Verilerinizi kullanımdayken korumada 10 ipucu

Verilerinizi kullanımdayken korumada 10 ipucu

Erişilebilir kablosuz ağların tehlikelerine dair detaylar neredeyse herkes tarafından biliniyor. Fakat buna karşın ortak alanlarda kullanılan internet ile ilgili güvenlik konularının hala anlaşılması güç bir noktada olduğunu söylemek mümkün. Erişim için şifre gerektirmeyen kablosuz ağlara verileri hedef alan kişilerin kolayca erişim sağlayabileceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.
Uçaklar yolcuların küçük bir alanda saatlerce kalıyor olmasından dolayı hava alanları ve kafetaryalara göre kötü amaçlı saldırılar için hedef alınabilecek eşsiz nitelikteki alanlardan birisidir. Uçak ile yapılan seyahatlerde saldırganların açık ağlar üzerinden farklı verilere erişim konusunda oldukça fazla zamanı ve fırsatı olduğu aşikar. Uçak ile yapılan seyahatlerde internet bankacılığı işlemlerini gerçekleştiren, alışveriş yapan veya kurumsal e-posta kullanan kişiler kimlik ve veri hırsızlığı saldırılarındaki öncelikli hedeflerin başında geliyor.

Uçuş esnasında herkesin erişimine açık olan WiFi Pineapple gibi cihazlar dikkat edilmesi gereken tehlike unsurları arasında yer alıyor. Herhangi bir kişinin valizinde taşıyabileceği kadar küçük bir cihaz olan Pineapple, kablosuz ağ bağlantı noktası gibi davranarak kullanıcıların bağlantı kurması durumunda özel verilerin ele geçirilmesinde kullanılabiliyor. Şeytanın ayrıntılarda gizli olduğu günümüz teknoloji dünyasında verilerinizi daha güvenli hale getirmenizi sağlayacak 10 ipucu.

Bağlantınızı ortak ağ olarak tanımlayın
Herhangi bir havayolunun kablosuz ağ hizmetinden faydalanılıyorsa ilk olarak ağ bağlantınızın Ev, İş veya Ortak olarak ağ türünü seçmeniz gerekir. Ev ağı olarak seçilen bağlantıda kullanıcının aynı ağa dahil olan tüm kullanıcılara güvenmesi söz konusudur. Böyle bir durumun hiç tanımadığınız kişilerin bulunduğu uçak kabininde olması nedeniyle söz konusu olamayacağından dolayı yolculuk esnasında oluşturulan bağlantının Ortak ağ olarak seçilmesi gerekir. Güvenlik için tercih etmeniz gereken en iyi seçenek her zaman için Ortak ağ profili ile bağlantı kurulmasıdır.

Havayolu şirketinin resmi ağına dahil olduğundan emin olmanız önemli

Uçuş esnasında sağlanan resmi bir ağa dahil olunduğundan emin olunamaması ve olması gereken isimlendirmeye yakın ağa erişim sağlanabilmesi söz konusu ise gördüğünüz ağın dolandırıcılık girişimi için oluşturulmuş olması muhtemeldir.

Tuş kaydına yönelik girişimlere karşı dikkatli olun
Keylogger olarak tabir edilen ve bilgisayarınızda bastığınız tuşları donanım veya yazılım ile izleyen kötü amaçlı araçlar özellikle uçuş esnasında kablosuz ağ üzerinden internet bankacılığı işlemleri gerçekleştirmeniz durumunda sizi tehditlere karşı açık bir hedef haline getirir. Bu nedenle sizin için daha önemli ve hassas bilgilerin bulunduğu hesaplara erişimde şifreyi her defasında yazmak yerine parola yöneticilerini kullanın. Kullanacağınız parola yöneticisi ile parolalarınızı kolaylıkla saklayabilirsiniz. Hesabınıza giriş yapmak istediğinizde parola yöneticiniz sayesinde sadece birkaç tıklama ile bilgilerinizin girişini sağlayabilirsiniz.

Güçlü parolalar kullanın
İnternet üzerinde herhangi bir konuda hesap oluştururken belki de yerine getirilmesi gereken en önemli kriter güçlü parolaların kullanılmasıdır. Zayıf parolalar kötü amaçlı kişilerin hesaplarınızı kolayca ele geçirmesine neden olur.

VPN kullanın
Kısmen alınabilecek tedbirlerin ötesinde seyahat eden bir kişinin verilerini korumasının en etkin yolu bir VPN bağlantısı kullanmasıdır. Profesyonel bir VPN servisi internet ve cihazınız arasındaki tüm trafiği şifreleme ve IP adresinizi gizleme imkanı sağlar. Peki ama bu altyapı nasıl çalışır? VPN kurulumunu yaptıktan sonra ihtiyaç duyduğunuzda VPN bağlantısını aktif duruma getirerek VPN’i kullanmaya başlayabilirsiniz. Tercih ettiğiniz sağlayıcının sunduğu özelliğe bağlı olarak VPN servisiniz size en hızlı bağlantı imkanının sunulabileceği sunucular üzerinden bağlantı yapabilme veya tercih yapabilme imkanı sunar. Ücretsiz VPN servislerinden birisini kullanıyorsanız size sunulan servisin maliyetlerini makul ölçüde olmasını sağlayabilmek için üçüncü parti reklam uygulamalarının olması söz konusu olabilir. Hatta ücretsiz olarak sunulan pek çok hizmet bağlantınızı şifreleme imkanı sunmadan sadece IP adresinizi değiştirerek size VPN erişimi sunabilir..

Bilgisayarınızda antivirüs yazılımı kullanın
Bilgisayarınızda en yeni antivirüs yazılımlarından birisini kullandığınızdan ve her daim antivirüs yazılımınızın açık durumda olduğundan emin olun.

Güvenlik duvarı kullanın
Bilgisayarınızın güvenlik duvarının açık olduğundan emin olun. Güvenlik duvarı saldırganlardan ve virüslerden korunmanız için size ekstra koruma sağlar.

Casus yazılım önleme araçları kullanın
Casus yazılım önleme araçları istenmeyen casus programların bilgisayarınıza kurulmasını önler ve eğer varsa kurulmuş olan casus yazılımların kaldırılmasını sağlar.

Takipçileri engelleyin
Takibi engelleyen tarayıcı eklentilerini kullanarak siz internette gezinirken sizi takip eden üçüncü parti web sitelerini engelleyin. Bunun için Electronic Frontier Foundation (EFF) tarafından geliştirilen Privacy Badger eklentisini tercih edebilirsiniz.

Üst düzey tedbirlere kendinizi hazırlayın
Uçuş esnasında hem bağlantı hızının düşük olmasından dolayı hem de havayolu şirketlerinin güvenlik nedeniyle yolcu bilgilerini toplama, internet üzerindeki etkinlikleri izleme yönündeki yaklaşımlarından dolayı VPN bağlantısını kullanamamanız muhtemeldir. Uçakların saldırılarda hedef alınabilecek olmasından dolayı havayolu şirketlerinin bu tür önlemlere başvurması kabul edilebilir bir durumdur. Dolayısıyla uçuş esnasındaki muhtemel tedbirleri göz önünde bulundurarak uçuş esnasında yapacağınız internet gezintisi konusunda hazırlıklı olmanız önemlidir. Uçuş esnasında verilerinizin güvenliği için hassas işlemler gerçekleştirmekten, kişisel bilgilerinizi güncellemekten ve kendiniz ile ilgili bilgi gerektirebilecek diğer eylemlerden uzak durmaya özen göstermelisiniz..

Categories: GÜVENLİK

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*