Inkjet teknolojisi ile CIO’lar enerjide % 80 tasarruf sağlar

Inkjet teknolojisi ile CIO’lar enerjide % 80 tasarruf sağlar

Doküman çözümleri ile ilgili CIO’lara tavsiyelerde bulunan Epson Türkiye Müşteri Hizmetleri Müdürü Engin Hıraoğlu, “CIO’lar lazer yerine inkjet teknolojisi kullanan ürünleri seçerlerse kurumlarına sadece enerjide bile yüzde 80’e varan tasarruf sağlatabilirler” diyor.

Derya COŞKUN SAYIN

Dijital dönüşüm sürecinde Epson’da ne tür değişiklikler oldu? Dijitalleşmeye yönelik adımlarınızdan bahseder misiniz?
Dijital dönüşüm çok geniş ve sürekli gelişen bir kavram. Biz global platformda AR-GE’ ye günde ortalama 1.5 milyon dolar yatırım yapan bir kurumuz. Tüm gelişmeleri ve ihtiyaçları takip ederek birebir çözüm sunmak üzere teknoloji geliştiriyoruz. Dolayısıyla her gün biz de değişiyoruz. Dijital dönüşümde ana odak zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacak şekilde akıllı teknolojilerle uyumlu çalışma platformları kurmak olmalı. Mesela, siz şirket dışındayken dahi telefonunuzdan bağlanıp baskı alabilmelisiniz ki Epson yazıcılarının çoğunda bu özellik mevcut. Dijital dönüşüm dahilinde özellikle eğitim ve sağlık sektörlerinde de hızlı gelişmeler oluyor. Bizler öğrenciyken kara tahtalar vardı mesela, şimdi akıllı tahta ve projeksiyon sistemleriyle öğretim kalitesi artıyor ve dijitalleşiyor. Epson olarak akıllı projeksiyon çözümlerimizle bu alanda da iddialıyız.

Bizim özellikle eğitim sektöründe fark yaratan akıllı projeksiyonlarımızla; 100 inç’e kadar (254 cm) ölçeklenebilir ekran boyutu, özel kalem veya parmak dokunuşu etkileşimli modellerimizle görüntü bölgesinde öğrencilerin ve öğretmenin birlikte katılımlı çalışması gibi çözümler mümkün. Parmak veya kalem etkileşimini ekrana gerçek zamanlı yansıtabilen teknoloji sadece Epson’da mevcut. Eğitimde esneklik ve etkileşim, dijitalleşme yolunda son derece önemli. Öğrencilerin sınıfın herhangi bir yerinden mükemmel bir görüntü alabilecekleri, ekrana müdahale edebilecekleri ve hatta kendi akıllı cihazlarını kullanarak katılım gösterebilecekleri bir öğrenim ortamı yaratıyoruz.
Her yeni modelde, değişen ihtiyaçlara bağlı yenilikler sürekli olmakta. Sağlık sektöründe Epson olarak birçok çözümümüzle yer alıyor ve katma değer sağlıyoruz. Hastanede veya herhangi bir sağlık kurumunda basılan reçete, rapor gibi evraklardan tutun da X-RAY ya MR cihazlarından alınan bilgilerin CD/DVD yüzeyine basımına kadar pek çok alanda ürün sunuyoruz. Çok basit bir örnek vermek gerekirse; hem yurtiçinde hem de yurtdışında Colorworks C3500 serisi renkli etiket yazıcımızla pek çok sağlık kurumunda yaptığımız çalışmalarla renkli etiket kullanımını “ihtiyaç anında baskı” uygulamasıyla hayata geçirdik. Sabit etiket yerine her seferinde farklı ve değişken ihtiyaçlara cevap verecek etiketler hazırladık. Dijitalleşmedeki en önemli adımlarımızdan biri de MOVERIO akıllı gözlüğümüz. Bu gözlük, içerisine yüklenen yazılıma bağlı olarak her sektör için uygun ve direk özel çözüm üretmekte.

Dijitalleşme noktasında sektörün önemli temsilcilerinden biri olarak, CIO’lara doküman çözümlerinde önerileriniz neler olacaktır?
Dijitalleşmenin genelinde de doküman yönetiminde de en önemli konu elbette zaman ve maliyet tasarrufu. Bu noktada CIO’lara birçok işlevi kendi bünyesinde barındıran cihazları tercih etmelerini öneririm. Örneğin yazıcınızı Wi-Fi direkt moduna getirdiğinizde bir ağa bağlı olmaksızın aynı anda 4 kullanıcının Wi-Fi erişimine açmış olabilirsiniz; bu teknoloji bizde mevcut. Buluta veya mail adresine tarama yaparak acil dokümanları hızla paylaşmanız da mümkün. İş akışında minimum kesinti ve mekân bağımsız çalışabilme özgürlüğü, dijital dönüşümü ve akıllı teknolojileri yerinde kullanan kurumların sağladığı en büyük avantajlardan. Dijital arşivleme doküman çözümlerinde son derece önemli. Artık eskisi gibi yığınlar halinde stok yapılan arşiv odaları yok. Tarayıcınızın hızlı, akıllı, çift yönlü olması gibi farklı özellikleri işinizi oldukça kolaylaştırır. Doküman kavramı çok geniş bir kavram. Burada baskıda gizlilik gibi özel konular da devreye girebilir. Epson olarak bazı yazıcılarımızda gizlilik özelliği var ki kişi özel dokümanlarının baskısını sadece kendisi yazıcının başına gittiğinde alabilir mesela.

Burada tavsiye niteliğinde özellikle altını çizmek istediğim bir konu da yazıcı tercihleri. CIO’lar lazer yerine inkjet teknolojisi kullanan ürünleri seçerlerse sadece enerjide bile yüzde 80’e varan tasarruf sağlatabilirler kurumlarına. Doküman baskılarındaki maliyet avantajı da cabası.

Yeni teknolojik trendler çerçevesinde, 2019 yılında planlarınız neler?
Epson olarak biz stratejimizi her zaman sektörlerin ihtiyaçlarına bire bir çözüm getirecek teknolojiler üretmek üzerine kurduk. Bu teknolojileri geliştirirken kullanıcının ihtiyaçlarına akılcı çözümler geliştirmek ve çevreye karşı duyarlılık her zaman ön planda olmuştur. Aynı şekilde de devam edeceğiz.

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*