Canon EOS M50 İncelemesi

Canon EOS M50 İncelemesi

Canon’un yeni kamerasının 4K video kayıt özelliği, harici mikrofon desteği ve ön tarafa açılan ekranı onu harika bir vlogger kamerası yapıyor.

 

Hiçbir pro kamerasında 4K video kayıt desteği bulunmayan Canon, 4K video kaydı yapabilen fotoğraf makineleriyle yaşanan rekabette geride kaldı. Ancak geç olmaması, hiç olmamasından daha iyidir. M serisi ile birlikte bu geride kalmışlık sona eriyor. Çünkü EOS M50, Canon’un 4K video kaydına sahip ilk kamerası olarak karşımıza çıkıyor.

Canon’un yeni kamerası aynasız bir kamera olarak piyasadaki yerini aldı ve bu da yeni özelliklerle donatılmış kompakt bir kamera anlamına geliyor. EOS M50 ayrıca daha önce sadece yüksek teknoloji kameralarda bulunan bir dizi özelliği de beraberinde getiriyor. En yeni DIGIC 8 işlemci, çift piksel CMOS otomatik netleme, 5 eksenli görüntü sabitleme ve 4K video kaydı bunların dışında gelen özellikler olarak kamerada yer alıyor.

İçinde bu kadar özellik barındırmasına rağmen cihazın taşınması da oldukça kolay. Cihaz sadece 390 gram ağırlığında. Kamera arkasında 3 inç boyutunda bir dokunmatik ekran sunuyor ve karanlıkta yapılacak çekimler için OLED vizör bulunduruyor. Kontrol seçiminize bağlı olarak ergonomik dokunmatik ekranı sayesinde hemen hemen her fonksiyona da erişebiliyorsunuz.
Cihaz, çift pikselli otomatik netleme ve DIGIC 8 işlemcisi ile birleştirilen büyük APS-C sensörü sayesinde net ayrıntılar ve doğal renkler içeren fotoğraflar çekebiliyor. Düşük ışıkta, ISO 1600’de bile etkileyici sonuçlar elde edilebiliyor.
Çift pikselli otomatik netleme, aynasız bir kamerada görülen en iyi odak takibini sağlamayı başarıyor.

EOS M50, seri çekimlerde 10 fps hızında çekim gerçekleştirebiliyor ve görüntü hareketli bile olsa yüzde 90 oranında odağını bozmuyor. Bu da bir kamera için gerçekten etkileyici bir özellik.
Videoların kalitesi her ne kadar mükemmel olsa da birkaç can sıkıcı durum da kamerada yer alıyor. İlk olarak çift piksel otomatik netleme 4K kayıtta çalışmıyor. Bunu sadece 1080P videoya kadar kullanabiliyorsunuz. İkincisi de 1.7x’lik kırpma faktörü. Bu da fotoğraflara veya 1080P videolara kıyasla daha küçük bir çerçeve alanı elde edeceğiniz anlamına geliyor.
Can sıkan bir diğer madde ise pil ömrünün oldukça kısa olması. Cihazın pili yaklaşık 250 çekimden sonra tamamen tükenebiliyor. Küçük bir bataryaya sahip olmasının yanı sıra USB şarj desteğinin de bulunmaması bu durumu daha can sıkıcı bir hale getirebiliyor. Eğer açık havada çok fazla çekim yapmayı planlıyorsanız, ekstra bir pil daha almanız gerekebilir. Murat Yıldız

Genel görünümü ile Canon EOS M50

Özellikler: 24MP APS-C CMOS sensör, DIGIC 8 işlemci, çift piksel CMOS otomatik netleme, ISO 100 – 51,200, 143 netleme noktası, 10 FPS sürekli çekim hızı, 24p’de 4K video kaydı, 3 inç eklemli dokunmatik ekran, OLED vizör, dâhili flaş, stereo mikrofon, tek hoparlör, mikro HDMI çıkışı, SD kart yuvası, WiFi, Bluetooth, 875mAh pil, 390g

Artıları: Kompakt tasarım, sağlam yapı kalitesi, harika fotoğraflar ve video sonuçları, 4k video kaydı, eklemli dokunmatik ekran, yüksek çözünürlüklü OLED vizör.

Eksileri: Küçük pilinden dolayı düşük pil ömrü, çift piksel AF 4K videolarla çalışmıyor, 4K kayıtta ağır kırpma faktörü, USB şarj desteği bulunmuyor. Murat YILDIZ

Categories: İNCELEME

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*