İNCELEME: İkisi bir arada şık çözüm: Asus ZenBook Flip 14

İNCELEME: İkisi bir arada şık çözüm: Asus ZenBook Flip 14

2’si 1 arada laptop’lar bilgisayar piyasasında popülerliğini hala koruyan bir segment. Asus’un ZenBook Flip 14 modeli de bu segmente uygun şık cihazlar piyasaya sürmekten geri kalmıyor.

ABD fiyatı 900 dolar olan ZenBook Flip 14 gücünü Intel’in Core i5-8250U işlemcisinden alıyor. UHD 620 entegre grafik işlemcisine sahip bilgisayarda 8GB RAM ve 256 GB SSD bulunuyor. Eğer isterseniz aynı modelin i7-8550U işlemcisine, 16 GB RAM’e, 512 GB SSD’ye ve Nvidia GeForce MX150 harici grafik kartına sahip olan konfigürasyonunu satın alabilirsiniz.
1,5 kilogram ağırlığındaki bilgisayar taşınabilirlik açısından bir 2’si 1 arada dizüstü bilgisayardan bekleneni veriyor. Genel anlamda ince bir kasaya sahip bilgisayarın kapağındaki ASUS yazısı merkezi bir noktaya kazınmış ve cihaza stilistik bir görünüm katmış. ZenBook Flip 14’ün kapağının ZenBook 13’lerdeki gibi parmak izi lekesi bırakmaması da Flip 14’ün artılarından biri olarak sayılabilir.

2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi Asus ZenBook Flip 14 de kullanıcısına 360 derece döndürülebilen bir ekran sunuyor. Flip 14’ü standart bir dizüstü bilgisayar olarak kullanabileceğiniz gibi bir masaya üçgen biçiminde yerleştirip stant olarak kullanabilirsiniz. Pek tabii ZenBook Flip 14’ü tablet modunda kullanmanız da mümkün.

Dokunmatik ekran
Sol ve sağ taraflar 7,55mm olarak (üst ve alt çerçeveler çok daha kalın) çerçevelenmiş, ZenBook Flip 14’ün dokunmatik özellikli, 14 inç 1920 x 1080 ekranı, beklediğiniz kadar keskin ve canlı görünüyor. Ayrıca ZenBook Flip 14’ün ekranı oldukça parlak bir ekran sunuyor.
Flip 14’ün AHVA ekranında (IPS’nin tescilli bir versiyonu) farklı açılardan görüntüleme deneyimi de oldukça etkileyici. Flip 14’ün ekranına dokunmak ve kaydırma hareketlerini yapmak oldukça eğlenceli ve kolay. Ayrıca ekran kalem de destekliyor. Asus Flip 14 için opsiyonel olarak 50 fola fiyat etiketiyle kalem de satıyor.

Asus Flip 14 modelinde bir önceki nesil olan ZenBook 13’te kullandığı arka aydınlatmalı klavyenin aynısını kullanmış ve bu iyi bir şey. Kara tuş takımlarına sahip klavyedeki iç bükey mekanizmalı tuşlar yazı yazarken oldukça tatmin edici bir deneyim sunuyor. Klavyede sayısal tuş takımının olmaması tuş aralıklarının fazla olmasına neden olmuş. Bu da yazı yazarken yanlış tuşa basma riskini azaltıyor.

ZenBook Flip 14 ‘ün düzgün ve duyarlı trackpad’i de oldukça iyi bir deneyim vadediyor ancak trackpad’in köşesine konumlandırmış parmak izi okuyucu konusunda aynı şeyleri söylemek pek mümkün değil. Ne yazık ki parmak izi okuyucu parmağınızı okuma ve uygulama konusunda zaman zaman eksik kalıyor.
Flip 14’ün Harman Kardon tasarımı hoparlörleri ortalama bir laptop’dan çok daha iyi bir ses deneyimi sunuyor. Çalınan müziklerde herhangi bir kirlilik ya da sese bozulması gibi olumsuzluklarla karşılaşmıyor.
ZenBook Flip 14’te bulunan 720p çözünürlükteki Webcam de Skype görüşmeleri için son derece uygun bir kamera. Görsel kalitesi de nispeten keskin diyebiliriz.

Flip 14’ün sol tarafında 1 adet USB 3.0 Type A portu bulunuyor. Cihazın sağ tarafında ise şarj portu, HDMI portu, USB 3.0 Type A portu, USB 3.1 Type C portu ve Micro USB kart okuyucu bulunuyor. 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlara göre oldukça tatmin edici olsa a gözler Thunderbolt 3 portunu arıyor. Flip 14’ün Dört çekirdekli 8. nesil Intel işlemcisi bu testte zorlanmıyor. Flip 14 ofis işlerinde gayet tatmin edici bir performans sunuyor.

Categories: İNCELEME

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*