Gerçek şu ki günümüz işgücüne atılmak için herkesin bağlamdan uzak kalmadan kesintisiz bir biçimde öğrenmesi ve yeteneklerini güncel tutması gerekiyor. Online öğrenmenin gelecekteki eğitim modellerinde oynayacağı rol daha yeni başladı.
Üniversite mezuniyet törenlerinde tuhaf bir tür mesaj yer alıyor. Şöyle söylüyor: Tebrikler, bitirdiniz! Birçok insan için bu resmi eğitimin sonu. Öğrenmenin çoğu kazara tamamlanıyor ve buna basitçe iş deneyimi adı veriliyor.

Günümüz iş gücüne atılmak için herkesin bağlamdan uzak kalmadan kesintisiz bir biçimde öğrenmesi ve yeteneklerini güncel tutması gerekiyor. Bu bireysel olarak kendimiz ve bir bütün olarak iş piyasası için faydalı. Hepimiz için mezuniyet kepimizi kalıcı olarak atmanın ve devam eden eğitimi kutlamanın tam zamanı.

Peki, ama okula geri dönmek için kimin işten ayırabileceği zamanı var: bilhassa sıklıkla var olan öğrenci kredilerini ödemek zorundayken? Mevcut yüksek eğitim sistemimiz birçok mezunu okul sonrasında uzun yıllar borca sokuyor. Eğitim maliyetleri son 20 yılda yüzde 200 arttı ve daha da az ulaşılabilir bir hal alıyor.

Online eğitim: herkes için bir üniversite
Erişilebilir, her zaman açık öğrenime yönelik bir adım online eğitim. Online eğitim modelleri üniversiteler ve geleneksel olmayan programlar tarafından giderek daha fazla benimseniyor. Bu da yaşam boyu öğrenimi makul fiyatlı, merkezi olmayan, kişiselleştirilebilir ve öğrencinin rahat ortamında ulaşılabilir yapıyor. Dersler, okumalar ve testler birkaç tuş basımı ötede; çalışma grupları sanal olarak oluşuyor. Makul fiyatlı olması öğrenimimizde devrim yaratmıyor demek değil; aynı zamanda eğitime erişimi olan kişiler için de oyun sahasını eşit hale getiriyor. Birden tam anlamıyla demokratik, herkesin ulaşabileceği hale geliyor.

Teknoloji endüstrisi bu devrime sadece kendi algoritmalarını değil aynı zamanda çalışma felsefesini de verdi. Çevik geliştirme konsepti insan zihnine uygulandı. Yeni fırsatların kendilerini göstermesi hakkında bildiklerinizi iyileştirin. Bunu teknolojik ilerlemenin hızına ayak uydurabilmek için geliştiricilerin yeni diller öğrenmesi gerektiği programlama dünyasında görüyoruz. Fakat bu diğer endüstrilere de uygulanabilir.

Söz gelimi iki lisan avantajını kullanan ama aynı zamanda tashih gerektiren bir kar gözetmeyen organizasyondaki bir iş fırsatını ele alın. Online eğitim ile çevik olabilirsiniz: nasıl tashih yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Veya diyelim ki bir bahçe merkezinde müşteri temsilcisisiniz ve yeni bir peyzaj tasarım pozisyonu açıldı. Şayet bu online olarak öğrenebilseydi, güzel yeni bir işiniz olurdu ve bahçe merkezi de içeriden terfi yapardı. Bir sonraki sömestr’ı beklemek veya bir başka şehre taşınmak zorunda değilsiniz. Eğitim tam anlamıyla kişisel bir seyahat haline geliyor.

Eğitilen eğitim
Bu sistemle birlikte her türden bariyer yok olmaya başlıyor. Harç, oda ve kitap maliyetleri tümden azalabilir hatta ortadan kaldırılabilir. Ayrıca Internet eğitimdeki kıtlık problemini de çözüyor; yer ve zaman sıkıntısını. Dersliklerin ne kadar büyük olduğundan bağımsız olarak sınırsız sayıda öğrencinin kendi ajandalarını (bir gerekçeyle!) ayarlayabildiği kurslar.
Her şeyi online olarak yürütmek öğretim fırsatlarını ortaya çıkartıyor. Sadece ders kitapları yerine videolar ve interaktif araçlara imkân tanıyor. Yapay zeka güdümlü modellerle birlikte kurslar kendi güçlü ve zayıf yanlarınıza yanıt vermek için oyunlaştırılabilir, yardıma ihtiyacınız olan alanlarda eğitimler sağlayabilir, mükemmel biçimde anladığınız açık olduğunda modüller atlanabilir. Ve insan eğitmenler asistan gibi davranan bot’ların yardımıyla daha fazla öğrenciyle ilgilenebilir.

İnsan bileşeni
Bu öğretmenlere yönelik bir kritik olarak görülmemeli. Ondan çok uzak. Benim annem 30 yılı aşkın bir süredir öğretmen; onun öğrencilerine nasıl ilham kaynağı olduğuna ilk elden şahit oldum. O öğrencilerin çoğu yıllar sonra ona teşekkür etmek için geldi. İçerikleri ilgili bir öğretmenle birlikte alabilmek büyük okulları büyük yapan şey. Online eğitim bir öğretmenin veya diğer öğrencilerin insan dokunuşunu kaybeder mi? Olabilir, işte bu nedenle müfredatın eğitmenlerin katkısı ile geliştirilmesi önemli böylelikle onlar derslerin standart parçalarından azade olarak bireysel ilişkilere daha fazla odaklanabilirler.

Bu aynı zamanda destek veren emsallerin ve akıl hocalarının oluşturduğu bir topluluğun değerini ortaya koyuyor; zira onlar online eğitim yolculuğunuzda size rehberlik edebilir. Topluluklar kişileri oluşturmak için cesaretlendirilmeli. Belki ortak çalışma alanları veya kuvözler toplantılara ev sahipliği yapabilir. Söz gelimi iş dünyasını bu yeni eğitim alanına getirerek potansiyel çalışanları potansiyel firmalara tanıtabilir.

Maliyet ve herkes tarafından ulaşılabilirlik problemlerine yönelik çözümleri çoktan görmeye başladık. Gerisi gelecek. Geliştirdiğimiz eğitim modeli gibi ilerledikçe sürekli biçimde öğrenip gelişeceğiz. Ve bu sadece yüksek eğitim ve işletmeler birlikte çalıştığı takdirde çözülebilecek.