5G ile dünyamız değişecek

5G ile dünyamız değişecek

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketi Qualcomm, 5G altyapısında öncü teknolojiler geliştiriyor. Yeni nesil mobil işlemciler sayesinde ilk 5G telefonların 2019 ilk çeyreğinde duyurulması planlanıyor. Qualcomm Türkiye ülke müdürü Gökhan Güleç ile, 5G’nin bireysel ve kurumsal hayatımıza getireceği değişimleri konuştuk.

 

Murat YILDIZ

Ülkemizde 5G dönüşümünü ne zaman bekliyorsunuz?

5G dönüşümünde teknoloji alanında dünyada bir ilk söz konusu. Daha önce bir yenilik bir merkezden çıkar, sonra zamanla tüm dünyaya yayılırdı. 5G ABD, Avrupa ve Uzak Doğu’da eş zamanlı hayata geçiyor. 2019’un ilk yarısından itibaren bunu göreceğiz. Türkiye içinse beklentiler ve açıklamalar 2020 yılını işaret ediyor. Avrupa’da birçok ülkede şimdiden 5G lisansları verilmiş durumda. 2019 yılında da farklı ülkelerde devletlerin lisans sözleşmelerini tamamlaması bekleniyor.

2019’un en büyük konu başlıklarından biri de 5G. Asya ülkelerinde ciddi yatırımlar var. Bu alandaki Qualcomm’un vizyonu ve hedefi nedir? 5G hayatımızda tam olarak neyi değiştirecek?

Mobil iletişimde endüstrinin dönüşümüne yön veren, geçmişte 3G ve 4G’ye geçiş süreçlerini şekillendiren Qualcomm şimdi yine 5G konusunda ilklere imza atıyor. 2019’un ilk yarısında, ürettiğimiz teknolojiler sayesinde ilk 5G’li telefonlar kullanılabilir hale gelecek. Gündelik hayatımızda ilk değişimleri cep telefonlarımızda fark edeceğiz. Her gün kullandığımız uygulamaları daha etkin ve verimli biçimde kullandığımızı, oyunlarımızı çok daha iyi performansla kesintisiz oynayabildiğimizi göreceğiz. Cep telefonlarımız yavaş yavaş kişisel asistanlarımız haline gelecekler. Diğer yandan 5G, çok yakın gelecekte bugünün elektriği gibi olmazsa olmaz bir yere sahip olacak. Akıllı şehirler, akıllı otomobiller, kurum ve kuruluşların kökten değişime uğramış iş yapış biçimleri ile hayatımızın yeniden şekilleneceği bir döneme giriyoruz. 5G yalnızca bireylere daha fazla hız getirmeyecek, aynı zamanda IoT gibi kurumsal ihtiyaçlar için de en iyi iletişim çözümü haline gelecek. 5G’nin bize temelde sunacağı 3 başlık var; Daha fazla hız, daha düşük gecikme süresi ve daha yüksek yoğunlukta cihaz desteği. Kurumlar 5G teknolojisi sayesinde hem kurumsal operasyonlarını değiştirebilirken, hem de çalışanlarına daha güçlü mobil çalışma alanları yaratabilecekler.

Bu değişim aynı zamanda yeni fırsatlar da yaratacak öyle değil mi?

Elbette, 5G ile birlikte inovasyonun ve yeni girişimlerin de önü açılmış olacak. 2018 yılında ABD’de Qualcomm tarafından yürütülen bir ankette, iş liderlerinin %90’ı 5G’nin geleneksel iş yapış biçimlerini değiştireceğini ve yenilikçi ürünlerin önünü açacağını söylüyor. Tarım, ulaşım, sağlık, güvenlik ve daha birçok sektörde ilk fikirlerin ortaya çıktığını görebiliyoruz. 5G yenilikçi fikirler üretmek isteyenler için en iyi iletişim altyapısı olacak.

Qualcomm’un referans tasarımı neyi vaat ediyor?

Aralık 2018’de, teknoloji dünyasının merakla beklediği 3 günlük geleneksel Qualcomm Snapdragon Zirvesi sektörün dönüşümünde kilit rol oynayacak yeni ürünlere sahne oldu. Etkinlik, dünyada ilk canlı 5G ağına ve cihazlarına da ev sahipliği yaptı. Snapdragon 855, 5G’ye uyumlu ilk işlemci olma özelliğine sahip. 2019’un ilk yarısında piyasaya sunulması bekleniyor. 5G uyumlu ilk cep telefonlarında yer alacak.

Qualcomm mobil teknolojilerin gelişiminde en önemli oyunculardan biri. Yeni nesil işlemciler ile birlikte geleceğin mobil dünyasında bizi neler bekliyor?

