirlemede etkili olduğunu söylüyor. Bardağın boş tarafını görmenin kolay olduğunu ifade eden Chapman, çoğu zaman çalıştığı şirketten ayrılmak için çaba harcayan kişilerle karşılaştığını ve herhangi bir şeye karşı mücadele etmektense kaçmayı tercih etmenin kolay olduğunu söylüyor.
İş ile ilgili beklentilerin karşılanmaması durumunda bir an duraksamak gerektiğini, olanları ve işten ayrıldıktan sonra neler olabileceğini değerlendirmenin gerekli olduğunu dile getiriyor ve ekliyor: “Bardağın dolu tarafını görmelisiniz.”

Baskılara karşı koyamamak
Sungard A.Ş şirketinin yeni ürün yönetimi departmanı direktörlerinden Arti Venkatesh, zihinsel dayanıklılığın en önemli konu olduğuna dikkat çekerek panik butonuna hemen basmanın IT kariyeri için kırmızı bayrak çekmek anlamına geldiğini söylüyor. İşten kovulmanın en kolay yolunun panik yapmak olduğunu söyleyen Venkatest, duygusal zayıflıkların dışa vurulması halinde kişilerin sorgulayacağı ilk şeyin güvenilirlik olduğunu söylüyor.
Gemileri yakmak
Çevrenizdeki kişilerle uzun süreli ilişkiler kurmanın başarılı bir IT kariyeri geliştirmenizdeki en kilit nokta olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Bu konuda birlikte çalıştığınız kişilerle kısa süreli memnuniyet sağlayacak ilişkilerden kaçınmak gerektiğini söyleyen Venkatesh, profesyonel ilişkilere atom bombası atmanın büyük bir yanlış olduğunu ve gelecekteki kariyer fırsatlarının kaçmasına neden olacağını ifade ediyor.

Fırsatları kaçırmak
Excella Consultion şirketinin kurucu ortaklarından Steve Cooper, “yiğit bin yaşar, fırsat bir düşer” benzeri bir söylemle kariyer konusundaki fırsatların her zaman ele geçmeyeceğinin bilinmesi gerektiğini ifade ediyor. Cooper, işe yeni alındığında kendisine raporlayan üç kişi olmasından şikâyet eden ve bu nedenle teknoloji becerilerini geliştiremeyeceğini düşünen yeni ve genç bir yöneticinin hikayesinde bu konuda çok önemli bir noktaya dikkat çekiyor.
“Üç yeni teknoloji uzmanına ve onların kariyerine rehberlik etmek farklı alanlarda uzun yıllar sonunda ele geçebilecek bir fırsat. Yeni bir yabancı dil öğrenmek ne kadar önemli ise ekip liderliğinin de en az o kadar önemli olduğu göz ardı edilmemeli. Kendisine raporlayan üç kişiden şikâyet eden ve teknoloji becerilerini daha ileri götürememekten korkan birisinin kariyerini çok farklı noktalara taşıyabilecek liderliğin gücünü henüz fark etmediğini söyleyebiliriz. Neyse ki şu anda 23 yaşındaki arkadaşımız büyük bir yazılım projesinin başında olmanın ne kadar önemli olduğunu kavramış durumda”

Sosyal etkinliklere katılmama
Mesainin ardından veya ofiste yapılan bir etkinlik ışıltılar saçacağınız bir yer olmayabilir. Fakat kariyeriniz ilerledikçe bu tür toplantılara belirli aralıklarla katılmayı ihmal etmemelisiniz.
Vankatesh, herkesin sosyal etkinlikleri sevmeyebileceği ihtimaline katılıyor ve ekliyor: “Ancak kariyer basamaklarını tırmandıkça bu etkinliklere katılmanız en azından belirli aralıklarla etkinliklerde boy göstermeniz önemli. Pek çok şirket için bu etkinliklere katılmamanız iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi ilerletmeye ilgili olmadığınız algısı oluşturabilir ve hatta kariyerinize zarar verebilir.”
IT veri yönetim şirketi Reduxio’nun CMO ve CSO pozisyonunda yer alan Mike Grandinetti, iş arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmenin şu ana kadar fark edilmemiş faydalar sağlayacağını dile getirerek iş ortamının bir takım sporu olduğuna dikkat çekiyor. Grandinetti’ye göre değerli, güvenilir ve becerikli profesyonellerin bir parçası olmak yeni fırsatlara erişmenin en iyi yolu.

