Perakende CIO’su POS’u yaygınlaştırmak için proje yönetimini geliştiriyor

Perakende CIO’su POS’u yaygınlaştırmak için proje yönetimini geliştiriyor

Red Wing Shoes eski moda satış noktası yazılımını modernize etmek için eski teknolojiyi ve iş süreç engellerini aştı. Red Wing, projeyi Kasım 2016’da tamamladı. Marc Kermisch, “BTM Global olmasaydı, uygulamamıza ulaşacağımızdan emin değilim” diyor.
Satış noktası (POS) sistemi yükseltmeleri, ERP değişimlerinin hemen arkasında karmaşıklık bakımından ikinci sıradadır. Doğru proje yönetimi ve veri yönetimi yoksa sonuç ciddi bir BT baş ağrısıdır. Tam da Marc Kermisch’in 2014 yılında Red Wing Shoes’a CIO olarak katıldığı dönemde yaşadığı durum bu: İş botları ve ayakkabıları üreticisi, 15 yaşındaki satış sistemini yükseltmek için mücadele ediyordu.
POS sistemi, Red Wing mağaza yöneticilerinin diğer mağazalardaki ürün stokuyla ilgili verileri görüntülemesine izin vermedi. Perakendeci, 30 mağazadan 500’den fazla perakende mekana ve 200 adet aslen mobil perakende noktası olan ayakkabı kamyonuna, dönüşürken giderek sorunlu hale geldi. Kermisch, “Yüzlerce [bağımsız] küçük işletme çalıştırmak gibiydi. Sistem ölçeklendirilmiyordu” diyor.

POS sistemlerini modernize etmek, hem fiziksel hem de dijital kanallardan tüketicilere mümkün olduğunca az sürtünme ile ürünleri ulaştırmak, omni-channel’i kucaklamak isteyen perakendeciler için masaya yatırılıyor. Amazon.com sayesinde, tüketiciler artık bir markanın web sitesinden, mobil uygulamasından veya fiziksel konumundan mal sipariş ettiklerinde, istediklerini elde edebilmeyi umuyor. Mağazaların, farklı konumlarının hangi ürünlerin stokta olduğunu bilmediği bir POS sisteminin çalıştırılması büyük bir engel.

Silo POS çöküşüyle yüzleşmek
Kermisch geldiğinde, Oracle’ın tedarikçi Micros’ün 2014’teki satın alımından edindiği yeni POS yazılımına, Oracle Retail Xstore Hizmet Noktasına göç, büyük sorun yarattı. BT, 111 yıllık şirketin eski iş süreçleri tarafından engellendi ve projede doğru gözetim ve veri yönetişimi yoktu. Kermisch, “Sıkı testler yapmadık ve kuruluş için kritik öneme sahip gereksinimler karşılanmadı” dedi.
Projeyi kullanıma açmak felaketle sonuçlanacaktı – Nisan 2014’te hayata geçirilmesi planlanıyordu – Kermisch, uygun proje yönetimi ve yönetişim tesis etmek için frene bastı.
Gartner analisti Joanne Joliet’e göre, böyle bir uygulamanın başarısı için doğru planlama kritik öneme sahip. Joliet, “Bu, müşteri seviyesinde üst düzey bir strateji geliştirmeyi ve bunu belirli teknik ve işlevsel gereksinimlere dönüştürmeyi içeriyor” dedi.
Kermisch, Nisan 2015’te devreye girecek bir pilot proje planlamaya başladı. Fakat Red Wing’in sorunları, Xstore’u eski sistemlerine entegre etmeye başladığında devam etti. Kermisch ekibi Xstore POS ve Infor ERP’nin yanı sıra sipariş ve envanter yönetimi sistemleri arasındaki müşterilerin sipariş geçmişiyle ilgili verileri eşitlemek zorundaydı.

“İkmal siparişleri doğru akmıyor ve vergi tabloları doğru şekilde güncellenmiyordu. Veri yönetimi, veri kalitesi veya veri yakınlaşması için bir yolumuz yoktu” diyor Kermisch. “Her mağazanın farklı bir veri seti ve farklılaşmış bir kalite düzeyi vardı. Bu nedenle, ürün bilgileri, fiyat bilgileri ve hesap bilgileri bizim için üç önemli zorluktu. ”

Red Wing, Oracle Retail Xstore Hizmet Noktası için destek aramaya başladı. Fakat Kermisch kısa sürede, bir takım yeni müşteri edinimi ile çalışan Micros’un Ohio merkezli yazılım mühendislerini Red Wing mühendisleri ile çalışmak için Minneapolis’e gitmesi için görevlendirmeyeceğini öğrendi. Kermisch, hafta sonlarında da çalışamayacaklarını öğrendi.

Kurtuluş profesyonel destekte yatıyor
Kermisch, özenle seçtikten sonra Oracle perakende yazılımının uygulanmasında uzmanlaşmış olan BTM Global’i profesyonel destek için seçti. BTM Global, çevik geliştirme yöntemlerini benimsedi, gereksinimleri hızla belirledi ve test ve doğrulama için yazılımı Red Wing’e devretmeden önce dört haftalık sprintler gerçekleştirdi. Tam da Kermisch’in projeyi tamamlaması gereken sürede.
Kermisch, Red Wing pilot projesini 2015 sonbaharında genişleterek kusurları gidermek için ve Ocak 2016’da üretime başlamadan önce iyileştirmeler ekledi. “İyi gitti ama çok zordu” diye belirtiyor Kermisch.

Eski POS ve diğer çekirdek iş uygulamalarında bulunan özelleştirilmiş özellikleri Xstore’a entegre etmek bir başka sorun oluşturdu. Red Wing, çalışanların belli kalite ve güvenlik standartlarını karşılayan ayakkabı giymesini gerektiren imalat müşterileri ile sözleşme yaptığı endüstriyel satış modeline sahip. İşverenler genellikle Red Wing mağazalarından, çalışanların kâğıt kuponları aracılığıyla ayakkabıların maliyetini sübvanse ediyorlar – genelde yüzde 50 -.
Red Wing daha sonra çeki işler ve endüstri müşterisine kalan miktar için bir fatura gönderir. Kermisch, bu “bölünmüş ihale” modelinin muhasebe zorlukları yarattığını belirtti ve şirket çalışanlarının bu yıl dijital kupon çıkararak bu süreci otomatikleştirmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Categories: STRATEJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*