CIO Kahvaltıları Devam Ediyor…

CIO Kahvaltıları Devam Ediyor…

IBM’in ev sahipliğinde gerçekleşen CIO Kahvaltıları etkinliğinde, önde gelen şirketlerin IT liderleri ile bir araya gelen IBM Türkiye, bulut ile ilgili vizyonunu paylaşırken, bulutta geliştirdiği sıra dışı iş modellerini de anlattı.
Dijital dönüşümün etkisiyle verimlilik ve maliyet avantajından daha fazla yararlanmak isteyen şirketler, özellikle son dönemde hayli popüler olan bulut platformlarına yöneliyor. Bu noktada; regülasyonlar, bulut ortamının güvenilirliği ve sürekliliğiyle ilgili endişeler ile bulut hizmetlerinin yerel kaynaklara göre daha yüksek maliyetlere ulaşabilme riskleri, firmaların önüne zaman zaman bir engel olarak çıkabiliyor. Bu zorlukların daha kolay aşılabilmesi için sıra dışı iş modelleri ile ön plana çıkan IBM, özellikle hibrit bulut konusuna vurgu yapıyor.

IBM’in 1938 yılından bu yana Türkiye’de var olduğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan IBM Teknoloji Hizmetleri Ülke Müdürü Burçak Soydan, Türkiye’de yerleşik bir uluslararası şirket olduklarını belirtti. 1990’larda IBM’in IT hizmetler alanına girmesiyle birlikte Türkiye’de de aynı yatırımlara ağırlık verdiklerini kaydetti. Türkiye’de ilk veri merkezlerini 1990’larda kurduklarını söyleyen Soydan, “Şu anda kendi işlettiğimiz iki veri merkezimizin yanı sıra Turkcell’in veri merkezinde de operasyona başladık. Dolayısıyla 3 ayrı veri merkezinde operasyon yönetiyoruz. 600 kişilik bir ekibe sahibiz ve 150’ye yakın şirkete IT yönetim hizmetleri sağlıyoruz. Tüm bu hizmetlerin hepsini geniş bir spektrumda veriyoruz” dedi.

“IBM ağırlıklı olarak hibrit bulut vizyonu etrafında konumlanıyor”
Burçak Soydan IBM’in IT hizmetlerini anlatırken, bulut konusuna özellikle vurgu yaptı ve ekledi: Bulut IBM’in çok fazla üzerinde durduğu bir konu.
Bulut konusunda bir dünya ve bir Türkiye olduğunu ifade eden Burçak Soydan, “Biz yatırımlarımızı nereye yapmalıyız, nasıl evirilmeliyiz, bu noktaya odaklanmamız gerekiyor” diye konuştu. IBM’in ağırlıklı olarak hibrit bulut vizyonu etrafında konumlandığını söyleyen Soydan, dünyanın tümüyle genel bulut ekosistemi içerisinde olmayacağını, her zaman bir hibrit yapının olması gerektiğine inandığını belirtti. Soydan şöyle devam etti: “IBM bu noktada yatırımlarını bu vizyon etrafında yapıyor. Bu yüzden, IBM’in her iki tarafta da yatırımları var. Hem genel bulut platformumuz hem de özel bulut tarafında ciddi bir ürün yatırımımız var. Bu vizyonun bir tarafında da bazı stratejik ortaklıklarımız var. Bu noktada VMware ve IBM aslında hibrit bulut konusunda ortak bir vizyona sahip. Şu aşamada IP değişikliği olmaksızın iş yüklerini lokal veri merkezlerinden genel veri merkezlerimize taşıyabilir duruma geldik ve bu iş yüklerinin hızlı geçişlerinin genel ve özel bulut arasında çok önemli olacağını düşünüyorum. Yeni dünyayı IBM bu şekilde konumluyor.”

“Başka bulut platformlarını da entegre edebiliyor, yönetebiliyoruz”
Bir hizmet organizasyonu olarak kendilerini önceden sistem entegratörü olarak tanımladıklarını ancak şu anda hizmet entegratörü olduklarının altını çizen Soydan, dünyanın artık çok fazla tüketilen hizmet birimlerinden oluştuğunu belirtti. Soydan, “Bu hizmet birimlerini entegre edebilmek bir beceri haline geldi. Bu noktada biz de kendimizi böyle tanımlıyoruz. Biz kendi bulut platformumuz olduğu kadar başka bulut platformlarını da entegre edebiliyor, yönetebiliyor noktasındayız” şeklinde konuştu.

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*