Hedefleri düşük tutmak
Profesyonel bağlantılar konusunda püf noktalarından bir diğeri ilişkilerinizi sadece sizinle aynı düzeyde olan kişilerle kuruyorsanız beklediğiniz kadar faydalı sonuçlara ulaşamayabilirsiniz. IT kariyerinizi ileri taşımak için farklı paylaşım ve kişilerden edineceğiniz faydalara ihtiyacınız var.
Sürekli iletişim halinde olmanın diğer kişilerin deneyimini dinlemek ve paylaşmak kadar temel olduğunu vurgulayan Venkatesh, yapılan başka bir yanlışın doğru profesyonellerle bağlantı kurmamak olduğunu söylüyor ve ekliyor: “İlgi duyduğunuz alanda tecrübesi olan, daha üst pozisyonlarda yer alan kişilerle bağlantı kurmanız önem taşıyor. Bu sayede kariyer konusunda size rehberlik edecek ve tavsiyelerde bulunabilecek bir noktaya erişebilirsiniz.”

İmkânları es geçmek
İş ararken IT profesyonellerinin bir kısmının kendilerine sağlanan imkânları göz ardı ettiklerini söylemek mümkün. Cooper’a göre bulunulan bir pozisyonda iletişim ve destek için sağlanan cihazlar, yemek için verilen harcırah gibi sunulan ekstra imkânlar önemli.
Pek çok çalışanın bu imkânları göz ardı ettiğini ifade eden Cooper, ekstra imkânların iş ararken verilecek maaş konusunda göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor.

Değerinin farkında olmamak
İstihdam şirketi Addison Group’un IT şube müdürü David Collins, beş yıldır aynı pozisyonda bulunulması halinde hak edilen karşılığın bulunmadığını düşünmenin normal bir yaklaşık olduğunu dile getiriyor.
IT profesyonellerinin beklentilerinin yüksek olduğunu ifade eden Collins, mevcut çalışanı korumanın yeni bir çalışan işe alarak eğitmekten çok daha kolay olduğunu vurguluyor. Ortalama kazancın ne hangi aralıkta olduğunun bilinmesi ve rakiplerin çalışanlarına sunduğu imkânlardan haberdar olunması önem taşıyor.

İşletmeyi anlamamak
IT profesyonellerinin pek çoğu teknoloji sektöründe kariyerlerine zarar veren en önemli konunun çalıştıkları şirketteki iş akışının temel prensiplerini öğrenememek olduğunu düşünüyor.
Princeton Public Speaking şirketinde iletişim becerileri konusunda eğitim veren Matt Eventoff, her gün tüm şirketin işleyişini sağlayan detayların nasıl işlediğini anlamanın kritik olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Yapılan çalışmalar kurumsal hedefleri nasıl etkiliyor? Mevcut kurumsal işleyiş nasıl ve siz ya da ekibiniz bu işleyişe nasıl etki ediyor? Bu detaylara gerçekten hâkim olduğunuzu düşünüyor musunuz?”

Maaşınızı kimin ödediğini unutmak
Kurumsal alandaki bir diğer problem ise bağlı olunan departmanla ilişkileri sıkı tutmamak. Nitekim bağlı olduğunuz departmanla ilişkileri sıkı tutmak bazı zamanda beklediğinizden çok daha büyük rol oynayabilir.
Cooper, her IT biriminin sponsorluğunu yapan birileri olduğunu ve genellikle IT profesyonellerinin farklı bir binada, birimde ve hatta kıtada olan bu kişilerle temasta kalmayı ihmal ettiğini söylüyor. Bu konudaki ilgili kişilerle olumlu ilişkiler kurmak sizin belirli pozisyonlara yerlere daha çabuk gelmenizi sağlayabilir.

