İNCELEME: Intel’den yepyeni bir mini PC Intel NUC7iNH

İNCELEME: Intel’den yepyeni bir mini PC Intel NUC7iNH

Intel NUC sayesinde televizyonunuzu akıllandırabilir ya da evinizdeki hantal bilgisayar kasalarından kurtulabilirsiniz.
Murat YILDIZ
Televizyonlar akıllı hale gelmeden önce en popüler cihazlardan biri kompakt kasalar içine sıkıştırılmış bilgisayarlardı. Kendi evime kurduğum böyle bir bilgisayar sayesinde hem internet, oyun, video işlemlerini daha büyük bir ekranda yapabiliyor hem de kamera ile iletişim ihtiyaçlarını hallediyordum. Şimdilerde ise bunların büyük bir çoğunluğunu televizyonların kendisi, oyun konsolları ya da IP TV kutuları yapıyor. Bunun sebebi de, bilgi işlem devrelerinin giderek daha kompakt hale gelmesi. Günümüzde bir cep telefonu, bundan 10 yıl öncenin bilgisayarından çok daha güçlü işlem yapabiliyor. Tam mini PC’lere artık niye ihtiyaç var derken, Intel yeni mini PC platformu olan NUC 7 serisini duyurdu. Biz de bu yeni ürünü sizler için inceledik.

Intel NUC 7, kompakt bir kasadan oluşan bir platform. Eski Mini PC’ler ile kıyaslamak bile abes. Çünkü eğer benim gibi büyük beden giyen birisi iseniz, NUC’u ceket cebinize yerleştirebilirsiniz. Bizim test ettiğimiz ürün içerisinde Intel i3 işlemci bulunuyordu. Aynı platformun i5 ve i7 işlemcili versiyonları da var. Sürekli platform diyorum çünkü NUC kutudan kurulu olarak gelmiyor. Intel’in yeni nesil Optane hafızasından 4GB var ve 32 GB’a kadar artırabilirsiniz. Ayrıca farklı depolama seçeneklerinden birini tercih ederek 1 TB’a kadar depolama alanı sağlayabilirsiniz. Yine işletim sistemi olarak da Windows ya da farklı bir versiyon yükleyebilirsiniz.
Intel NUC’un önünde 2 adet USB çıkışı ve bir adet power tuşu bulunuyor. Sol yüzeyinde ise SD kart girişi ve Kensignton kilidi yuvası var. Üstü değiştirilebilir parlak bir kapak ile kaplı. Bu kapağı farklı renk ve desenlerle değiştirerek evinize, masanıza daha uyumlu hale getirebilirsiniz. Arka tarafında HDMI, Ethernet, 2 adet USB 3.0 ve thunderbolt çıkışları bulunuyor. 19V’luk adaptör çıkışı ve adaptörü aynen notebookları andırıyor.

Intel NUC içerisinde Intel’in HD Graphics 620 grafik işlemcisi, birçok oyunu rahatlıkla oynamanıza ve 4K videoları sorunsuz bir şekilde izlemenize imkân tanıyor. Cihaz aynı zamanda entegre WiFi adaptörü, Bluetooth adaptörü ile geliyor. Böylece fare, yazıcı, klavye gibi ekipmanları kolayca kablosuz olarak bağlayabiliyorsunuz.

Test ekipmanları ile birlikte gönderilen USB destekli monitör sayesinde ekstra bir güç gerektirmeden görüntüyü bu tip kompakt monitörlere aktarabiliyorsunuz. Intel NUC, gücünü yeni nesil işlemci, hafıza ve SSD’lerden alan gerçekten de başarılı bir mini PC. Eğer evinizdeki televizyonu akıllandırmak, ya da yalnızca internet işleri için kullandığınız hantal PC’nizin yerine daha kompakt ve taşınabilir bir ürün koymak istiyorsanız ideal bir seçim olabilir.

Categories: İNCELEME

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*