Evet, Qualcomm demek buluş demek. Tam bir mühendislik şirketiyiz. Şu an kullandığımız teknolojiler, Qualcomm’un mutfağından belki 10 sene önce çıkmış buluşların bugünkü yansımaları. Toplamda 53 milyar doları aşan bir Ar-Ge çalışmasından söz ediyoruz. Qualcomm’un yeni nesil işlemcisi Qualcomm Snapdragon 8 Serisi, türünün ilk örneği. Gerek ilk 5G desteği sunan platform olması gerek yapay zeka ünitesi gibi eşsiz üstünlükleriyle, alanında çığır açma özelliğine sahip. Yeni nesil işlemciler daha öncekilere oranlar çok daha az enerji tüketecek, çok daha hızlı şarj edilebilecek, cihazların içerisinde daha az alan kaplayacağından farklı tasarımlara imkan sağlayacak, daha iyi çok daha iyi fotoğraflar çekilebilmesine ve oyunların hiç sorunsuz bir şekilde mobil cihazlarda oynanabilmesine, artırılmış gerçeklik çalışmalarına olanak sağlayacak. Mobil işlemcilerin artık dizüstü bilgisayarları da ele geçireceğini öngörüyoruz. Enerji verimliliği ve mimarisinden aldığı güçle akıllı şehirler, otonom araçlar, birbiriyle haberleşen nesneler, eve sipariş veren buzdolapları etkin biçimde mümkün olacak. Bunu sağlayan en önemli temel taşı yeni nesil, ileri teknoloji ürünü mobil işlemciler olacak.

Yapay zeka, işletmelerin iş yapış biçimlerini ciddi anlamda değiştirecek. Qualcomm’un yapay zeka alanındaki ilerlemeleri ve başarıları neler? Yakın gelecekte bizi nasıl ürünler bekliyor?

Qualcomm’un ve genel olarak tüm endüstrinin yapay zeka yatırımları çok büyük ve bu teknoloji çok kısa zamanda hayatımızın içinde yer almaya başlayacak. Bugüne kadar fabrikalarda ve kontrollü ortamlarda zaten vardı. Fakat daha geliştirilmeleriyle, daha iyi görsel algılama ve robotik hareketlerin keskinleştirilmesiyle birlikte araç kullanmaya da başlayacaklar. Akıllı evlerin gerçek anlamda akıllandığına tanık olacağız. Yemek yapacak, ev ısısını ayarlayacak, gündelik işlerimizde hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıracak. Kurum ve kuruluşların, büyük organizasyonların yönetiminde verimliliği artıracak kararlar alınmasında etkin duruma geçecekler. Akıllı telefonlarımız yapay zeka sayesinde tam anlamıyla akıllı hale, asistanlarımız haline gelecekler.

Qualcomm ismi son günlerde patent davaları ile gündemde. Apple’a karşı açılmış patent davalarında hem Avrupa hem de Asya’da iPhone satışlarına yasak geldi. Patent ihlalleri için Türkiye’de bir gelişme olacak mı?

10 Aralık’ta Çin’de ve 20 Aralık’ta Almanya’da mahkemeler, Qualcomm’a karşı patent ihlali bulunan tüm iPhone’ların satışa sunulması, satışı ve ithalini yasaklama kararı vermişti. Qualcomm daha sonra Almanya’da kefalet bonosu ödeyerek kararı uygulatma aşamasına getirdi. Mahkemeler kararlarını, Qualcomm’a karşı patent ihlali bulunan, Qualcomm’un buluşu olan ve enerjinin verimli kullanımını sağlayarak pil ömrünü uzatan özelliğin kullanıldığı tüm iPhone’ların satışa sunulması, satışı ve ithalini yasaklama yönünde vermişti. Açıkcası Qualcomm müşterileriyle ilişkilerine çok değer veren bir şirket. Geçmişinde nadiren mahkemelere başvurduğu görülüyor. Ama şirket olarak aynı zamanda fikri mülkiyet haklarının korunmasına dair de değişmez bir inanç da söz konusu. Bahsi geçen şirket, karşılığını vermeyi reddederek, Qualcomm’un fikri mülkiyetinden faydalanmayı sürdürüyor. Bu mahkeme kararları aynı zamanda Qualcomm’un muazzam patent portfoyünün önemli bir tasdiki niteliğinde.

PATENT DUVARIMIZ VAR

Qualcomm son tüketiciye dokunan bir marka olmadığı için, sektörü bilmeyenler çok iyi tanımıyor. Ancak teknoloji dünyası için lokomotif görevi gören şirketlerden biri. İmza attığı buluşlar ve sonucunda sahip olduğu patentler günümüz teknolojisi için bir yol haritası niteliğinde. San Diego’da merkezine gittiğinizde sizi ilk patent duvarı karşılıyor, binlerce patent asılı bir duvar… Şirketin duruşunu temsil etmesi açısından çok etkileyici bir görüntü.

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*