Teknoloji ile ilgili olmayan kişilerle problem yaşamak
Eventoff, teknoloji harcamaları veya kaynakların kullanımı ya da yeni kişilerin istihdamı konusundaki detayları kolay bir şekilde açıklamanın sıkça karşılaşılan bir sorun olduğuna dikkat çekiyor.
Farklı düzeydeki ve çok farklı disiplinlerden gelen IT profesyonelleri ile çalışma fırsatı bulduğunu söyleyen Evantoff, IT konusunda pek fazla bilgi sahibi olmayan birisiyle konuşulduğunda o kişi için neyin önemli olduğunuzu bilmenin ötesinde önerdiğiniz detayın kuruma veya ilgili kişiye hangi detayın ne şekilde tavsiye edildiğinin önemli olduğunu vurguluyor.
Evantoff, kişinin kendisini net ve detaylı şekilde ifade ettiğinden emin olması gerektiğini şu şekilde ifade ediyor: “Doğru anlaşılacak mısınız? Bunun için IT departmanı dışındaki bir arkadaşınızı bularak üzerinde çalıştığınız detayları anlatmanız yerinde olacaktır. Bu arkadaşınız size anlıyorsa doğru yoldasınız demektir.”

Kendinizi rahat hissettiğiniz pozisyonda kalmak
Bazı IT profesyonelleri teknoloji dışındaki alanlara çıkmayı tercih etmez. Chapman, kişinin daha teknik ve görev odaklı bir alanın dışına çıkarak daha sosyal ve katılımcı alanlara yönelerek kendisini yeniden keşfetmesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Bu değişimin başarısız sonuçlanması size IT kariyerinizin uç noktasına ulaştıracaktır.”
Her organizasyonda farklı konularda çalışan kişiler olduğunu ifade eden Eventoff, bu kişilerle tanışmayı, onlara teknoloji ile ilgili yaşadıkları sorunlarda yardım etmeyi ve uygun zaman ve ihtiyaç olması halinde halinde işlerine destek olmayı tavsiyesinde bulunuyor. Kendi alanınız dışında iş arkadaşları edinmek farklı alanlarda kendinizi geliştirmek için gerekli imkânı size sunabilir.

Kişiler arası ilişki becerisinde eksiklik
İnsan kaynakları yazılım sağlayıcısı iCIMS yayınladığı raporda 400 insan kaynakları profesyonelinin katıldığı anket sonuçlarında önemli bir detay yer alıyor. Ankete sonuçlarına göre IT alanında iletişim becerileri teknik becerilere kıyasla ortalamada yüzde 18 daha değerli.
Cooper kişiler arası iletişimin önemi konusunda şunları ifade ediyor: “Yönetici olarak performans konusunda yaşadığımız problemlerin yaklaşık yüzde 90’ı iletişim zayıflıklarından ileri geldiğini düşünüyorum. Bu detayı işverenin fark etmesi oldukça zor. Gerçek bir IT profesyoneli teknoloji deneyimini ve iyi iki ilişkileri bir araya getirdiğinde değerli olabilir. İşverenin bu detayı fark etmesi halinde ise mutlaka karşılığını vereceği şüphe götürmez bir gerçek.”

Adaptasyon problemi yaşamak
Hibrit IT hizmet şirketi Ensono’nun anabilgisayar programcısı Steven Boyd, değişim isteğinin ekibi bölebileceğini veya birleştirebileceğini düşünüyor.
İş ortamının stresli olduğunu ve hiç kimsenin büyüme ve iyi ilişkilerin önemini anlamayan birisiyle çalışmak istemeyeceğini ifade eden Boyd, bu konuda şunları dile getiriyor: “Teknoloji sürekli değişiyor ve teknik becerilerin yanında bireysel iletişim beceriler uzun vadede önemli. Teknolojinin zaman içerisinde bu kadar ileri gitmesinin en önemli nedeni ise adaptasyon. Bu becerilerin teknoloji alanında çalışan kişiler dışında da olması gerekiyor.”

Hedefsiz bir şekilde yüksek lisans eğitimine yönelmek
Yüksek lisans eğitiminin IT çalışanları için ne kadar önemli olduğunu sorduğunuzda IT profesyonellerinin önemli bir kısmının size vereceği cevap şu şekilde olacaktır: Neden yüksek lisans yaptığınızdan ve sonuçlarından emin değilseniz ortaya koyduğunuz maddi ve manevi çabanın karşılığını almak zor.
Daha önce Bank of America’da teknoloji yönetimi pozisyonunda bulunan ve şu anda Janeiro Digital şirketinin teknoloji mimarı olan Josh Collins, potansiyel getirisi olması istenen yüksek lisans eğitimi için araştırma yapmanın ve araştırma sonuçlarını somutlaştırmanın önemli olduğunu ifade ediyor.

