ABD’de istihbarat krizi !

ABD’de istihbarat krizi !

 

 

PRISM gözetlemesinden PC’nizi nasıl korursunuz ?nsasecurity

Popüler web hizmetlerin kullanmaktan kaçının!

İnternetteki hareketlerinizi izleyenler konusunda endişeliyseniz, Bing veya Google kullanmaktan kaçının. DuckDuckgo’yu tercih edin. Bu program sizin aramalarınızı kaydetmeyerek, iz üstünde olmadığınıza dair güven veriyor. Post ve Guardian DuckDuckgo daha güvenilir görünmesine rağmen PRISM programının da genişlediğine dikkat çekiyor.

Bu da doğal olarak Hotmail veya Google gibi servislerdeki hesaplarınızı silmeniz anlamına geliyor. Bu yüzden daha düşük seviye servisler kullanarak veya doğrudan doğruya kişiler arası iletişim kurarak daha güvenli bir internet sağına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca Firefox veya Opera varken Chrome, Internet Explorer, veya Safari kullanmanın bir anlamı yok. PCWorld’un incelemesi bu internet browserlarının yavaş oluğunu gösterdi.
Akıllı telefondan kurtul
Eğer Apple, Google veya Microsoft’un izlendiğini varsayıyorsak takip edilmekten kaçınmanın en iyi yolu akıllı telefonlardan kurtulmak. Akıllı telefonlarda bir çok servis bulunduğunuz yeri soruyor. Örneğin BlackBerry yabancı hükümetlerin kullanıcı bilgilerine ulaşmasına izin vermiş.
Şifreleme, şifreleme, şifreleme
Muhtemelen herşeye rağmen biriyle elektronik ortamda iletişim kuracaksınız. O yüzden bu iletişimi şifrelemenin şimdi tam zamanı. E-mailinizi şifreleyerek koruyun. E-posta sağlayıcınızın bağlantısını etkili bir şekilde korumak için üç şeyi şifrelemeniz gerekmektedir: Gerçek e-posta mesajlarınızı, saklanan mesajlarınızı, önbelleğe alınmış veya arşivlenmiş e-posta mesajlarınızı. Hatta daha da iyi bir koruma istiyorsanız, güvenli bir e-posta hizmeti kullanmayı düşünün.
VPN’a abone olun
İnternet ağlarına şifreli bir tünel oluşturan sanal VPN ağına kaydolmayı ihmal etmeyin. Fakat bilgisayarınız VPN karşısında hızlı veya yavaş çalışacağını dikkate almanız gerekiyor.
Hotspot’ları izleyin
Bir kafeden kütüphaneye doğru yürümek müşterilerin IP adresleri değiştiği için güvenliğin başka bir boyutunu sunmaktadır. Sadece yer değiştirirken başka birini bilgisayarınıza girmeye çalışmadığından emin olun.
Kötü amaçlı yazılımları engelleyin
PC’nizi korumanın en iyi yolu kötü amaçlı yazımlardan uzak durmaktır. Online aktivitelerinize Trojan veya Spam bulaşmamasına dikkat etmelisiniz. Bilgisayarınız sizin kaleniz ve anti kötü yazılım araçları da ilk etapta savunmanız olmalıdır.
Güvenli bir parola kullanın
Yapacağınız son iş, kolay hatırlanabilen ve kırılması neredeyse imkanız bir şifre kullanmak. Örneğin hiç unutmadığınız bir cümleyi alarak bunun baş harflerini şifreniz olarak kullanabilirsiniz. Bu en mükemmel çözüm değil fakat sıradan herkesin bildiği şifreleri kullanmaktan iyidir.

Pages: 1 2

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*