Arçelik ‘tecrübeli’ robotlarla üretim yapacak

Arçelik ‘tecrübeli’ robotlarla üretim yapacak

Arçelik, Çayırova tesisinde kurulan Garage adlı üretim merkezini, TECH PRO Akademi programını ve Atölye 4.0 akıllı fabrika sistemini bugün basın mensuplarına tanıttı.

Garage, Atölye 4.0 ve TECH PRO Akademi’nin tanıtım toplantısı, Arçelik AŞ Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk ve Arçelik AŞ Ar-Ge Direktörü Cem Kural’ın katılımıyla gerçekleşti.

Arçelik AŞ Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, dijitalleşme çağı öncesinde tüketicilerin yerel pazarlardaki ürünler arasından kendi tercihlerine göre seçim yaptığını, ancak günümüzde dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir ürünü seçme lüksüne sahip olduklarını belirterek, “Böyle bir dünyada, iddialı her oyuncu dijital dönüşümün pozitif etkilerini kendine çekmek zorunda. Ancak böylelikle, üretim sektörü ekonomik büyümede kaldıraç görevini sürdürebilir” dedi.

Öztürk, “Ülkemizden neden Apple’lar çıkmıyor, niye ülkemizin dünyada çok sayıda bilinen markası yok. Ben bunu kendime kişisel olarak dert etmiş durumdayım. Bizde ne eksik diye bakıyorum. Farkına vardım ki biz apartman çocuğuyuz. Bizler hiç birimiz garajda büyümedik. Madem biz garajsız bir ortamda büyüdük, bari gençler garajlı bir ortamda büyüsün diye bu Garage’ı yaptık” dedi.

Öztürk şöyle devam etti: “Bu alanı aslında 7’den 77’ye fikri olan herkesin hayallerini kısa sürede ürüne dönüştürebileceği bir ortam yaratmak için kurduk. Global örnekleri arasında teknolojik altyapısıyla ve büyüklüğüyle ayrışan Garage’ı, dijital ileri imalat teknolojileri sunan, ortak çalışmayı teşvik eden, müşteri geri beslemesinin alınabileceği bir fikir üretim üssü olarak tasarladık. Buradan çıkan fikirlerle geleceğin ürünleri şimdiden üreteceğiz.”

arcelik-sunum-cw-5

Garage’da düzenli olarak fikir geliştirme ve prototipleme çalıştayları yapıldığını söyleyen Öztürk, “Garage’da bir yıl içerisinde 20 bin fikri değerlendirilip, 200 prototip ile geleceğin ürünlerini şimdiden üretmeyi hedefliyoruz. Burada, şirketin her biriminden çalışanlar bir araya geliyor, yenilikçi ve özgün fikirler ortaya koyuyorlar. Dışarıdan gelen ziyaretçiler de bu alanı ‘maker cenneti’ olarak nitelendiriyor. Bundan da son derece büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi. Garage’da gerçek ürün kalitesinde prototiplerin üretildiğini, erken aşamada müşteri geri bildirimi alındığını, böylece teknoloji geliştirme süreçlerinde Arçelik müşterisinin odak noktasında yer aldığını ifade eden Oğuzhan Öztürk, “Ayrıca Garage içinde şirket içi ve dışından konuşmacıların katılımıyla Garage Talks etkinlikleri düzenliyoruz. Böylece çalışanlarımızın farklı görüşleri duyması ve yeni fikir geliştirmede çeşitlilik sağlanmasının yolunu da açıyoruz” dedi.

 

Categories: HABERLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*