Blockchain alışveriş işlemlerini güvenli bir biçimde yapmakta orta ölçekli firmalara yardımcı olabilir. Asıl zorluk teknolojinin nerelere uygulanacağını belirlemede. Bilhassa gıda endüstrisinde blockchain tedarik zincirlerindeki verimliliği ve şeffaflığı artırmayı destekliyor.
Wal-Mart, Çin’den Amerikan sofralarına gelen etleri takip etmek için blockchain’i kullanmaya başladı. Bugün Amerika’daki orta ölçekli marketler yiyecek tedariki yönetimine dair perakende devinin modelini anlamaya çalışıyor.

Info-Tech Group kıdemli başkan yardımcısı James Alexander, rekor düzeylere ulaşan yatırımlarla kripto para birimlerine dair yaşanan haber yoğunluğunun neden olduğu gürültüyle Bitcoin gerçeğinin ayırt edilmesine yardımcı oldu.

“Blockchain spekülatif bir para birimi ya da çok cazip bir uygulama değil, daha çok işlemleri güvenli bir biçimde yürütmenin etkin bir yolu” şeklinde açıklıyor Alexander Savannah’ta bu ay gerçekleştirilen Midmarket CIO forumuna katılan idarecilere.

Blockchain kullanmalı mısınız?
Blockchain her ne kadar gıda güvenliğinden tedarik zinciri yönetimine ve evrensel elektronik tıbbi kayıtlara kadar her şey için artık bir temel teknoloji olsa da, sayısız orta ölçekli işletme halen uygun kullanım durumlarını tanımlamanın erken aşamalarında.
Deloitte’in Blockchain anketine göre Amerikan firmalarının yüzde 46’sı blockchain projelerine start verdi fakat ankete katılan idarecilerin yüzde 39’u bu teknoloji hakkında ya çok az ya da hiçbir şey bilmediklerini itiraf etti.

Dağıtık kayıt defteri teknolojisin anlaşılmasına yönelik, “Blockchain’in Sırrını Çözün: Organizasyonunuza nasıl değer katabilir?” rehberlerinde Info-Tech analistleri, doğrudan para alışverişi içine dâhil olmak zorunda olmayabilen ama Blockchain teknolojisini konuşlandırabilecek firmaların IT yöneticileri için altı anahtar sorudan oluşan bir kontrol listesi sunuyor.

Blockchain için çekici nedenler
Sahte haberler ve firmaları batıran veri ihlallerinin olduğu bir dönemde Blockchain’in dönüştürücü yetenekleri için en cazip argümanlardan bir tanesi şeffaflık.
Yaygın bir şekilde Bitcoin’le özleştirilen (halihazırda kullanılmakta olan çok sayıda kripto para biriminden bir tanesi) blockchain hem veri kalitesini hem de şeffaflığını garanti eden dağıtık bir kayıt defteri. Söz konusu iki özellik bir yandan erişilebilirliği temin ederken aynı anda firma ve müşteri bilgilerini korumakla görevli teknoloji uzmanlarının karşılaştığı iki güçlük.
“Herhangi bir sözleşmeyi imzalamazdan evvel hep şunu soruyoruz, ‘Sistemden çıkacak olursam firmamızın verilerini nasıl geri alabilirim,” diye konuşuyor Doyon Limited IT başkan yardımcısı RC Woodson. Kontrat şartları, onun ekibinin bağlantı boyunca herhangi bir zamanda veriyi inceleyebilmesini içeriyor.

Blockchain teknolojisi ile birlikte tüm işlemler bir bloğa ve birden fazla düğüme (bilgisayar) dağıtılmış olan bir kayıt defterinin birden çok kopyasına kaydediliyor ki bu nedenle fazlasıyla şeffaf. Her bir blockchain katılımcısı veri tabanının tamamına ve tüm geçmişine erişime sahip. Info-Tech’e göre bu da verinin kontrolünün tek bir tarafa teslim edilmesini önlüyor.

Şimdilerde blockchain tedarik zincirlerindeki verimliliği ve şeffaflığı artırmayı destekliyor, bilhassa gıda endüstrisinde. Aynı zamanda depolamadan dağıtıma kadar her şeyi iyileştirmeyi vaat ediyor. IT liderlerinin blockchain’in pratik uygulamaları hakkında konu açtıklarında eski CIO Chris Romano onbu kripto para birimlerinden ayırmaları gerektiğini savunuyor.
“Blockchain’in işlemsel gücünden yararlanmaya devam edin, kripto para birimi tarafını onun dışında tutun,” önerisinde bulunuyor Romano.