5G Güneydoğu Asya’daki endüstrileri nasıl etkileyecek?

5G Güneydoğu Asya’daki endüstrileri nasıl etkileyecek?

ASEAN bölgesindeki kullanım durumları 5G söylentilerini doğruluyor mu? Yıllar süren konuşmalar ve söylentilerin ardından 5G gerçeğe dönmeye başladı, çoktan meyvelerini toplama yolunda olan bir dizi projeyle birlikte…

Süper hızlı ağın şampiyonları sadece insanların internetle nasıl etkileşim kuracağını değiştirecek yüksek hızlı veri hızları sağlamayacak aynı zamanda kırsal toplulukların bağlanmasına yardım edebilir, otonom araç teşebbüslerini hızlandırabilir ve sağlıktan turizme her şeyi geliştirebilir. Bu yılın başlarında İngiliz hükümeti bir dizi test projesi için 2.5 milyon pound ayırdı ve telekom firmaları 5G destekli cihazların 2019 başında hazır olmasını bekliyor. Batıda IoT pazarının sürekli büyümesi de düşük gecikmeli 5G ağlarına olan ihtiyacı besliyor zira mevcut 4G ağları makineden makineye iletişimlerdeki artışın getirdiği yoğun taleplerle baş edemeyecek.

Peki, 5G’nin Güneydoğu Asya’da nasıl bir etki bırakması bekleniyor? Her ne kadar Singapur global 5G yarışına liderlik eden ülkeler arasında listeleniyor olsa da, bölgenin kalanı beşinci nesil ağın en erken 2020’ye kadar görmeyi beklemiyor.

5G dünyayı değiştirecek mi?
Nüfus artışı ve artan mobil penetrasyonuyla beraber 5G’de savunulan en öne çıkan kullanım durumu kapasite. Daha fazla veri tüketmemiz ve üretmemiz, akışkan video ve müzikler kullanmamız, online oyunlar oynamamızla birlikte mevcut bantlar sık yaşanan düşük kaliteli hizmet deneyimleriyle baş etmeye çalışacak.

5G tayfının diğer tarafında, yeni süper hızlı ağın avantajlarına rağmen, nüfus yoğunluğu düşük olan kırsal topluluklar yakın bir dönemde herhangi bir faydasını muhtemelen görmeyecek. Ağın üzerinde çalıştığı yüksek frekanslı bantlar artmış bir kapasiteye sahip olabilir lakin hâlihazırda onlar daha kısa mesafeleri kapsayabiliyor.

Dahası 5G konuşlandırmasıyla bağlantılı yüksek bir maliyet söz konusu ki bu kamu desteği olmaksızın uzak bölgelerin gerekli altyapıyı sağlaması için şebeke operatörlerine bağlı kalacak olması manasına geliyor.

“Tayf erişiminin maliyetini aşağı çekmek için düzenleyicilerin daha fazla lisans ve ortak tayf sağlaması gerekecek,” şeklinde açıklıyor Dinamik Spektrum Birliği başkanı Kalpak Gude. “Şebeke teknolojileri genel olarak kırsal alanlara veya düşük nüfuslu bölgelere konuşlandırma yapmaya uygun değil. Yüksek frekanslı bantlar bunu daha da kötü bir hale getirecek.”
Diğer yandan Güneydoğu Asya’daki dijital ekonomi yükselişte ve bölgedeki ülke bantgenişlikleri 2005’ten bu yana 45 katlık bir artış gördü. Equinix’in Bölgesel Ürünler Yönetimi direktörü Anthony Ho’ya göre “ara bağlantı da (işletmeler arasındaki özel veri alış verişi) 5G gelişiminde kritik bir rol oynuyor.”

“Asya Pasifik’teki ara bağlantı bant genişliğinin yıllık yüzde 46’lık bir artışla 1,120 Tbps kurulu kapasiteye ulaşması bekleniyor ki bu da global trafiğin neredeyse çeyreğine (yüzde 22) yaklaşıyor.”

Güneydoğu Asya’da kullanım durumları mevcut mu?
Gezegenin kalanında olduğu gibi ASEAN ülkeleri 5G’den efektif ve inovatif bir biçimde yararlanma arayışında. “Bölgedeki bazı endüstriler belirgin bir avantaj görmeye başlayacak” diyor Aricent Teknoloji başkan yardımcısı R. Ezhirpavai. “Söz gelimi tarım. Endonezya’daki büyük tarlalar toprak durumu ve nem seviyelerine dair bilgi toplamak için 5G drone’ları kullanıyor. Drone ekin, toprak ve hava durumuna dair ayrıntıları almak üzere ekili arazinin resimlerini çekiyor ve ardından analiz için (tamamen gerçek zamanlı) görselleri 5G üzerinden gönderiyor.”

Aynı teknolojinin kamu güvenliği konusunda da bir dizi kullanım durumu mevcut… Trafik görüntüleme ve topluluk kontrolü şu ana değin denenenler için iki örnek. Drone’lar hassas bir biçimde konum tespiti yapıyor ve yer birimleri gelene dek durumu görüntüleme imkânı sağlıyor.
KOBI’ler ve start-up’lar da iş büyümesi üretmek ve dijital dönüşüm teşebbüslerini desteklemek için 5G’nin vaat ettiği fırsatları değerlendiriyor.

