HP’nin dünyanın en ince ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarı olarak tanımlanan Spectre 13.3 modeli, yepyeni logosu ile kullanıcının karşısına çıktı. Etkileyici olarak tanımlanan tasarımı, alışılmışın dışındaki dikkat çekici menteşeleri ve el ile parlatılmış altın rengi çizgileri, 10.4 milimetre kalınlığı ile Spectre 13.3 sıra dışı bir teknoloji ürünü olarak lanse ediliyor. Spectre 13.3’ün tasarım olarak aynı kategorideki ürünlerin hepsinden farklı olduğu da ilk bakışta fark ediliyor.
HP’nin Spectre 13.3 seçeneklerindeki güçlü donanım özelliklerinden çok tasarımıyla ön plana çıkıyor. Ultra taşınabilir bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan 13.3 inç ekran ile Intel’in daha az güç tüketimi ve daha az ısınma problemi sunan Core M serisi işlemci serisi yerine Core i5 ve Core i7 seçenekleriyle sunulması HP’nin tasarımın dışında donanım konusuna da önem verdiğini gösteriyor.
Core i5/i7 işlemcilerinin ultra taşınabilir dizüstü bilgisayar form faktöründe ısınma problemine neden olmaması için işlemcinin Core m kapasitesinde kullanan HP, soğutma konusunda özel bir çözüm geliştirmeyi ihmal etmemiş. İki fan tarafından emilen havanın işlemci ve anakart üzerinden geçtikten sonra tekrar altın rengindeki çıkıştan verilmesi Spectre 13.3’ün soğutma altyapısının temelini oluşturuyor.
Soğutma performansının kısa süreli kullanımda hangi düzeyde performans ortaya koyabileceğini belirleyebilmek oldukça güç. Ancak boyutlarına göre ortalamanın üzerinde performans ortaya koymak üzere geliştirilen Spectre 13.3, gürültü olarak alışılmış dizüstü bilgisayar fanlarındaki kadar sesli olmamasıyla dikkat çekiyor.

HP_Spectre_13.3_Lifestyle

Tasarımda önemli bir ayrıntı dikkat çekiyor
Spectre 13.3, menteşe konusundaki mühendisliğiyle ön plana çıkıyor. Spectre 13.3 üzerinde menteşe olarak kullanılan parçaların açılıp kapanma esnasında hareket etmemesi ve her bir menteşenin aslında iki pistondan oluşuyor olması, dizüstü bilgisayar tasarımında önemli bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor. Kalınlık nedeniyle OLED ve daha yüksek çözünürlüklü ekranların kullanılmadığını cihazda dokunmatik ekran özelliği bulunmuyor. Spectre 13.3 üzerinde 8 GB RAM ve depolama seçeneği olarak 512 GB’a kadar PCIe SSD sabit disk yer alıyor.
Spectre 13.3 üzerinde üç USB-C girişi yer alıyor. Ayrıca cihaz üzerinde Thunderbolt 3.0 ve USB 3.1 10 Gbps bağlantı desteği bulunuyor. Tüm portlarda DisplayPort desteği olmasının ötesinde cihaz USB Power Delivery üzerinden şarj edilebiliyor. HP, Spectre 13.3 klavyesinin 1.3 mm derinliğe sahip olduğunu belirtiyor. Spectre üzerinde standart touchpad bulunuyor.
Ultra hafif veya ultra ince dizüstü bilgisayar geliştirilirken karşılaşılan en büyük problem istenilen pil ömrünü sağlamaktır. HP, Spectre 13.3’ü tasarlarken farklı kalınlıklardaki pilleri bir araya getirerek 38 wH kapasitede bir pil geliştirmeyi başarmış. Bu pil ile 9.5 saat film izleme veya 9.5 saat ofis uygulamalarını çalıştırabiliyorsunuz.

Spectre 13.3’ün tasarım ve donanım özellikleri dışında yeni bir farklılığı bulunuyor: HP logosu. “Hewlett-Packard” olarak bildiğimiz HP’nin ikiye ayrılmış olması logo değişikliğinin nedeni olarak biliniyor. Yeni logo ile HP’nin ortaya koyduğu tasarım çizgisinin örtüştüğünü söylemek mümkün. Tasarım olarak dizüstü bilgisayarlardaki tüm çizgilerin yeniden tanımlandığı Spectre 13.3, yaklaşık bin 250 dolarlık fiyatıyla sunuluyor.