Günümüz koşullarında biliyoruz ki, artık gerçeklerden kaçmak yok: Veri her şeyi yönetiyor. BT liderleri, bununla başa çıkmaya hazır mısınız? Bugünden sonra, yöneticiler bildiklerini ve verilere ilişkin düşüncelerini mutlaka incelemelidir.
Veri önemli! Önümüzdeki 10 yıl boyunca küresel ekonomideki kritik itici gücün, veri kullanımı (veri ile değer yaratılması), veri paylaşımı ve veri koruması olacağını görmek için profesyonelce eğitilmiş bir fütürist olmanıza gerek yok. (Verilerin Kullanılması, Paylaşılması ve Koruması, ESP’niz olsun.) Yöneticiler bildiklerini ve verilere ilişkin düşüncelerini incelemelidir.
Çünkü veriler artık her zamankinden daha fazla önemlidir. Las Vegas’taki son CES, bu evi sürdü (insanlığın ezilmesinden ziyade yalnızca bu konuyu okuyanlar için bile). Nesnelerin internetinin gerçekliğini (IoT) kabul etmediysen, CES 2017’de bundan kaçamazdın. IoT baskın hale geldiğinde, her nesne veri toplayacak ve paylaşacak. Akıllı yataklar verileri akıllı termostatlar ile paylaşacak, akıllı buzdolapları akıllı ürün ambalajıyla veri paylaşacak ve akıllı saç fırçaları insan saç fırçalarıyla veri paylaşacak. Ve her şey bir veri kaynağı olacaktır. Proof, Milo Sensors’dan giyilebilen bir prototip, cildiniz boyunca kan-alkol seviyesini ölçer. Arzulanan beyzbol süperstarları, belirli bir atıcı tarafından atılan her topun bir veritabanı kaydına karşı pratik yaptıkları sanal bir atış kafesini kullanabilirler.

İlişkilerin doğası değişecektir. Her şeyin her şeyle bir ilişkisi olacaktır – diğer nesnelerle nesneler, üreticileri ile nesneler, insan kullanıcılarıyla nesneler. Mayfield Robotics’in Kuri ve LG’nin Hub Robot’u gibi CES 2017’de sergilenen robotlar, arayüzlerinin etkileşim kurduğu karakteristik kişilik açısından çok fazla değil. Toyota’nın “Concept-i” konsept otomobilinin Yui arayüzü, sürücünün ne zaman mutlu veya üzgün olduğunu belirleyebildiği ve otomobil içindeki havayı buna göre ayarladığı verileri toplar. NeuV konsept aracı şirketi Honda’yı “makinelerin kendi hissiyatlarını yapay olarak üretmelerini sağlayacak” bir yola koyuyor.

Veri güçtür
420 yıldır hiç kimse Sir Francis Bacon’ın bilginin güç olduğu formülasyonuna meydan okumadı. Ancak, 2017 ve sonrasında veri güçtür. Farklılıklar derinleşir. Bilgi, çalışma ve deneyim yoluyla kazanıldı. Veriler toplanır ve böyle bir miktarda hiçbir insan aklının işin içinden çıkmaya başlaması mümkün değildir.
Veri soğuk savaşında, Google bilmek istediğimizi, Amazon satın aldığımız şeyi, Apple dinlediğimiz ve nereye gittiğimizi ve Facebook nasıl bağladığımızı yansıtan bir veri kümesi toplamakla birlikte, bu verileri paylaşıyorlar. Bu veriyle neler yapılabileceğini yöneten Cenevre Sözleşmesi nerede? Otomobil üreticileri, ne hissettiğimize odaklanarak birbirlerini yerken, duygusal verileri toplamak, yönetmek ve bunlara tepki vermek için farklı kurallar var mı?
Hangi cihazlar ile hangi şartlar altında hangi verileri paylaşacaklarını kim belirlemektedir? İlişkimiz olan tüm cihazları takip etmek için bir veri tabanına mı ihtiyacımız var, diğerlerinden hangisinin diğer cihazlarla ilişkisi olduğunu ve izinlerini verdiğimiz ve iptal ettiğimiz başka veri izinlerini mi kullanacağız? Çok uzak olmayan bir gelecekte ortaya çıkacak bir soru, makinadan-makineye dilini, insanın ne kadarını anlaması gerektiğidir.
Bireyler arasındaki güç dengesini ve veri topluluğunu göz önünde bulundurmanın iki yolu veri yetkilendirme ve şeffaflıktır. Veri yetkilendirme derecesi sizin ne zaman, kimin ne kadar bileceğine karar verme derecenizdir. Şeffaflık, bir kişinin veya bir organizasyonun ne kadar bilinebileceğidir. Dijital toplumumuzun bu erken aşamasında, bireyler gittikçe şeffaf hale geliyor, bazı kuruluşlar da daha opak hale geliyor. Ancak pazarlamacılar bana tüketicilerin şeffaflığa değer vererek şirketleri etkileyeceklerini söylüyor. Başarılı olmak için markaların işgücündeki çeşitlilik, hammaddelerinin kaynakları, eko-davranışları ve daha fazlası hakkında şeffaf olması gerekecektir.
Ne yazık ki, veri tanımlı bir gerçeklikte yaşıyoruz, ancak günümüzde büyük kurumlara liderlik eden yöneticilerin büyük çoğunluğu veri yönetimi konusunda resmi bir eğitim almadı. Bireylerin ve kuruluşların veri becerilerini geliştirmeye ve veri hatalarını düzeltmeye çalıştıkları yolda ilerlemelerini görmek etkileyici olacaktır. Veri becerilerinin evrensel önlemleri oluşturulacak mı?

Gelecekte istihdam edilebilir olmak için, henüz kabul edilmemiş veri becerileri sertifikalarına sahip olunması gerekecek mi?
Sözün kısası biz, bireylerin hangi veriyi toplamak, analiz etmek ve üzerinde hareket etmek istediklerini belirlemek için sonsuz tercihlerinin olduğu bir anda varız.
Veri önemlidir.