Sözleşmeli IT çalışanlarının yönetimindeki güçlükler

Sözleşmeli IT çalışanlarının yönetimindeki güçlükler

Sözleşmeliler Ne zaman ve Neden Kullanılmalı
Nashville’deki Vanguard Health Systems’da, sözleşmeli kullanımının sabit bir kuralı yok. “Duruma bağlı,” diye konuşuyor kıdemli başkan yardımcısı ve CIO Scott Blanchette. “Belirli bir yetenek dolayısıyla edindiğimiz bazı sözleşmeliler var ve bunun yanı sıra kritik girişimlerin zamanında tamamlanması için gereken iş gücüne sahip olmadığımızdan görevlendirdiğimiz diğer sözleşmeliler var.” Indianapolis merkezli sağlık firması WellPoint de belirli yetenekleri
doldurmak ya da genişlemek istedikleri alanlarda hızlıca ekip oluşturmak için sözleşmelileri görevlendiriyor, şeklinde konuşuyor CIO ve kıdemli başkan yardımcısı Andrew J. Lang. Bu tür senaryolarda, sözleşmelileri görevlendirmek insanların süreli sözleşmelerle getirildiği “bir köprüleme stratejisi” olabilir, şeklinde konuşuyor. WellPoint aynı zamanda oldukça büyük bir sözleşmeli grubunu “değişken talep kaynakları” olarak görevlendiriyor, diyor Lang.
Söz konusu grubun büyüklüğünün “proje işine dayalı olarak” çoğalıp azaldığını açıklıyor. Firma ayrıca günlük IT işlerini yüksek ücretli çalışanlara vermek yerine bu görevlerin kontrolü için sözleşmelileri alıyor.
İçerik yönetimi servis sağlayıcısı Reed Technology and Information Service, sözleşmelileri daha nadir kullanıyor. “İşimizi tam zamanlı işgücü popülasyonuyla yönetmekiçin yeterli ölçeğe sahibiz,” diyor CIO ve ticari çözümler başkanyardımcısı Dave Ballai.
Reed’e göre, sözleşmelilerin asgari nispette kullanılmaları teknik bir mesele değil, kurumsal kültürün gereği. “Bizim geçmişe dayalı tercihimiz iç kaynakları kullanmaktan yana; diğer bir ifadeyle gerekli olan yetenek takımlarını belirlemek ve bunları tam zamanlı olarak işe almak,” diye açıklıyor.
Bu itibarla Reed sözleşmeli IT’cileri kullanıyor ama tipik olarak tedarikçilerle olan ortaklığın bir parçası olarak. “Karmaşık teknik gereksinimlere sahip girişimlerimiz var ve kendi çalışan tabanıyla yetenekleri görevlendirecek üçüncü parti sağlayıcılarla ortaklık yapacağız,” diyor Ballai. “Her organizasyon bir noktada kurum içinde sahip olunan yeterliliğin ötesinde bir eşiğe ulaşıyor.”
IT dağıtım ve lojistik firması Ingram Micro’da, sözleşmelileri getirme kararı kesintisiz olarak değerlendiriliyor, şeklinde konuşuyor stratejik program yönetimi ve uyumluluk kıdemli direktörü Bob White. “Sürekli olarak, ‘Çalışma ortamımızda o yetenek takımına ihtiyacımız var mı?’ diye sormak zorundayız,” diyor White.
Ingram Micro, SAP süreci ve konfigürasyon görünümlerinde, büyük ölçekli program yönetiminde veya Microsoft Lync, Cisco UCS gibi yeni teknolojilerde tecrübeli sözleşmelileri alıyor.
“Biz tipik olarak bir teknoloji alanında kendi yetenek tabanımızı inşa ettiğimizde bunu yapıyoruz,” diyor White. Bu tür insanlar sonunda tam zamanlı çalışanlar olarak görevlendirilebilir, “böyle yapmamızı engelleyecek herhangi bir sözleşme maddemiz bulunmuyor,” diye ekliyor. “Yıllar içinde birçok sözleşmeliyi tam zamanlıya dönüştürdük.” Kâr gütmeyen araştırmacı haber organizasyonu Pro Publica’da, Nick Lanese sadece IT direktörü değil, o IT departmanının tamamı. Firma kendisine sözleşmeli bir yardımcı veriyor; bu Pro Publica ile uzun vadeli bağları olan tek bir birey.
“Burada çalışmaya başladığımda, firmanın kurulmasından iki ay sonra, zaten seçilmiş bir sözleşmeli IT’ci vardı ve ben de ondan devraldım,” diye açıklıyor Lanese.
“Ondan halen faydalanıyoruz; ve ben memnuniyetle onu eklemek isterim. Kendisi ilk altyapımızı kurdu, bizi ve bizim işimizi tanıyor. Dolayısıyla bu yöntem gayet güzel yürüdü.”

Pages: 1 2 3 4

Categories: STRATEJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*