Veritabanı ve veri yönetimi için 2018 pazar tahminleri

Veritabanı ve veri yönetimi için 2018 pazar tahminleri

Yılın ilk aylarına dair bu tür listeler ortaya çıkmış olsa da pazara dair öngörüleri sunmak ve değerlendirmek istedik. Bakalım, veri yönetiminde 2018 pazar tahminleri neler olacak? İşte önemli başlıklar…
Bir tarafımız her yılın başında veya sonunda trend ve pazar tahminlerine neden odaklandığımızı merak ediyor. Nihayetinde hepimiz bu değişikliklerin istikrarsız olduğunu ve mükemmel bir takvime göre gerçekleşmediğini biliyoruz. Ama gördüğümüz değişiklikleri kesintisiz olarak değerlendirmek ve bunların bizi nereye götüreceğini anlamak önemli. Bu hissiyatla 2018 ve ötesine geçeceğine inandığımız üç pazar öngörüsünü paylaşmak isteriz.

1. Veritabanı sistemleri için beklentiler alternatif modelleri içermek üzere ilişkiselin ötesine geçti
NoSQL ve Hadoop gibi ilişkisel olmayan veritabanı teknolojisi son birkaç yıl zarfında gelişti. Diğer yandan önce gelen platformların bu gibi ilişkisel olmayan teknolojilerin sunduğu daha geniş yetenekler sağlayabileceği, daha geniş kapsamlı kullanım durumu ve iş yüklerine çözüm olabileceğine dair beklenti var.
Bu, genel amaçlı bir veritabanı platformu için “yeni normal” yetenek tanımlarıyla sonuçlandı; yeni veri türleri/birden fazla veri modelleri, bellek içi, veri sanallaştırma, dağıtık depolama desteği ile graph ve spatial gibi gelişmiş yetenekler dâhil. Müşteriler bu ekstra iş yükleri ve fonksiyonları doğuştan destekleyebilen modern bir veritabanı platformu arıyor.

2. Etkileşim veriler üzerinde gerçek zamanlı analitikler talep artışı görecek
Basitleştirilmiş bir teknolojisi mimarisiyle “etkileşim penceresi” analitikleri gerçekleştirme ihtiyacı tarafından teşvik edilen ve bellek için teknolojisinin mümkün kıldığı hibrit etkileşimsel analitik veritabanı sistemleri giderek daha fazla benimseniyor.
Tavsiyeler, hedefleme ve sahtekârlık analizi gibi gerçek zamanlı analizleri katan operasyonel iş yüklerini destekleme üstündeki artan talep, hibrit etkileşimsel analitik veritabanı sistemlerinin daha fazla benimsenmesine yöneltiyor. Endüstri analizleri bu trendin farkında; Gartner “hibrit etkileşim / analitik işleme (HTAP)” tanımını, IDC “analitik etkileşim işleme (ATP)” tanımını ve Forrester ise “etkileşimli veri platformları” tanımını kullanıyor ve yakın zamanda yeni bir rapor yayınladı. Bellek içi, hibrit etkileşimsel analitik veri tabanlarına imkân tanıyan anahtar bir teknoloji. O aynı zamanda mimari basitlik avantajını da getirdi; veri taşıma olmaksızın yönetim için tek sistem.

3. Enformasyon yönetimi apayrı saklanmış veri kaynaklarını yönetmek üzere gelişecek
İşletmeler hâlihazırda bir veri denizinde yüzüyor ve bu ana kadar bundan mantıklı sonuçlar çıkarmak neredeyse imkânsızdı. Nesnelerin interneti ve her gün gelişmekte olan ekstra kaynaklarla birlikte daha fazla veri daha fazla problem anlamına geliyor. Önemli güçlüklerden bir tanesi bu verinin giderek artan bir biçimde birden çok veri gölleri ve ayrı saklanmış veri kaynakları tarafından kısıtlanması. Bu kurumsal çapta veri yönetimini zorlayan GDPR gibi yeni mevzuatlar tarafından daha da zorlanıyor.

Modern bir veri mimarisinin bir parçası olarak yeni bir yaklaşım planlama, yönetim ve veri akış hatlarının oluşturulmasına imkân sağlıyor. Bunu veri profesyonelleri ve LoB kullanıcıları için veriyi bulunduğu yerde işleyerek yerine getiriyor.
Daha önce organizasyonların bu güçlüğü çözüme ulaştırması zordu çünkü kendin inşa et yaklaşımıyla birlikte ticari ürün bileşenlerinin bir araya getirilmesini gerektiriyordu. Diğer yandan yeni ticari çözümler bu fırsatı çözüme ulaştırmak için ortaya çıkıyor. Bu sahip olunması iyi olan bir ürün değil; bu günlerde kesin bir gereklilik.

Categories: Uncategorized

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*