Kuantum hesaplamaya adım adım, kubit veri yolu mümkün olabilir!

Kuantum hesaplamaya adım adım, kubit veri yolu mümkün olabilir!

Bilgiyi bir yerden başka bir diğer yere taşıma, herhangi bir bilgi işlem platformunun önemli bir parçasıdır. Yakın zaman önce araştırmacılar, kuantum dünyasında bunu mümkün kılmanın bir yolunu buldular.
Savlarını kanıtlamak için, farklı bir yerde başka bir kubit ile dolaşık olan bir fotonik kubit üzerinde mükemmel durum aktarımı olarak bilinen fenomeni gösterdiler. Geleneksel hesaplamada, sayılar 0’lar veya 1’ler ile temsil edilir. Kuantum hesaplama, atom ölçekli kuantum bitlerine ya da eşzamanlı olarak 0 ve 1 olabilen Kubit’e bağımlıdır – bu durum süperpozisyon olarak bilinir. Kuantum bitleri de aralarında mesafe olsa bile birbirlerine bağımlı kalmaları için “birbirine dolaştırılabilir”.

Günümüzün mikroişlemcileri, bilgi bitlerini belleğe yönlendirmek için veri yolları kullanıyorlar. Kuantum bilgilerinin aktarılması daha zor, çünkü kuantum devletleri çok hassas. Bir kubit taşımaya çalıştığınız anda kuantum durumu değişebiliyor.
Yaklaşımlarını test etmek için araştırmacılar, ışık parçacıklarından yararlandı. Avustralya’daki RMIT Üniversitesi, İtalya Ulusal Araştırma Konseyi ve Çin’in Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden yardım alan bilim adamları, kuantum bilgilerinin foton olarak da bilinen bu tür parçacıklarda kodlandığı bir teknik kullandı.
Birden fazla “dalga kılavuzu” tüpü olan deneysel bir kurulum kullanarak, verilerin dolaşımdaki narin kuantum durumunu koruyarak mükemmel durum aktarımı elde ederken, farklı mesafeler arasındaki verileri yeniden konumlandırmaya çalışıyorlardı. Araştırmacılar testlerinde, kodlanmış kuantum durumunu koruyan ve ortalama doğruluk oranı yüzde 97,1 olan işlemi uygulamayı başardılar.

Kuantum bilgisayarlar kilit araştırma konusu
Bu keşif, bir kuantum veri yolunun kapısını aralayıp, kuantum bilgisini gerçeğe daha yakın hale getirebilir. Kuantum bilgisayarlar, bugünkü sistemlerden çok daha yüksek performansa sahip olabilirler.

RMIT Kuantum Fotonik Laboratuvarı direktörü Alberto Peruzzo, “Kuantum bilgisayarlar şu anda günümüz standart bilgisayarlarında yönetilemeyen hayati görevleri çözmek için kilit araştırma konusu” dedi. Peruzzo, “Yeni ilaçlar keşfetmek, kusursuz bir şekilde kuantum internet geliştirmek ve hatta yüz tanıma düzeyini artırmak için kritik fark yaratabilirler” diyerek sözlerine devam etti.

Categories: TEKNOLOJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*