CIO Kahvaltıları Devam Ediyor…

CIO Kahvaltıları Devam Ediyor…

Forcepoint Türkiye, “İnsan Odaklı Siber Güvenlik” yaklaşımının sağladığı etkileri aktardığı CIO Kahvaltıları etkinliğinde, önde gelen şirketlerin CIO’ları ile bu alandaki vizyonunu paylaştı. Şirket ayrıca, “Riske Uyarlanabilir Koruma Yaklaşımı” ve “Dinamik Veri Koruma” çözümlerine dair de bilgi verdi.
Forcepoint Türkiye Ülke Müdürü Levent Turan’ın açılış konuşmasıyla başlayan özel toplantıda Turan, siber güvenlikte insan faktörü başta olmak üzere, GDPR, KVKK gibi konuların gündemde olduğunu, kendilerinin de bu konular üzerinde sıkça durduklarını belirtti. Levent Turan, siber güvenlik noktasında şirketlerin yeteri kadar hızlı davranamadığına dikkat çekerek, Forcepoint olarak, tanıtım faaliyetlerini artırma noktasında çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Turan, sundukları İnsan Odaklı Siber Güvenlik Yaklaşımı (Human-Centric Cybersecurity) ve Riske Uyarlanabilir Koruma Yaklaşımı (Risk Adaptive Protection) ve Dinamik Veri Koruma (Dynamic Data Protection) çözümlerinin bu geçiş sürecini kolaylaştırdığını da söyledi.

Siber güvenlik noktasında öngörülemeyen konularla ilgili önlem almanın çok zor olduğunu gördüklerini ifade eden Levent Turan, “Firmanızın çatısı altında öngöremeyeceğiniz tek bir şey var; insan! Onun dışında tüm makinelerin davranışlarıyla ilgili öngörüde bulunabiliyorsunuz. Bunu şöyle örneklemek isterim: Bir müze düşünün; değerli eserler var. Eserleri korumak için iki yolunuz olacak. Ya kapıyı kilitleyip herkesin o eserlere ulaşmasını engellersiniz ya da kapıyı açıp eserlerin önüne güvenlik şeridi çekip, kamera koyarsınız, girenlerin bilgi alması ve nasıl davranması gerektiğiyle ilgili kulaklıkları koyarsınız. Böylece hem insanlar o bilgi özgürlüğüne erişir hem de siz mevcudu korumaya devam edersiniz. Siber güvenlik de böyle bir şey. Ancak bunu yaparken, herhangi bir şey anormal gittiğinde bunun sebebinin ne olduğu kuşkusuz hepimizin sorduğu soru olacaktır. Siber güvenlik sorununda X yazılım zarar verse dahi burada önemli olan bu yazılıma kimin izin verdiği… Çünkü insan çalıştırmadığı sürece yapınızda çalışan hiçbir şey yoktur. Dolayısıyla anlamlı sonucu görebilmek için bunların hepsini bir referans noktası altında toplamamız lazım. Biz bunu yapıyoruz. Sisteminizdeki tüm veri kaynaklarını analiz ediyoruz. Bütün altyapınızda kullandığınız veri kaynaklarını çalışanlarınızın kimlikleri altında topluyoruz ve cihazların davranış içeren log’larını toplayarak, bunları onu kullanan insanların kimlikleri altında refere ediyoruz” dedi.

“Türkiye’de yeni yatırımlara hazırlanıyoruz”
Forcepoint EMEA Bölgesi Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Emiliano Massa ise siber tehditlerin etkisinin kullanıcı hatalarıyla yükseldiğine dikkat çekerek, bu yaklaşımla kullanıcıların hareketlerini izleyerek hem onları hem de kurumların sistemlerini koruyan çözümler sunduklarını belirtti. Massa, geçen ay CIO Dergisi’nde de yer alan Pegasus Airlines ile gerçekleştirdikleri çalışmanın sadece Türkiye özelinde değil, Forcepoint’in faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde örnek başarı hikâyesi olarak paylaşıldığını sözlerine ekledi.

EMEA Bölgesi Satış Mühendisliği’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Florent Fortune de gelişmekte olan ülkelere yönelik başarılı çalışmalarından örnekler paylaştı. Sundukları ürün ve çözümlerin başarısının NSS Labs gibi bağımsız değerlendirme kuruluşları tarafından onaylandığını belirten Fortune, son olarak yeni nesil güvenlik duvarı (NGFW) ürünlerinin NSS Labs testlerinde siber saldırı girişimlerinin yüzde 99,95’ini bloke etmeyi başararak ilk sırada yer aldığına dikkat çekti.
Toplantıda söz alan konuşmacılardan biri de Forcepoint EMEA Bölgesi İş Ortaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Neal Lillywhite oldu. Şirketin global ekosistem yaklaşımına dair bilgiler paylaşan Lillywhite, Türkiye’nin kanal yapısının da güçlü olduğuna vurgu yaparken, bu etkiyi artırmak için yeni yatırımlara imza atmaya hazırlandıklarına dikkat çekti.

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*