Eğitim fırsatlarından uzak kalmak
Gerçek anlamda kariyerinizi daha ileri taşımak için size yardımcı olan bir şirketten uzak kalmak uzun süre herhangi bir hedef olmadan aynı pozisyonda bulunmakla eşdeğerdir.
2016 yılında yapılan Pew çalışma sonuçlarına göre bilgisayar programlama ve IT departmanındaki çalışanların üçte ikisi eğitim ve becerilerini geliştirme konusunda desteğe ihtiyaçları olduğunu söylüyor.
Collins, pek çok şirketin önem vermemesinden dolayı çalıştığınız şirketin becerilerinizi daha ileriye taşımada size yatırım yapması halinde bu durumun kıymetinin bilinmesini tavsiyesinde bulunuyor ve ekliyor: “Eğitim veya hedefe yönelik projeler uzun vadede becerilerinizi daha ileri taşıyaark kendinizi keşfetmenize büyük fayda sağlayabilir.”

Sınırları zorlamak
Eğitimin ve teknik becerileri geliştirmenin kariyerinizi ileri taşımak için önemli olduğundan söyledik. Kariyerinizi daha ileri taşımak sizin elinizde olmasına karşın sahip olduğunuz imkanlar buna elverişli olmayabilir.
Kariyerinizi daha ileri taşımak için teknik detaylara yönelmenin ve belirli bir alanda uzmanlaşmayı istememnin ötesinde ilgi duyulan alana yönelik bilgiye kendinizi adamanın önemli olduğunu vurgulayan Chapman, bu süreçte sadece istekli bir şekilde sınırların zorlanması halinde tecrübe edinilebileceğini söylüyor.

Olduğunu düşünmek
IT çalışanları edinilmesinde destek hizmeti sağlayan TEKsystems’in program yöneticisi Jen Doran, başarılı bir kariyere ulaşmanın ardından bazı yanlış düşüncelere kapılmanın mümkün olduğunu ve üst pozisyonlara ulaşan kişilerin yeni bağlantılar kurmayı bırakması durumuyla sıkça karşılaştığını söylüyor.
Belirli birisi için belirli bir pozisyona ulaşmanın zaman ve emek gerektirdiğini ifade eden Doran, bu süreçte sarf edilen zaman ve emek sonrasında iş dünyasında sosyal olmaya devam etmenin önemli olduğunu söylüyor.

Daha ilerisinin olabileceğini düşünmemek
Doran, aşamaları kaydederken yapılan en büyük yanlışlardan birisinin hedeflenen pozisyona ulaşıldıktan sonra kişilerin daha ilerisinin olduğu fikrinin göz ardı etmek olduğunu düşünüyor.
IT profesyonellerinin iş tanımlarının ötesine geçerek farklı pozisyonlara ilgi duymaları gerektiğinin altını çizen Doran, IT alanında çalışan kişilerin teknik becerilerinden dolayı IT alanında bulunduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor: “IT çalışanlarının kurumsal süreci daha iyi anlaması sayesinde problem çözme ve kritik düşünme süreçlerinin yer aldığı alanlara yöneldiğini görüyoruz. Bu durum hem çalışanlara hem organizasyonlara önemli fayda sağlıyor.”

Çok ileriyi düşünmek
Planlama söz konusu olduğunda yapılan en büyük yanlışlardan birisinin çok ilerisini düşünmek olduğuna ifade eden Venkatesh, geleceğe yönelik planlar yapıldığında 2 yıllık sürecin göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor.
Venkatesh, plan ve hedefleri tamamlamanın büyük bir keyif olduğunu düşünüyor ve şu tavsiyede bulunuyor: “Kendinize kısa vadeli olarak bir yıl ve uzun vadeli olarak bir yıl sonrası için hedefler belirleyin. Kariyerinizin ne şekilde ilerlediğini hedeflerinize, edindiğiniz becerilere ve işinizdeki değişimlere göre gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.”