Dahası, Ho’nun açıklamasına göre, “akıllı şehirler için ihtiyaç duyulan teknolojiler her ne kadar mevcut olsa da, birbiriyle bağlantılı ağlarda gerçek zamanlı olarak çalışmak için gereken kapasite çoğunlukla mevcut ağ standartları tarafından kısıtlanıyor.”
Dolayısıyla 5G akıllı şehirlerin gelecekteki gelişimine yardımcı olacak; büyük sayıdaki hayati hizmetlere daha fazla verimlilik katmasıyla vatandaşların yaşamlarını iyileştiren uygulamaları destekleyerek.

Diğer taraftan Güneydoğu Asya’daki her bir ülke farklı bir konuşlandırma takvimine sahip olduğundan bölgedeki her bir ülke için değişik gereksinimler bulunuyor. Tüketici akıllı telefon pazarı halen büyüyor ve daha doygun bir hal almasıyla 5G’nin uygulanma yolu ve çözeceği problemler üzerinde etkili olacak.
Benzeri bir örnek Nesnelerin Internet’i olarak görülebilir. IoT pazarı ASEAN bloğunda olgunlaşmış durumda zira Ezhirpavai’nin açıklamasına göre 5G ile “yerel işletmeler çoktan büyük ölçekli IoT cihazları kullanma arayışında.”

“Bazı Güneydoğu Asya ülkeleri de 5G’ye ürün hattı doğrulama ve sensörlerin gerçek zamanlı analizi için bakıyor. Bu durumda 5G orta bantlarda sağlanabilir. Bunlar tayfın daha yüksek bir verimlilik elde etmesi için yüksek bant genişlikleriyle daha geniş alanları kapsayabilir.”
Gelgelelim 5G Endüstri 4.0’ın temel prensiplerinden bir tanesi olmasına rağmen 5G’yi iki ila üç yıl zarfında konuşlandırma arayışında olan ülkelerin çoğu halen vatandaşlarına yeterli 4G hizmetleri sunmaktan uzak. Kuala Lumpur, Manila, Bangkok, Phnom Penh ve Jakarta dahil olmak üzere önde gelen şehirler halihazırda global ortalamanın altında seyreden 4G mobil download hızlarına sahip. Yangon ve Ho Chi Minh’deki kullanıcılarda daha fazla kişinin 4G ağlarına bağlanmasıyla birlikte bağlantı hızlarının düştüğünü rapor ediyor.

ASEAN’da 5G’nin geleceği
Bölgedeki ülkelerde 5G’nin ne zaman konuşlandırılacağını görmek istediklerine dair çokça konuşmalar olmuş olsa da 5G rüyasını gerçeğe dönüştürmek için çok azı proaktif adımlar attı.
Konuşlandırma takvimi ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Bölgedeki en büyük mobil penetrasyonu olan ülke, Brunei, 5G’yi 2021’den önce görmeyi beklemiyor. Çinli telekom devi Huawei ise Filipinler ve Vietnam’daki yerel iletişim firmalarıyla çalışarak 2020’deki çıkış için onların şebekelerini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

En son Vietnam hükümeti ülkenin ilk deneysel 5G lisansını en büyük telekomünikasyon firması Viettel’e verdi. Firmanın Ericsson ve Nokia ile birlikte çalışması bekleniyor. Her iki firmanın teknolojilerini konuşlandırması, ekonomik gelişimi iyileştirmek adına Vietnam’da imal edilen baz istasyonlarını kullanması bekleniyor. Denemelerin Hanoi ve Ho Chi Minh şehirlerinde 2020’ye kadar sürmesi bekleniyor. Viettel ise pilot proje tamamlanana dek herhangi bir gelir üretemeyecek.
Kamboçya ve Tayland da 5G’nin 2021 civarında konuşlandıracağını umuyor. Malezya ise farklı teknoloji partnerleriyle birlikte testler yürütmeye başladı; lakin şebeke 2020’ye kadar hazır olmayacak.

Bu fırsatlar tümüyle farazi değil, elbette. “Singapur’da 5G’nin 2020’de çıkması bekleniyor ve yetkili makamlar 5G pilot şebekesi üzerinde drone ve otonom araçların denemeleri gerçekleştirildiğini yakın zamanda duyurdu.” diye açıklıyor Ho.

Endonezya da 2018’deki Asya Oyunları esnasında kendi 5G şebekesi için Jakarta ve Palembang’da denemelere başladı. Güney Koreli telekom firması KT bu yılın sonunda kendi ülkesindeki ticari hizmetlerini başlatmazdan evvel mevcut 5G becerilerini göstermek için etkinliği kullandı. Endonezya’da oyunları izleyenler spor tarzı bir dizi çeşitli VR aktivitelerine katıldı, otonom araçlar kullandı ve tümüyle 5G teknolojisine sahip tabletleri kullandı.

Son olarak sıra 5G’ye geldiğinde Gude Güneydoğu Asya’nın dünyanın kalanıyla aynı fırsat ve güçlüklere sahip olduğunu netleştiriyor. Diğer yandan hem yoğun nüfuslu şehirlere hem de geniş alanlara yayılmış kırsal alanlara sahip bir bölgede hükümetlerin ve telekom firmalarının sadece mobil şebekeler için değil aynı zamanda küçük kırsal sağlayıcılar, kamu bağlantı organizasyonları, bina sahipleri, fabrika sahipleri ve okullar için de gerekli altyapının ulaşılabilir olduğunu temin etmesi gerekiyor. Sadece o zaman 5G gerçeğe dönüşebilir.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*