Huawei P Smart 2019 incelemesi

Huawei P Smart 2019 incelemesi

Düşük maliyetli ama çok fonksiyonlu telefon arayanlar için ideal bir çözüm.

Huawei P Smart 2019 cep telefonunun küçük bir akıllı telefon olması gerekmiyor ancak buna rağmen ele tam oturuyor ve rahat bir kullanım sunuyor. Plastik ancak işlevsel olan gövdede ekran 6.21 inç boyutunda ve üstünde ön kamera ve küçük bir çentik barındırıyor. Hoparlör, çerçevenin küçük bir bölümüne entegre edilmiş ve neredeyse görünmez vaziyette. Ekranın sağındaki, solundaki ve üstündeki çerçeveler da oldukça ince ancak biraz daha geniş bir çentiğe sahip.
Ayrıca, Huawei P Smart 2019’un arkasının parmak izi lekelerine karşı çok eğilimli olduğunu da belirtmem lazım. Plastik yüzey hızla kirlenmeye müsait ve kullanıcısını telefonun sık sık silinmesine zorluyor. Eğer bir ekran koruyucu kullanırsanız başka tabii. Tasarım işçiliğinin tartışılamayacak kadar iyi olduğunu düşündüğümüzde şikayet edebileceğimiz tek nokta hoparlör çıkışı, mikro USB portu ve jak girişinin biraz keskin olması.

P Smart 2019’un arkasına yerleştirilmiş parmak izi sensörünün kullanımı da oldukça kolay ve mat bir yüzeye sahip. Parmak izi tanıma özelliği de kusursuz ve hızlı bir şekilde çalışıyor.

Büyük ekran
Huawei P Smart 2019, fiyat aralığına göre oldukça iyi bir çözünürlüğe sahip geniş bir ekran ile karşımıza çıkıyor. 6.240 inç’te 2.340 x 1.080 piksel, 414 ppi yoğunluğa sahip olan ekran, iyi parlaklık ve doğal renkler sunuyor. Ancak kontrast ve dinamikler açısından yüksek kaliteli OLED ekranlarla rekabet etmesi söz konusu değil.

Dikkat çeken ve çok hoş olmayan şey, çentik etrafında ve ekranın alt kenarında, ekranının aydınlatmasının oldukça gelişi güzel tasarlanmış olması. Cihazın parlaklığı yükseltildiğinde bu bölgelerde küçük gölgeler göze çarpıyor. Elbette, çentiği gizlemek için bir çözüm de var ama bu bir zevk meselesi.

En Son Android ve EMUI
Android 9 Pie şimdiye kadar yeni akıllı telefonlar için standart sayılıyor ve Huawei de bu konuda kendine düşen rolde yerini alıyor. P Smart 2019 yalnızca en yeni Android sürümü ve güvenlik yaması (Kasım 2018) ile birlikte sunulmuyor, aynı zamanda Huawei’nin EMUI 9’unu da sunuyor.
Kullanıcı ara yüzü hala biraz garip gözükse de çeşitli işlevler sunuyor ve kolayca kendi zevkinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Uygulama Çekmecesini özlüyorsanız ve tüm uygulamalarınızı Giriş ekranlarına yerleştirmek istemiyorsanız, görünümü sistem ayarlarından zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Günlük kullanım için yeterli
Yeni P modeli, bir Huawei şirketi olan Hisilicon’den bir Kirin işlemci tarafından destekleniyor. Kirin 710’un sekiz çekirdeği var ve maksimum 2,2 GHz saat hızına ulaşabiliyor. Bununla birlikte, Kirin 980’de olduğu gibi ayrı bir NPU bulunmuyor. İşlemci ise 3 GB RAM tarafından desteklenebiliyor.
Telefon oldukça hızlı çalışıyor ancak daha pahalı ve daha güçlü akıllı telefonların performansıyla kıyaslamak pek de mümkün değil. Uygulamalar başlatılmadan önce birkaç saniyeye ihtiyaç duysa bile Huawei P Smart 2019 gündelik işlerde sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor.
Fotoğraflar, müzik, uygulamalar ve diğer veriler 64 GB dahili hafızaya kaydediliyor. Daha fazlasına ihtiyaç duyanlar bir microSD kart ile hafızasını artırabilir. Yeni bellek kartı formatı Nano Memory Card, şu anda yalnızca yüksek kaliteli Huawei cihazlarında bulunuyor.

Çift kamera
Çift kamera sadece birkaç yıl öncesine kadar az görülen bir özellikti. Günümüzde, tüm fiyat kategorilerinde çift kameralar görebilmek mümkün. Arka kameraların çözünürlüğü 13 ve 2 MP iken, ön kamera 8 MP’e sahip. Diğer Huawei akıllı telefonlar tarafından popüler hale getirilen kamera uygulaması, profesyonel mod da dahil olmak üzere bir dizi özelliğe sahip. Portre ayarları da kişinin zevkine göre bir mod ile özelleştirilebilir halde bulunuyor.
Yapılan testler Huawei P Smart 2019 kamerasının odaklanma ve bırakma işlemlerinde oldukça hızlı olduğunu gösteriyor. Ancak fotoğraflar özellikle düşük ışıkta hızla kayboluyor ve bulanıklaşıyor. Daha iyi koşullar altında, sonuçlar daha tatmin edici olabilir. Ön kamera görüntülü aramalar ve ara sıra selfie için yeterli, ancak yüksek talepleri karşıladığı pek söylenemez.

İyi pil ömrü
Huawei P Smart 2019 3.400 mAh kapasiteli çıkarılabilir bir bataryaya sahip. Telefon böylece bir gün boyunca şarjı tükenmeden ve herhangi bir sorun olmadan yönetebilir. Bununla birlikte, kablosuz şarjı veya hızlı şarj özelliği maalesef bulunmuyor. Murat Yıldız

Categories: İNCELEME

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*