CIO Kahvaltıları Devam Ediyor…

CIO Kahvaltıları Devam Ediyor…

IBM ev sahipliğinde, CIO Dergisi tarafından düzenlenen CIO Kahvaltıları etkinliğinde önde gelen şirketlerin BT liderlerine; genel bulut, özel bulut, konteyner gibi yeni teknolojiler ve bulutun kurumlara sağladığı avantajlar anlatılırken, IBM ayrıca bulut stratejileriyle ilgili vizyonunu da paylaştı.
Günümüzde işletmelerin dijitalleşmenin de etkisiyle daha fazla verimlilik ve maliyet avantajı sağlamak amacıyla çok çeşitli bulut platformları kullandığını söyleyerek sözlerine başlayan IBM Bulut Satış Müdürü Serdar Gere, “Hibrit bulut bir süredir hayatımızda var. IBM olarak da bu, inandığımız ve stratejimizin temelini oluşturan bir yaklaşım. Bulutun geçmişine baktığımızda; önceleri kaynakların ortak kullanımı, yardımcı olduğu kadar kullanma ve esneklik gibi altyapı temelinden doğan ihtiyaçlarla hayatımıza giren bulut, zamanla doğası gereği tüm uygulamalarımıza dâhil oldu ve bulutta çalışabilecek uygulamalar ortaya çıktı. IBM şu anda bulut 3.0 alanında. Bu alanda da BT dünyasının beklentileri arttı” dedi.

Regülasyonların izin verdiği ölçüde buluttan IaaS olarak yararlanılmaya devam edeceğini belirten Gere, bunun yanında BT’nin buluttan farkı beklentilerinin de olduğunu kaydetti. Serdar Gere, “Bulut ortamında genelde kendi veri merkezimizde kurmanın çok da kolay olmadığı bazı yetenekler söz konusu. Yapay zeka ya da yüksek hesaplama gücü gerektiren bazı servisler bunlara örnek verilebilir. BT dünyası olarak daha katma değerli, daha rekabetçi çözümler üretmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu süreçten sonra IBM olarak adımızı bulut alanında daha fazla duyacaksınız” diye konuştu.

IBM Cloud Private ile güvenlik duvarınızın ardında bir özel bulut
IBM olarak her türlü ihtiyaca yönelik çözümleri olduğunu hatırlatan Serdar Gere, genel buluttan özel buluta hatta hibrit sistemler de dâhil olmak üzere pek çok ihtiyaca cevap verebildiklerinin altını çizdi. Gere sözlerini şöyle sürdürdü: “IBM’in bu anlamda da önemli ve çok büyük referansları var. Bu kapsamda kendi veri merkezimizdeki bulut çözümlerine yoğunlaşmak istiyorum. Türkiye’de biliyoruz ki, Finans, Telekom, Sigortacılık gibi sektörlerde çok ciddi regülasyonlar var. Üstelik gün geçtikçe bu regülasyonlar daha da kapsamlı ve sıkı hale geliyor. Hala bazı uygulamalarımızı bulut ortamına taşımaya biraz daha zamanımız olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla işimiz de zorlaşıyor. Biz de IBM olarak kendimizi bu aşamada konumlayıp bulutun sağladığı imkânlardan (otomasyon, esneklik, çeviklik gibi…) kendi veri merkezimizde nasıl faydalanılabileceğini anlatıyoruz. Bu noktada; IBM Cloud Private çözümümüzden bahsetmek isterim. Geçen yıl duyurulan bir çözüm. Şu anda tamamen production çalışıyor. IBM olarak bulut konusuna 3 farklı kullanım alanından bakıyoruz. İlki, mevcut uygulamaları modernize ederek özel bulut ortamına atıp bunun faziletlerinden faydalanabilmek. İkincisi ise, zaten buluta hazır olan bir uygulamayı herhangi bir bulut ortamına taşımanın kolaylığı…

Üçüncüsü de tamamen yeni bir fikir, yeni bir uygulamadan oluşuyor. Bu yeni uygulamayı geliştirirken, bulut bakış açısını kullanmak hayli önem taşıyor. Bu üç gelişim noktasından birini seçtiğinizde biz de IBM olarak, IBM Cloud Private çözümümüzü devreye alıyoruz. Zira IBM Cloud Private, güvenlik duvarınızın ardında bulunan tek bir platform sunuyor. Bu çözümde şirket içi yazılım portföyünüzden yararlanabildiğiniz gibi, bulut için optimize edilmiş yeni nesil veri ve yazılımları bütünleştirebiliyorsunuz. IBM Cloud Private şirketinize esneklik, denetim, güvenlik ve genel bulutla kolay bütünleştirme imkânı sağlıyor. Bu platform, günler hatta saatler içerisinde bulut üzerinde yerel uygulamalar oluşturmaya ve mevcut uygulamaları modernleştirmeye yönelik dönüşüm yaratıyor.”

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*